Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie

- Kategoria:
- biznes, finanse
- Tytuł oryginału:
- Politically Incorrect Guide to Capitalism
- Wydawnictwo:
- Instytut Ludwiga von Misesa
- Data wydania:
- 2015-12-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-12-01
- Liczba stron:
- 173
- Czas czytania
- 2 godz. 53 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365086044
- Tłumacz:
- Marcin Zieliński
- Tagi:
- murphy niepoprawny politycznie przewodnik kapitalizm po kapitalizmie socjalizm wolny rynek mity kapitał
"Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie" Roberta Murphy’ego to zwięzła książka łącząca w sobie trzy cechy, które sprawiają, że jest to niezbędna lektura dla każdego sympatyka wolnego rynku, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu gospodarki. Po pierwsze, książka kompetentnie przedstawia podstawowe prawa rządzące gospodarką i pozwala zrozumieć funkcjonowanie np. rynku pracy czy systemu bankowego. Po drugie, robi to w sposób przystępny i atrakcyjny dla czytelnika. Nie jest to typowy podręcznik, ale dzieło napisane żywym językiem – z poczuciem humoru i pełne przykładów z historii. Po trzecie wreszcie, autor nie boi się dyskutować o rzeczach trudnych, przy których nawet radykalni zwolennicy wolnego rynku często ustępują w dyskusji etatystom i widzą sporo miejsca dla dobroczynnej rządowej interwencji. Nie można się więc dziwić, że Ron Paul, wieloletni kongresman i kilkukrotny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, określił książkę Murphy’ego jako „bezcenny wstęp do wolnorynkowej ekonomii”.
Murphy odpowiada w swojej książce m.in. na następujące pytania:
Jak wolny rynek rozwiązuje problem dyskryminacji na rynku pracy?
Dlaczego sprawy antymonopolowe zazwyczaj wytaczają firmy, które przegrywają w wolnej konkurencji?
Czy potrzebujemy państwowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa pracy i produktów?
Jak wolny rynek chroni środowisko i rzadkie zasoby naturalne?
Dlaczego MFW i Bank Światowy wcale nie pomagają biednym krajom
Arthur Laffer, doradca ekonomiczny prezydenta Ronalda Reagana i twórca słynnej krzywej wpływów podatkowych, po lekturze "Niepoprawnego politycznie przewodnika po kapitalizmie" napisał:
„Robert Murphy to jeden z niewielu myślicieli, którzy posiadają zarówno właściwą wiedzę o ekonomii, jak i lekkie pióro. Widać to po jego przewodniku po wolnorynkowym kapitalizmie. Ekonomia nie jest wcale abstrakcyjną i ponurą nauką, służącą torturowaniu studentów. Jest dziedziną niezwykle poważną i mającą podstawowe znaczenie dla przyszłości kraju. Murphy pokazuje w swojej książce, że nie tylko zna teorię, ale też że potrafi ją zastosować do analizy rzeczywistych zjawisk.”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Książka prawdopodobnie interesująca dla początkujących, inni mogą się nudzić. Mimo wszystko - uważam, że to jeden z lepszych wstępów do wolnorynkowego spojrzenia na procesy ekonomiczne i działania rządu. (Oczywiście, pojawia się troszeczkę błędów merytorycznych - ale nie zaburzają całokształtu ''Przewodnika'')
Książka prawdopodobnie interesująca dla początkujących, inni mogą się nudzić. Mimo wszystko - uważam, że to jeden z lepszych wstępów do wolnorynkowego spojrzenia na procesy ekonomiczne i działania rządu. (Oczywiście, pojawia się troszeczkę błędów merytorycznych - ale nie zaburzają całokształtu ''Przewodnika'')
Pokaż mimo toCiekawa, na początek przygody jest ok ;)
Ciekawa, na początek przygody jest ok ;)
Pokaż mimo toNiewątpliwe zaliczyć można tę pracę w poczet tych, które powinny być inicjujące dla osób pragnących zapoznać się z zaletami gospodarki leseferystycznej. Formuła jest już nader znana i prozaiczna, aczkolwiek przyjazna w formie, a mianowicie uporządkowana konfrontacja z wybranymi argumentami czy zarzutami wobec wolnego rynku. Robert Murphy wyjaśnia czytelnikom choćby, jaką rolę spełnia cena, która nie jest z gruntu rzeczy czymś abstrakcyjnym, odbiciem zachłannego kapitalisty, a istotnym mechanizmem przyczyniającym się do właściwego wykorzystania zasobów, pochyla się nad zagadnieniami praw własności, krytykuje nadmierny fiskalizm państwa czy ukazuje nieudolność i państwowe marnotrawstwo. Nie sposób nie zgodzić się z zarzutami o przesadną pretensjonalność bijącą z formy ukazywania argumentów, trzeba nad tym pracować, przeciętnego czytelnika może to bowiem zrażać.
