Kronika Polska

powieść historyczna
Armoryka
2015-01-01
2015-01-01

„Kronika Polska” zwana też „Kroniką Prokosza” to falsyfikat sfabrykowany przez Przybysława Dyjamentowskiego, jednego z najsłynniejszych XIX-wiecznych fałszerzy dyplomów, rodowodów i kronik. Tworzył pseudohistoryczne dokumenty, informacje w nich zawarte są wyssane z palca. W rzeczywistości rzekomy Prokosz - autor tej księgi, mnich benedyktyński z X wieku – nigdy nie istniał. Fałszerstwo tej kroniki już w ciągu roku od jej wydania zostało dowiedzione. Niestety ta makulatura została podchwycona przez Januszka Bieszka, a następnie przez innych zwolenników „Wielkiej Lechii” i teraz opierają na niej swoje wymysły, twierdząc, że jest prawdziwa. Wydawnictwo Armoryka, widząc popularność turboleckich bredni, postanowiło wydać Kronikę Prokosza, chyba jako pierwszy raz od XIX wieku.

PawelM
„Sama kronika rzekomego Prokosza śmierdzi fałszywką na kilometr.”

Nic ująć. Jednak wiedząc o tym poczytać można. Te wszystkie hetmany, buńczuki, elekcje i temuż podobnież mają swój urok.

„Po śmierci tyrana Popiela (którego z synami za sprawiedliwym Boskim wyrokiem myszy zażarły) Panowie i Rycerstwo Polscy uchwalili walny seym w Kruszwicy dla naradzenia się o Elekcyą Króla i Pana: lecz po długich sporach (niektórzy bowiem z możnych, popierani od powinowatych swoich, przywłaszczyli sobie naywyższą władzę; przeciwni im nie chcieli ziomka za Pana; nikomu zaś nie podobało się wezwać do Panowania którego z Xiążąt Polskich zrodzonych ze Stryiów potrutych Popiela; z powodów że ochydne oyców ich urodzenie z nałożnic upodlało wszystkich potomków Popiela, tudzież z obawy ażeby któren z nich obiąwszy Panowanie nieobwiniał Panów i Rycerstwa, i nie mścił się strucia Oyca i Stryiów swoich) rozróżnieni w zdaniach i przeto zwaśnieni rozjechali się z Kruszwicy, nie opatrzywszy porządku w Rzeczypospolitey.”

Najstarsze polskie zdanie brzmiało „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” (XIII wiek). Mniemany Prokosz w X wieku musiałby pisać jeszcze mniej dla nas zrozumiale.

PawelM
„Sama kronika rzekomego Prokosza śmierdzi fałszywką na kilometr.”

Sama kronika rzekomego Prokosza śmierdzi fałszywką na kilometr. Student pierwszego roku historii nie powinien mieć kłopotów z jej zdemaskowaniem. Niedouczone bieszki, niestety, mają problem.

WIĘCEJ:

WIĘCEJ:

kolego pode mną a z jakiej historii czerpiesz wiedze tej zmanipulowanej przez kocsiol polityke system ?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Nauki społeczne - historia
  • Literatura średniowiecza i "nowa żytnia"

Dodaj cytat z książki Kronika Polska