Dress code dla kobiet

Okładka książki Dress code dla kobiet Irena Kamińska-Radomska, Agata Tanter
Okładka książki Dress code dla kobiet
Irena Kamińska-RadomskaAgata Tanter Wydawnictwo: Świat Książki poradniki
poradniki
Świat Książki
2016-11-23
2016-11-23
dress code kobieta moda biznes

Najlepsza polska książka o modzie i stylu!!! Wyczerpuje temat w 100%. Znajdziemy tu ciekawostki nie tylko np. o zasadach dress code’u w „wyższych” i „niższych” sferach publicznych, ale też np. bardzo ważny temat typów urody oraz pasujących do nich kolorów, jak również typy sylwetek i odpowiednie dla nich kroje ubrań. Świetne kompendium wiedzy o ubiorze dla kobiet.

Przeczytałam ten poradnik z ciekawości... i zmęczyłam się jak nigdy dotąd. Nigdy nie potrafiłam zrozumieć tak sztywnego podejścia do ubioru, a że istnieje aż tyle szczebli tego dress code, to nawet mi się nie śniło. Moja babcia zawsze była elegancka i ona nauczyła mnie, że najważniejsze, aby ubranie było czyste i aby nie wchodzić do biura w stroju imprezowym. I tyle mi w życiu wystarczy, tym bardziej, że jestem wykwalifikowanym pracownikiem fizycznym i nie pracuję za biurkiem. Spora część treści tej książki jest dla mnie osobiście mocno przesadzona. Nie jesteśmy brytyjską rodziną królewską, żeby aż tak sztywno trzymać się etykiety. Granice młodości również się przesunęły i nie zgodzę się z tym, że włosy związane w kucyk są oznaką zaniedbania, a już zwłaszcza, jeśli włosy są czyste i uczesane. W ogólnym rozumieniu trudno jest mi polecić tę książkę do przeczytania w celu innym niż ze zwykłej ciekawości. Jest mnóstwo bardziej rzetelnych poradników modowych.

Ojeju, ojeju, jakie to jest złe. Książka jest absolutnym zaprzeczeniem wszystkich zasad feminizmu, prawdę powiedziawszy nadaje się chyba tylko dla osób, które chadzają na bale z ambasadorem, a rodzice wprowadzają je na salony na balu debiutantek. Robi mi się niedobrze, kiedy czytam o osobach wysoko urodzonych, cóż za paskudna maniera dzielenia ludzi ze względu na pochodzenie. Równouprawnienie w tej książce nie istnieje. Za takie poglądy powinno się być karanym. Gotuje się we mnie, po przeczytaniu tej książki. O ile mogę się zgodzić, że pewnych rzeczy do pracy założyć nie wypada - sukienki plażowej, odkrytych ramion, butów z odkrytymi palcami, o tyle z całą resztą zgodzić się nie mogę. Najbardziej mam ochotę wyć z żalu nad umysłami, które napisały takie potworne treści - przykładowo takie, że kobieta w niektórych sytuacjach nie ma wyjścia, nie może założyć spodni (jest to skandal),kobieta nie powinna przychodzić do pracy bez makijażu (nie wiem już czy większy, czy mniejszy, ale też skandal),kobieta biznesu wzbudza większy autorytet jeśli ma spódnicę, a nie spodnie (myślę, że wzbudza autorytet w zależności od tego, jaki ma mózg i dokonania),koński ogon jako fryzura jest ok tylko dla bardzo młodych, potem jest to oznaka zaniedbania, na rozmowę kwalifikacyjną trzeba mieć koniecznie pomalowane paznokcie, później dowiaduję się także, że niepomalowane paznokcie i brak makijażu to objaw zaniedbania, a od żelu/akrylu deformuje się płytka (z kontekstu wynika, że zdaniem autorek na stałe).

Książka jest bełkotem, fajnie o modzie to piszą w magazynie Vogue, artystycznie, a tutaj jest bardzo nadęcie i nieżyciowo.

