Kolorowa rewolucja. Architektura, wnętrza, moda

Okładka książki Kolorowa rewolucja. Architektura, wnętrza, moda Dagny Thurmann-Moe
Okładka książki Kolorowa rewolucja. Architektura, wnętrza, moda
2017-11-08
2017-11-08
Karolina Drozdowska
kolory architektura wnętrza moda

Pierwsze co mnie zainteresowało, to wyrazista okładka. Zawartość jest równie barwna - na przekór dominującym od kilku lat trendom wnętrzarskim, które faworyzują szarość, autorka stawia na inne kolory. Pokazuje jak je łączyć we wnętrzach i ubraniach. Ciekawa, inspirująca lektura o świecie
barw.

barw.

Polecam

Polecam

Wizualnie bardzo dobrze wydana, estetyczna, przede wszystkim naprawdę kolorowa. Zgłębia podstawową wiedzę o kolorach, rozwija temat szarości, którą coraz bardziej się otaczamy. Nie wnosi żadnych błyskotliwych rozwiązań w temacie kolorów, ale jako podręcznik wiedzy podstawowej sprawdzi się super.

Lekko napisana książka dla osób, którym kolory nie są obojętne. Jednak nic nowego nie wnosi do życia, jeżeli ma się przynajmniej podstawową wiedzę w tym temacie. Estetycznie wydana i w sumie tyle.

Bardzo ciekawa pozycji, szczególnie dla tych co zaczynają swoją przygodę z kolorami - czy to w pracy, czy po prostu remontując mieszanie. Piękne zdjęcia, bardzo ładnie wydana pozycja. Myślę, że jest bardzo estetycznym wprowadzeniem w świat kolorów. Gdy w około pełno książek o minimalizmie i idących w parzę z nim 'bezpiecznych' kolorach - bieli, czerni i szarości. Ta książka udowadnia, jak wiele możemy zdziałać, pomóc sobie właśnie poprzez kolory. A co ważniejsze, nie musimy przy tym rezygnować z minimalizmu:)

Książka bez wątpienia cieszy oko, a dodatkowym bonusem jest nowe, kolorowe spojrzenie na świat:)

W gruncie rzeczy bardziej do przejrzenia i oglądania niż do poczytania.
Liczne powtórzenia, ostatnie rozdziały potraktowane mniej [ubrania*] lub bardziej [samochody] po łebkach.
Plus za ładne wydanie i estetyczne zdjęcia?

*Wyjątkowo mało trafiło do mnie przypisywanie 'pasujących' kolorów pod kolory oczu - proponowane palety zrobiły na mnie mało zróżnicowane wrażenie, sam sposób też niespecjalnie bangla.

W gruncie rzeczy bardziej do przejrzenia i oglądania niż do poczytania.
Plus za ładne wydanie i estetyczne zdjęcia?

Książka jest z jednej strony poradnikiem jak przytulnie urządzić mieszkanie i dobierać ubiór, a z drugiej strony to ładny album kontrastujący silnie z dzisiejszymi szaro-biało-czarnymi trendami. Przeglądając czasopisma i strony "wnętrzniarskie" zachwycamy się coraz bardziej pomysłowym połączeniem szarego z czarnym i białym. Jednak autorka przekonuje, że jest to na wskroś naturze i wprowadza to nasz mózg w zakłopotanie, a nasze samopoczucie jest przez to cały czas niespokojne. Autorka wprowadza ideę barwy jako narzędzia do uczynienia naszego otoczenia (także w miejscu pracy) bardziej przyjaznego i miłego. Ja całkowicie się z nią zgadzam, choć muszę przyznać, że niektóre obrazy wnętrz są tak kolorowe, że byłbym w tych miejscach bardzo pobudzony. Polecam - tak książka przełamuje nudne, monotonne trendy i daje szansę na milsze doznania.

Teza tej książki, dla mnie jako architekta, brzmi iście rewolucyjnie. Tocząca polskie wsie pasteloza elewacji lepsza niż Norweski szaro-porządek? Sama bym na to nie wpadła:P i nie do końca o to też tutaj chodzi. Po przeczytaniu książki kwestię kolorów rozumiem w ten sposób: Umiejętnie skomponowana paleta kolorów jest lepsza od bezpiecznych achromatyczności, które za to wygrywają z paletą skomponowaną źle, lub wcale. Nie brzmi to specjalnie odkrywczo, wydaje się jednak rozwiązaniem dużo rozsądniejszym niż barwy hurra optymizm autorki.

Rzeczywistość jest taka, że od jakiegoś czasu zauważyć można powrót kolorów do naszych wnętrz, na razie jako trend wciąż awangardowy który jednak ma potencjał stania się obowiązującym. Od zawsze za to, często z dużym powodzeniem stosowany jest w ubiorze. I na tym bym poprzestała, nie widzę bowiem praktyczno-legislacyjnej możliwości zapanowania nad tym tematem w przestrzeni publicznej.

