Hygge. Duńska sztuka szczęścia

2016-10-26
2016-10-26
Olga Siara
Olga Siara szczęście Dania Duńczycy poradnik hygge styl życia

Książka jest takim troche poradnikiem i informatorem jak Duńczycy żyją w swojej harmonii, dlaczego są najszczęśliwszym krajem na świecie i jak my możemy być tacy jak oni lub się zbliżyć do ich stylu życia. Książka jakoś mnie nie powaliła, ciężko mi się ja czytało, pomimo, że na stronach nie miała dużo tekstu. Nie powaliła mnie pewnie z tego powodu, że za bardzo za takim stylem nie przepadam, ale miałam ją w domu na półce i leżała kupę lat i czekała aż ja skończę. Nie była zła ale jakoś nie zachwyciła mnie do takiego stopnia by wpisać się w moim sercu jako wybitnie ulubiona.

To bardzo krótki, bogato ilustrowany coffee table book o duńskiej filozofii szczęścia. Znajdziemy w nim analizę słownictwa związanego z hygge, przepisy na hygge-potrawy, wskazówki dotyczące wystroju wnętrz, a także historie Duńczyków o tym, czym dla nich jest hygge. Są również rozważania nad historią tej filozofii oraz bardzo ciekawy rozdział pokazujący, jakie podejście mają do niej współcześni Duńczycy i czy znajdzie się ona na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wszystko to opatrzono pięknymi, klimatycznymi zdjęciami. Bardzo przyjemna i odprężająca lektura.

Sprzedam

Sprzedam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Odtwórcza, dużo tych samych treści co u Meikka Wikinga. Malutkie literki, bezsensowne cytaty.

Byłam bardzo ciekawa istoty i tajemnicy hygge. Książka jest bardzo prosta i bardzo mało w niej treści. Czyta się bardzo przyjemnie. Choć spodziewałam się czegoś odkrywczego to tak naprawdę w hygge nie ma nic odkrywczego. To sztuka prostych przyjemności.

7/10

„Chwile hygge to przebłyski codzienności, które bas uszczęśliwiają. Najwspanialsze z nich lśnią i migoczą jak gwiazdy na niebie. Kiedy umiesz je nazwać, uświadamiasz sobie, że są na wyciągnięcie reki. Tylko czekają, aż je zauważysz” - cytat z książki.

Idea hygge jest mi bardzo bliska. To nic innego, jak radość z prostych rzeczy: kubka herbaty wieczorową porą, czas spędzony z przyjaciółmi przy ognisku, wpatrywanie się w piękne widoki na letnim szlaku, łapanie płatków śniegu. Od wielu lat zakochany jestem w Skandynawii i tych właśnie zasadach życia, które ubóstwiają ciepłe światło i po prostu życie - bez tego gonienia za pieniędzmi i Bóg wie czym.

Książka Marie Tourell Søderberg właśnie o tym opowiada, a raczej w prosty sposób odpowiada na pytanie „czym tak naprawdę jest hygge”. Są tu nie tylko przemyślenia samej autorki, ale także spostrzeżenia różnych mieszkańców Danii. To opowieść o tym, jak można spróbować choć na chwile spowolnić uciekający czas. Nie brakuje w tej lekturze także zagrożeń, które współcześnie istnieją dla hygge. Ale to już w samej książce, która jest doskonałym wyborem - zwłaszcza na długie, zimowe wieczory.

7/10

Uważam, że to jest obowiązkowa pozycja dla każdego człowieka, niezależnie ile ma lat i gdzie żyje - wszystkim nam przyda się wziąć przykład z Duńczyków. Dlaczego? Bo hygge jest magiczne.

Co do 'wartości' tej książki, to rozumiem osoby, które mówią, że nie jest odkrywcza. Zwróćmy jednak uwagę, że są to przeważnie opinie osób, które już spotkały się z hygge, czasem nawet nie wiedząc, że to się tak nazywa. Oczywiście to wszystko co tutaj jest opisane, można spokojnie 'wygooglować' w jeden wieczór, ale powiedzmy sobie szczerze - niewielu stać na ten heroiczny gest :)

Dziwi mnie też liczba osób, które nie załapały idei tej książki. To wcale nie jest zamach na Wasze portfele i te wszystkie opinie p.t. "Taka droga książka, a tak mało tekstu i same obrazki" są żałosne. Sposób wydania tej książki to hygge samo w sobie, ma nas skłonić do znalezienia czasu dla siebie. Wpływa na nas w pewien konkretny sposób - ma nas uspokoić i odstresować, również walorami wizualnymi.

Lekka pozycja -przewodnik.
Przeplatane historie ludzi, ich recepty na spokój i szczęście z pięknymi zdjęciami.
Inspirująca pozycja, jednak do przeglądania i podziwiania na jeden wieczór.
Mnie zainspirowały do spędzenia czasu hygge przepisy na duńskie placki i bułki ✨

Lekka pozycja -przewodnik.
Inspirująca pozycja, jednak do przeglądania i podziwiania na jeden wieczór.

Bardzo przyjemna książka o duńskiej sztuce szczęścia.

Bardzo przyjemna książka o duńskiej sztuce szczęścia.

Po pierwsze, jeżeli ktoś jest zainteresowany przeczytaniem, przejrzeniem tej książki to polecam ją wypożyczyć z biblioteki ;) Jest napisana bardzo lekko, trochę jak luźne artykuły w internecie, sporo estetycznych zdjęć, kilka przepisów. Nie ma tu co spodziewać się wiele treści, tekstu, a raczej obrazków, krótkich opisów. Wprowadza nas w atmosferę ‚’hygge’’ - przytulności, miłego spędzania czasu z osobami, które są dla nas ważne. Sama koncepcja hygge jest według mnie świetna. Łączenie minimalizmu z hygge jako sposób życia. Sama książka tak jak wyżej napisałam - do przejrzenia, poczytania przed snem, w trakcie 5 minutowej przerwy, do obiadu.

• Poradniki
  • 2017