Z ciekawostek dowiedziałam się, że błędem jest posiadanie dwóch torebek na raz - jednej na laptopa i drugiej zwykłej. Z ciekawostek, bo schowam tę wiedzę tam gdzie jej miejsce (i tej książki także).

Wstyd, żeby kobiety kobietom.

Wyzwanie czytelnicze LC czerwiec 2021: Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami (19).

Pozycja przyciągnęła moją uwagę ze względu na bardzo interesujące, nowoczesne zdjęcia Asi Typek. Sama treść wydała mi się mniej nowoczesna od tych zdjęć. Przykład - jako element stroju business professional autorki wymieniają szmizjerkę. Nigdy nie widziałam kobiety w takim stroju, w sklepach też nie widziałam takiej szmizjerki, który nadawałaby się do pracy. Wiele punktów jest bardzo mało odkrywczych, np. wiadomo że na pogrzeb nie pójdziemy w jaskrawym kolorze. Zabrakło mi też bardziej praktycznych wskazówek, np. w jakich sklepach szukać konkretnych elementów garderoby i w jakich granicach cenowych powinny się mieścić. W książce jest sporo pięknych zdjęć z pokazów mody a także zdjęć rodziny królewskiej, pytanie więc jak w warunkach polskich otworzyć tak elegancki "look". Niemniej, warto się zapoznać z ogólnymi zasadami, wiele z nich na pewno przyda się w praktyce.

Jest to książka, którą zakupiłam na lotnisku, mając przed sobą perspektywę kilkugodzinnego oczekiwania na spóźniony lot, aczkolwiek muszę przyznać, że był to naprawdę bardzo dobry wybór!

Od jakiegoś już czasu szukałam podobnej pozycji, która w kompleksowy sposób opisałaby dress code panujący w różnych sytuacjach: zarówno zawodowych, jak i towarzystkich. Ogólnie rzecz mówiąc mam takie wrażenie, że mężczyźni mają w tym temacie bardzo uproszczone zadanie, bo wystarczy szary garnitur, biała koszula i krawat i mogą czuć się komfortowo i zasadniczo "dobrze ubrani" w większości sytuacji. W przypadku kobiet sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, i to nie dlatego, że jesteśmy "sroczkami" czy "lalusiowatymi paniusiami", ale wynika to z historii ubioru i pewnego kontekstu społecznego, w którym dress code się kształtował. Z tego też względu niestety dużo łatwiej jest spotkać stosownie ubranych panów, niż stosownie ubrane panie, i trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że czasami brakuje nam czasu i ... wiedzy, aby to zmienić. Tymczasem z dobrymi wskazówkami na podorędziu, będzie to dużo prostsze.

Ktoś może powiedzieć, że "ubiór to nie wszystko" i że "kompetencje zawsze i tak są najważniejsze". Jest to prawda, nie mniej jednak na drodze do sukcesu i budowania wizerunku, a już na pewno na początkowym jej etapie, to jak jesteśmy odbierani rzutuje na nasze perspektywy zawodowe i towarzyskie. Szczególnie im jesteśmy starsi (czytaj... kiedy przestajemy być uczniami, studentami) i mamy aspiracje do osiągnięcia pewnych awansów społecznych i zawodowych, ważne jest by nasz wizerunek był tego odzwierciedleniem. Nie musimy mieć szafy pełnej garsonek, spodni i butów, ale uważam, że każda kobieta powinna mieć absolutne minimum, by móc czuć się komfortowo i profesjonalnie w każdej życiowej sytuacji. Książka opisuje w bardzo praktyczny i kompleksowy sposób różne typu ubioru i sytuacje, w których należy je zastosować (oraz kiedy będą niestosowne). Pod tym kątem uważam, że KAŻDA kobieta skorzysta na zawartych w niej wskazówkach - jesteśmy aktywne zawodowo, uczestniczymy w różnych sytuacjach rodzinnych i towarzyskich, chodzimy do opery i teatru, na wernisaże i kolacje. Jak się ubrać, by wyglądać stosownie i jednocześnie się "nie przebrać"? By w tym wszystkim zachować siebie i nie zrujnować swojego budżetu? Należy przede wszystkim sobie uświadomić, jakie uniwersalne elementy ubioru pomogą nam utrzymać swój styl i jednocześnie znajdą zastosowanie w wielu sytuacjach.