Sama książka natomiast, pod względem merytorycznym prezentuje poziom podręcznika dla uczniów podstawówki (i to chyba tej wczesnej). Na początek kilka ogólnych informacji z teorii kolorów (które z z tego co pamiętam znajdują się w programie nauczania gdzieś na początku gimnazjum),a potem już tylko pobożne życzenia autorki poparte mocno ugruntowanym widzi-mi-się.

Na pewno można to było napisać lepiej, badania odnośnie postrzegania kolorów to dość prężnie działająca gałąź nauki i można było przytoczyć tu przykłady o wile bardziej frapujące niż "liczne badania" i doświadczenia z własnej kuchni (w dosłownym tego sformułowania znaczeniu akurat)

Książka zdecydowanie nie warta swojej ceny, jeśli chodzi o treść. Graficznie - ciekawa, chodź nie zachwyca a pełno w niej ewidentnych błędów. Rażą photoshopowe kolaże naciąganych i przypadkowych kolorowanek nowoczesnych budynków, w których brak kompozycji kolorystycznej a wybór poszczególnych kolorów argumentowany jest tym że dany odcień zielonego według autorki jest "przyjazny".
Objętość napompowana do granic możliwości, powtórzenia tych samych akapitów na początku i końcu książki - zabieg znany z artykułów, w książce razi jeszcze bardziej. Ostatni, kilkustronicowy rozdział przekazuje tresc jednego spostrzeżenia, o tym że w ostatnich latach chętniej wybieramy białe, srebrne czarne i czerwone auta, co poparte zostało zupełnie tendencyjnie dobranym zdjęciem. Nie wiem też czym poza przechwałką jest wspomnienie o posiadaniu przez autorkę czerwonej Alfy Juliette.
(że to niby taka ikona stylu i potwierdzenie wszelkich kompetencji do wypowiadania się w tym temacie przez indywidualne decyzje zakupowe a może lokowanie produktu?)

Generalnie przeczytać można, ale po co?
Jeśli skłoni do własnych przemyśleń, to ta godzina lub dwie które zajmie może i mają sens. Zamiast kupować, można jednak wrzucić pokrewne hasło w google i znajdziemy tą drogą pewnie więcej, bardziej wiarygodnych informacji. W sumie samo to wystarcza za całą recenzję.

Skusiłam się ma tę pozycję po przeczytaniu wywiadu z autorką, i na tym mogłabym poprzestać. Temat ważny i świetnie, że ktoś zwrócił uwagę na to że "szarzejemy", jednak jak już pisali poprzednicy - mało tekstu i ślizganie się po powierzchni tematu. Autorka mieli ciągle to samo: "och, jaki ten kolor ważny, och, och". Infantylizmu książce dodaje powoływanie się ciągle na "liczne badania", a żadnych konkretnych źródeł nie przytacza.
Ładnie wydana, piękne zdjęcia i projekt okładki, więc przyjemnie się ją ogląda, bliżej jej jednak do albumu niż książki po której spodziewamy się treści.

Książka jest jedną z najpiękniej wydanych jakie kiedykolwiek widziałam. Jest bardzo estetyczna i 'zgrabna', a dodatkowo mocno uświadamiająca. Temat teoretycznie banalny - kolory. Ale niekoniecznie. Na początku kawał teorii dotyczącej barw, jak je odbieramy, palety kolorów itp. Następnie autorka skupia się na tym w jakim kierunku powinniśmy podążać w kolorach budynków, wnętrz i ubrań, by wszystko lepiej ze sobą grało i żyło! Oraz by lepiej wyrażać siebie, a w przypadku budynków by dążyć do ładu przestrzennego i harmonii. Piękne zdjęcia, zwłaszcza te dotyczące wystroju wnętrz. Książka co prawda ma ponad 130 stron, ale samej treści jest baaaardzo mało i można ją przeczytać właściwie w jakieś 1,5 h. Mimo, że bardzo mi się podobała i przyjemnie spędziłam czas, uważam jednak, że jest ona niestety mocnym prześlizgnięciem się po temacie i można było wycisnąć z tego więcej. Kompletnie nie rozumiem ostatniego kilkustronicowego podrozdziału o autach. Wolałabym, żeby te kilka stron więcej poświęcono właśnie wnętrzom. Na pewno największy wpływ na ogólną jakość tej książki ma fakt, iż autorka jest Norweżką i to właśnie z Norwegii prezentowanych jest mnóstwo przykładów. Ogółem polecam, bo trzeba przyznać, że książka jest dość inna od tych z którymi spotykamy się każdego dnia :)

• Architektura
  • Literatura norweska