Hygge. Duńska sztuka szczęścia

2016-10-26
2016-10-26
Olga Siara
Olga Siara szczęście Dania Duńczycy poradnik hygge styl życia

Uważam, że to jest obowiązkowa pozycja dla każdego człowieka, niezależnie ile ma lat i gdzie żyje - wszystkim nam przyda się wziąć przykład z Duńczyków. Dlaczego? Bo hygge jest magiczne.

Co do 'wartości' tej książki, to rozumiem osoby, które mówią, że nie jest odkrywcza. Zwróćmy jednak uwagę, że są to przeważnie opinie osób, które już spotkały się z hygge, czasem nawet nie wiedząc, że to się tak nazywa. Oczywiście to wszystko co tutaj jest opisane, można spokojnie 'wygooglować' w jeden wieczór, ale powiedzmy sobie szczerze - niewielu stać na ten heroiczny gest :)

Dziwi mnie też liczba osób, które nie załapały idei tej książki. To wcale nie jest zamach na Wasze portfele i te wszystkie opinie p.t. "Taka droga książka, a tak mało tekstu i same obrazki" są żałosne. Sposób wydania tej książki to hygge samo w sobie, ma nas skłonić do znalezienia czasu dla siebie. Wpływa na nas w pewien konkretny sposób - ma nas uspokoić i odstresować, również walorami wizualnymi.

Lekka pozycja -przewodnik.
Przeplatane historie ludzi, ich recepty na spokój i szczęście z pięknymi zdjęciami.
Inspirująca pozycja, jednak do przeglądania i podziwiania na jeden wieczór.
Mnie zainspirowały do spędzenia czasu hygge przepisy na duńskie placki i bułki ✨

Lekka pozycja -przewodnik.
Inspirująca pozycja, jednak do przeglądania i podziwiania na jeden wieczór.

Bardzo przyjemna książka o duńskiej sztuce szczęścia.

Bardzo przyjemna książka o duńskiej sztuce szczęścia.

Po pierwsze, jeżeli ktoś jest zainteresowany przeczytaniem, przejrzeniem tej książki to polecam ją wypożyczyć z biblioteki ;) Jest napisana bardzo lekko, trochę jak luźne artykuły w internecie, sporo estetycznych zdjęć, kilka przepisów. Nie ma tu co spodziewać się wiele treści, tekstu, a raczej obrazków, krótkich opisów. Wprowadza nas w atmosferę ‚’hygge’’ - przytulności, miłego spędzania czasu z osobami, które są dla nas ważne. Sama koncepcja hygge jest według mnie świetna. Łączenie minimalizmu z hygge jako sposób życia. Sama książka tak jak wyżej napisałam - do przejrzenia, poczytania przed snem, w trakcie 5 minutowej przerwy, do obiadu.

Banał goni banał, będące przepisem na zadowolenie z życia hygge to prostu robienie tego, co się lubi, jeżeli tylko znajdzie się na to czas.

Raczej ubogi w treść poradnik.

Raczej ubogi w treść poradnik.

Bardzo przyjemna i inspirująca książka. Ładnie wydana, klimatyczne hyggezdjęcia. Nie za bardzo rozbudowana w tekst. Bardziej jako sposób odpręzenia, niż lektura. Jako poradnik nie jest zbyt przemądrzała i dająca "dobre rady". Bardziej pokazuje sposób spedzania wolnego czasu Duńczyków. Mi się podobała, swoją role spełnia doskonale. :) Czasoumilacz. :)

Hygge to hasło reklamowe. Innymi słowy to czas dla rodziny i najbliższych. Nie ma sensu kupować tej ksiazki. Polowa tresci to przepisy na jakies placki dunskie. A siedzenie przy swiecach przy dymie z wosku jest na pewno zdrowe?

Hygge stało się modne w Polsce, głównie za sprawą tej książki. Wszyscy zdążyli o nim usłyszeć, nie ważne czy czytali książkę czy nie. Dlaczego? Za sprawą bardzo sprawnej reklamy w mediach. Ale czy treść chociaż trochę dogania poziom reklamy - raczej nie. Bardziej to ładnie zaprezentowane slogany i hasła. Może faktycznie gdyby stosować je w życiu codziennym żyłoby się lepiej, ale gdyby każdy umiał cieszyć się z małych rzeczy też żyłoby się lepiej. I takich przykładów można podawać bardzo dużo. Dla mnie pozycja zbędna - nic nie wniosła do mojego życia. Ale plusik za ładną oprawę graficzną.

W świecie takim jak obecny bezpieczna przystań jest na wagę złota. Wygodny fotel, pyszna herbata, rozmowa z bliską osobą. Takie lądowanie akumulatorów „na zaś”. I tu Hygge wkracza na scenę. Książka napisana jest dokładnie tak, jak oczekiwałam. Krótkie teksty przeplatane ze zdjęciami. Paciorki inspiracji na nadchodzące dni i tygodnie. Co z tego, że Hygge jest duńskie? Nikt przecież nie powiedział, że nie można go odrobinkę spolszczyć.

Książki o hygge lubię niezmiennie, mimo tego, że we wszystkich jest prawie to samo. Czytam i delektuję się pięknymi zdjęciami i tekstem, w którym zawarte są różne wizje hygge. W tej książce natknęłam się jeszcze na wyzwania współczesności, które stoją przed hygge. Ale myślę, że się obroni. Polecam!