Maul: Lockdown

2014-01-28
2014-01-28

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Świetna książka, jedna z lepszych spod znaku Gwiezdnych Wojen. Czytało się naprawdę jednym tchem. Duża szkoda, że nie ma polskiego wydania.

Jak do tej pory przeczytałem ponad dwadzieścia książek z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Na ten moment skupiam się głównie na tytułach sygnowanych obecnie mianem Legend. Maul: Lockdown to książka, którą w pewnym momencie ominąłem z powodu braku polskiego tłumaczenia. Z racji, że staram się iść chronologicznie według czasu umiejscowienia akcji, cofnąłem się aby nadrobić dwie książki.

Wielka szkoda, że na taką liczbę książek na liście Legend mamy tylko cztery nieprzetłumaczone pozycje, a między nimi znajduje się (jak się okazuje) jedna z lepszych książek SW, którą miałem okazję przeczytać.

Maul: Lockdown łączy się bezpośrednio z innym tytułem - Darth Plagueis. W nim, fabuła jest troszkę bardziej rozciągnięta w czasie, jednak pojawia się taki moment, w którym Darth Sidious oddelegowuje Maula do wykonania pewnego zdania i o tym właśnie jest cała książka Lockdown.

Uczeń Sidiousa dostaje za zadanie infiltrację Stacji Cog Hive Seven będącej ogromnym więzieniem, dla wszelkich szumowin z całej galaktyki, ale jednocześnie jednym z największych miejsc hazardu wynikającego z ustawiania walk na śmierć i życie między więźniami.

Maul staje przed trudnym zadaniem musi odnaleźć pewną osobę, która okazuje się być Widmem - wszyscy o nim słyszeli, ale nikt nie widział, jednocześnie nie zdradzając swojej obecności w mocy. Darth Sidious jasno go informuje, że musi polegać tylko na swoim wyszkoleniu w walce bez posługiwania się Ciemną Stroną Mocy, ponieważ nie jest to jeszcze czas na ujawnienie się Sithów.

Mimo, że fabuła w 95% toczy się w jednym miejscu, nie mamy wrażenia nudy. Idealnym określeniem tej książki byłoby porównanie jej do kina akcji. Z jednej strony Maul bawi się w detektywa i stara ułożyć się pewne elementy układanki, ale trzeba przyznać, że nie może zrobić nic w spokoju. Jeśli w nieprzewidzianym przez niego momencie zostaje wrzucony na arenę, aby stoczyć pojedynek na śmierć i życie, to z drugiej strony następują zwroty akcji, które nie pozwalają czytelnikowi się znudzić.

Jak do tej pory nie byłem fanem tej postaci i nie podchodziłem ze specjalnymi nadziejami do tej książki, może też dlatego zostałem mile zaskoczony. Oczywiście książka została przeze mnie przeczytana w języku angielskim (zdobyta na Amazonie) - nie jest to pierwszy obcojęzyczny tytuł, który przeczytałem, ale muszę przyznać, że zdecydowanie najłatwiejszy. Fakt - pewne słowa, zwłaszcza opisy otaczającego nas świata, były momentami dla mnie niezrozumiałe, ale w żaden sposób nie rzutowało to na odbiór i zrozumienie fabuły.

Szczerze polecam. Myślę, że na ten moment jest to jedna ciekawszych pozycji w uniwersum Star Wars zaraz po trylogii Darth Bane'a.

Naprawdę szkoda, że Amber nie zdążył wydać tej książki w Polsce, bowiem z pewnością zdobyłaby ona dużo fanów... warto jednak sięgnąć po jej oryginalne wydanie.
Powieść przedstawia misję Dartha Maula, który zostaje wysłany do specjalnego więzienia. W tej zamkniętej placówce swoją bazę operacyjną założył gangster, który za sprawą swoich wpływów może namieszać w galaktyce i Sidiousowi nie podoba się, że ktoś inny także może poruszać pionkami na galaktycznej planszy. Misja Maula jest jasna - wyeliminować zagrożenie dla Sithów.
Powieść ta skupia się na przedstawieniu Dartha Maula, czyli jednej z najciekawszych postaci z uniwersum. Poznajemy treningi pod okiem mistrza, jak również jego nieugięty charakter oraz pragmatyczne podejście do życia. Więzienie, w którym jest on zamknięty, jest jednocześnie areną do krwawych pojedynków, w których o wielkie stawki grają hazardziści z całej galaktyki, co znacząco utrudnia zadanie, tym bardziej że Maul szybko staje się w nim czempionem...
Nawet jeśli nie jest się fanem Maula (a ja jestem wielkim),to warto sięgnąć po tę książkę choćby dla opisów walk - Schreiber naprawdę ciekawie je opisuje, Maul toczy ich naprawdę wiele (np. z bestią wampa z planety Hoth, którą musi zabić gołymi rękoma),a smaczku dodaje fakt, że nie może on korzystać z Mocy, aby nie zdradzić się ze swoją przynależnością do Sithów. Zdecydowanie polecam każdemu fanowi SW.

• Star Wars
  • Star Wars