Książka opisuje absolutnie wszystkie stopnie dress codu, teoretycznie więc nie wszystkie rady przydadzą się każdemu - jest to jednak złudne! Sama czytając poszczególne rozdziały łapałam się na myśleniu "a ja to nosiłam na co dzień do pracy", "czemu nigdy nie pomyślałam, że lakierowane szpilki to błąd, to oczywiste" oraz przypominałam sobie sytuacje, w których myślałam, patrząc na inne kobiety, iż mimo, że wyglądają odświętnie i w zasadzie schludnie, to coś jednak nie gra w ich wizerunku w stosunku do ich pozycji zawodowej czy społecznej. Książka ta jest kompleksowym podejściem do wyglądu, zawiera też ogólne wskazówki odnośnie fryzury i makijażu, i porządkuje naszą wiedzę o dress codzie, obalając wiele mitów i codziennych błędów w ubiorze. W kolejnych latach będę ją podarowywać kobietom w moim otoczeniu, ponieważ uważam, że jest to jedyna jaką znam tak kompleksowa i profesjonalna książka o stylu i dress code w Polsce. Nie wiem czy innych też, ale mnie irytują książki celebrytek piszących o "stylu", każda z nich powtarza obiegowe prawdy i nie wnosi nic nowego. Tu jest zupełnie inaczej, jest to zresztą książka napisana przez osoby z branży profesjonalnego wizerunku. Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to zdjęcia - czasami miałam wrażenie, że były wybrane jakby losowo, niezależnie od typu omawianego dress codu, po prostu zdjęcia dobrze wyglądających kobiet. Nie wiem z czego to wynika, ale warto kupić książkę dla samej jej treści! Serdecznie polecam.

Pozycja ta w bardzo profesjonalny i rzetelny sposób opisuje zasady dress code dla kobiet z drobnymi porównaniami do męskiego ubioru w danym szczeblu. Sama treść jest bardzo obrazowo przedstawiona, co ułatwia sprawę rozumienia jak na danym szczeblu dress code powinniśmy się ubierać oraz do jakich sytuacji życiowych dany szczebel jest przeznaczony. Książka nie ignoruje także stwierdzenia, że przy ubieraniu się ważne są także styl, własny gust oraz intuicja. Co razi w książce to jej budowa, bo najpierw omawiane są dane rodzaje a później można określić swój typu urody, jeżeli się go nie zna, co jest mało logiczne, ponieważ w opisach danych rodzajów stosowane jest określenie co pasuje bardziej do danego rodzaju urody, warto więc byłoby odwrócić czytanie książki od końca do początku, wtedy jest ona bardziej zrozumiała i przynosi więcej korzyści. W pewnych momentach tego poradnika pozostaje dużo wolnej przestrzeni na kartce, co okropnie razi, bo można by tam wstawić zdjęcie dopasowane do tekstu, albo po prostu inaczej zredagować ułożenie treści na stronach, bardzo nie gospodarne to się wydaje, chyba że to wybieg żeby tylko osiągnąć daną liczbę stron wymaganych. Ogólnie książka dobra, napisana zgrabnym językiem, ale trochę niedociągnięć wizualnych psuje całość. Polecam mimo wszystko, bo treść jest dosyć ciekawa i pomocna, a zdjęcia robią wrażenie.

przykro mi, ale to grafomania...! staroswieckie podejscie do tematu i mody! takie zasady nie istnieja w rzeczywistosci :) drogie panie ,nie robmy z siebie sztucznych tworow ! ja uwielbiam czerwona szminke w pracy !!! :)

Jak ja lubię takie książki.

Jak ja lubię takie książki.

• Moda
  • MODA
  • Moda
  • BIBLIOTEKA
  • Chcę przeczytać /2017

Dodaj cytat z książki Dress code dla kobiet