Franek Einstein i TurboMózg

Okładka książki Franek Einstein i TurboMózg Jon Scieszka
Okładka książki Franek Einstein i TurboMózg
Jon Scieszka Wydawnictwo: Wilga Cykl: Franek Einstein (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Franek Einstein (tom 3)
Frank Einstein and the BrainTurbo
Wilga
2016-08-17
2016-08-17

"Franek Einstein i turbomózg" to kolejny tom przygód młodego wynalazcy Franka Einsteina oraz jego przyjaciół : Watsona oraz dwóch robotów Klika i Klaka.
Tym razem Franek stara się rozpracować ludzki mózg. Potrzebne mu to tego, żeby pomóc swojej koleżance w lepszej grze w baseball.
Analiza poszczególnych części ciała oraz zmysłów ludzkich pozwala im na stworzenie kasku, który pomaga udoskonalić te części ciała, które aktualnie SA najbardziej potrzebne.
Jak zwykle mamy tu też nasze złe charaktery Tobiasza i pana szympansa, którzy za wszelką cenę chcą przeszkodzić naszemu wynalazcy. Czy im się to uda? Tego dowiecie się po przeczytaniu książki.
Jak zwykle z książki dzieci mogą się wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć. Tym razem będą to informacje związane z ludzkim ciałem. Budowa ucha, jakie smaki czujemy na języku, czy jest nam potrzebny węch itp.
Książka napisana bardzo zrozumiałym dla młodego czytelnika językiem, ciekawe przygody młodych bohaterów w połączeniu z informacjami popularnonaukowymi ( notatki Franka) uatrakcyjniają bardzo książkę

"Franek Einstein i turbomózg". Część 3. Tym razem dwójka przyjaciół wraz z Klinkiem i Klankiem pragnie pomóc swojej koleżance osiągnąć lepsze wyniki w grze w baseball. Metodą prób i błędów, analizując poszczególne części ciała człowieka i jego zmysły tworzą specjalny kask. Tym razem znów przeszkadza im Tobiasz Edison, który marzy o tym, by sterować ludźmi według własnych upodobań.
W trzecim tomie dzieci mogą się zapoznać z tym jak zbudowane jest oko, jak funkcjonują poszczególny zmysły i czym one tak naprawdę są. Córka miała niezły ubaw czytając o tym, że kobiety mają więcej kubków smakowych niż mężczyźni, a także lepiej rozpoznają kolory.
Ilość ilustracji doskonale oddających treść pomaga w zrozumieniu tekstu, wyobrażeniu sobie wszystkiego nad czym pracował Franek z przyjaciółmi. Z każdej książki czytelnicy wynoszą spory zapas wiedzy. Myślę, że czytając przygody małego Einsteina, doprawione szczyptą humoru, mogą zapamiętać więcej na temat budowy ludzkiego ciała niż z podręcznika od biologii. Są to tytuły raczej dla dzieci w nieco starszym wieku. Osiem lat to moim zdaniem granica minimalna. Chyba, że spłycimy nieco ich wydźwięk i podejdziemy do tych publikacji typowo jak do opowieści o małych chłopcach z głowami pełnymi pomysłów. Serię wydawnictwa polecam zarówno dziewczynkom jak i chłopcom, którzy lubią roboty i wiedzę.
Więcej na blogu http://www.zwyklamatka.pl/2016/10/einstein-vs-edison-nauka-na-wesoo.html

• Marcel
  • 2016