Wielka Brytania i Polska. Od Wersalu do Jałty

Okładka książki Wielka Brytania i Polska. Od Wersalu do Jałty Jan Mieczysław Ciechanowski
Okładka książki Wielka Brytania i Polska. Od Wersalu do Jałty
Jan Mieczysław Ciechanowski Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku historia
historia
Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
2008-01-01
2008-01-01

Publikacja Pana Ciechanowskiego jest zbiorem jego artykułów ukazujących się od lat 80. Dotyczą one przede wszystkim kwestii współpracy wywiadu polskiego i brytyjskiego podczas II wojny światowej oraz stosunku Brytyjczyków do powstania Warszawskiego. Niestety tylko tyle. Artykuły się powtarzają pod względem treści. Czasem słowo w słowo. Czytelnik może się znudzić, czytając po raz kolejny o zasługach polskiego wywiadu i niekompetencji przywódców AK

Książka zawiera zbiór artykułów, recenzji, wydanych dokumentów, które dotyczą stosunków polsko-brytyjskich w latach 1919 i 1939-1945. Autor położył nacisk na zagadnienia militarne i wywiadowcze. Tego typu prace, obejmujące ogół twórczości, są prawdziwą kopalnią wiedzy i niniejsza praca nie stanowi odstępstwa od tej reguły. Dla mnie najważniejszą informacją, która wielokrotnie powtarza się w różnych tekstach, jest skala udziału polskiego wywiadu wniesionego w zwycięstwo nad III Rzeszą. Rozsiani niemal po całym świecie agenci II Oddziału NW i powiązanych z nim ekspozytur dostarczyli aliantom w ciągu wojny aż 44% ogólnej liczby raportów wywiadowczych! Ta liczba robi tym większe wrażenie, jeśli zdamy sobie sprawę, że większość spośród nich przedstawiała wartość bezcenną, jak choćby dane o dyslokacji niemieckich jednostek przed operacją Overlord, bitwą o Atlantyk czy bitwą na łuku kurskim. Dość powiedzieć, że w przypadku, gdy alianci nie korzystali z danych naszego wywiadu przed rozpoczęciem operacji, za każdym razem napotykali trudności (wspomnijmy nieudaną ofensywę w Ardenach i Arnhem).

Dla Brytyjczyków współpraca z polskim wywiadem miała charakter strategiczny. Wraz z klęską Francji w 1940 r. zupełnemu zniszczeniu uległa organizacja SIS nie tylko w tym kraju, ale w całej Europie. Dotyczyło to również państw o kluczowej wadze dla bezpieczeństwa Imperium – Belgii i Holandii. O podjęciu kooperacji z polskimi służbami zadecydował Churchill i od tamtej pory to one przejęły funkcje wywiadowcze spełniane przez wywiad brytyjski.

Ośrodki aliantów korzystające z pracy naszego wywiadu oceniały, że nie ma on sobie równych wśród wszystkich służb specjalnych związanych z koalicją. Opracowanymi materiałami nieraz posługiwano się wybiórczo czy też „pragmatycznie”. Ta uwaga odnosi się w głównej mierze do raportów nt. Holokaustu, które przeważnie nie trafiały w całości do władz. Były odpowiednio ocenzurowane, okrojone z zaleceń proponowanych przez ich autorów, a nawet jeśli trafiały do adresatów kompletne – nie usiłowano odpowiednio ich spożytkować. W tym miejscu, jak i w wielu innych, książka jest typowym wyciskaczem łez. Pokazuje nam przewrotność i absurdalność oskarżeń Polaków o czynny udział w zagładzie Żydów. Zachodnim mediom przerzucającym odpowiedzialność za nią na naszych rodaków trzeba aż do skutku przypominać opinię Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który obojętność wobec Holokaustu aliantów zachodnich tłumaczył ich obawą przed „naciskiem diaspory żydowskiej na przeprowadzenie operacji nieuzasadnionych z militarnego punktu widzenia”. Rządy zachodnie dawały do zrozumienia polskim kurierom, że Żydów może ocalić jedynie przyspieszenie ostatecznego zwycięstwa nad III Rzeszą.

Niezmiernie przygnębiające jest uświadomienie sobie, że Polacy wnieśli tak olbrzymi wkład w pokonanie Rzeszy, a w żaden sposób nie skorzystali z owoców tego zwycięstwa. Według kalkulacji historyków dzięki rozszyfrowaniu przez polskich matematyków Enigmy czas II WŚ uległ skróceniu o co najmniej 2 lata.
Mieliśmy doskonale zorganizowany wywiad, ale brakowało nam narzędzi, które pozwoliłyby w pełni wykorzystać we własnym interesie zdobyte informacje i na tym polegał tragizm losów Polski w ostatnich miesiącach przed wojną oraz w jej trakcie. Nie wchodząc w rozważania alternatywne, zaznaczę tylko, że powstanie warszawskie nie mogłoby wybuchnąć, gdyby KG AK poprosiła Oddział II NW o dane nt. ilości rezerw niemieckich rozlokowanych pod stolicą.

ŁS

• 2016 ✅