Niewątpliwe zaliczyć można tę pracę w poczet tych, które powinny być inicjujące dla osób pragnących zapoznać się z zaletami gospodarki leseferystycznej. Formuła jest już nader znana i prozaiczna, aczkolwiek przyjazna w formie, a mianowicie uporządkowana konfrontacja z wybranymi argumentami czy zarzutami wobec wolnego rynku. Robert Murphy wyjaśnia czytelnikom choćby, jaką...
więcej Pokaż mimo toPozycja dla raczej zaczynających swoją przygodę z ekonomią. Murphy omawia najpopularniejsze ataki na wolny rynek i za pomocą żelaznej logiki w najszerszym znaczeniu oraz faktów historycznych pokazuje, że kapitalizm jest najlepszym, co mogło nam się przytrafić kiedykolwiek. Jeśli ktoś czuje się zielony w temacie: cen, bezrobocia, związków zawodowych, dyskryminacji pozytywnej, niewolnictwa, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, bankowości, pieniądza, kryzysów, interwencjonizmu państwowego, monopoli, globalizacji, czy ceł, to warto by sięgnął po tę krótką książkę. Na koniec każdego rozdziału są proponowane dodatkowe lektury dla poszerzenia wiedzy z danego działu, więc będziecie wiedzieli co dalej zrobić ze swoją edukacją.
Dziesięciu gwiazdek nie dam, bo nie wszystko poruszono, co można by poruszyć i dlatego, że zarejestrowałem pewne uproszczenie. Jest ono nieznaczne i prawdopodobnie wywód na tym skorzystał, ale jednak oddala to tę pozycję od ideału.
Pozycja dla raczej zaczynających swoją przygodę z ekonomią. Murphy omawia najpopularniejsze ataki na wolny rynek i za pomocą żelaznej logiki w najszerszym znaczeniu oraz faktów historycznych pokazuje, że kapitalizm jest najlepszym, co mogło nam się przytrafić kiedykolwiek. Jeśli ktoś czuje się zielony w temacie: cen, bezrobocia, związków zawodowych, dyskryminacji...
więcej Pokaż mimo toCałkiem niezła, chociaż tak radykalna, że nawet ja, będąc kapitalistą z krwi i kości, nie zgodziłbym się z kilkoma zawartymi tu tezami. Ale mimo wszystko polecam.
Całkiem niezła, chociaż tak radykalna, że nawet ja, będąc kapitalistą z krwi i kości, nie zgodziłbym się z kilkoma zawartymi tu tezami. Ale mimo wszystko polecam.
Pokaż mimo toMożliwe, że powtórzę czyjąś opinię, pisząc, że to książka skonstruowana na podobnym schemacie, co "Ekonomia w jednej lekcji" Hazlitta. Jest krótka, nastawiona na konfrontację z najbardziej popularnymi argumentami etatystów i obejmująca szereg różnych zagadnień związanych z rynkiem i jego działaniem. Nie jest jednak tak przekonująca, jak przytoczony przeze mnie tytuł sprzed przeszło połowy wieku. Plan natomiast jest podobny - przedstawienie argumentu przeciwników wolnego rynku, wykazanie błędu we wspomnianym argumencie, przytoczenie teorii z podaniem przykładu (często historycznego). Tak więc zwolennicy wolności gospodarczej nie spotkają tutaj wiele nowości; będzie to jedynie kolejny tytuł do polecenia znajomym czy rodzinie w celu zasiania wolnościowego ziarenka w ich umysłach. W końcu to tylko ~170 stron..
Możliwe, że powtórzę czyjąś opinię, pisząc, że to książka skonstruowana na podobnym schemacie, co "Ekonomia w jednej lekcji" Hazlitta. Jest krótka, nastawiona na konfrontację z najbardziej popularnymi argumentami etatystów i obejmująca szereg różnych zagadnień związanych z rynkiem i jego działaniem. Nie jest jednak tak przekonująca, jak przytoczony przeze mnie tytuł sprzed...
więcej Pokaż mimo toNiepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie. Czego można się spodziewać po książce o takim tytule? Śmiało można by zmieścić tu treści krytyczne wobec kapitalizmu. Jednak autor Robert P. Murphy w zamierzeniu chciał wychwalać kapitalizm i przeciwstawić go socjalizmowi. Wyszło średnio. Powiedziałbym nawet, że krępująco.
Jeśli takie są argumenty obrońców kapitalizmu to lepiej niech schowają się do mysiej dziury, bo pierwsza lepsza osoba z tendencjami lewicującymi rozniesię taką argumentację w pył.
Dlaczego kapitalizm jest lepszy? Bo jest i już! A jeśli nawet nie jest, to i tak jest. W zasadzie tak właśnie wygląda argumentacja Murphy’ego. Przedstawiany jako zwolennik austriackiej szkoły ekonomicznej, związany z Instytutem Ludwiga von Misesa swoją argumentacją może zrobić więcej złego, niż dobrego. Bo ta jest po prostu słaba.
więcej:
http://www.speculatio.pl/dziecieco-nieudolny-przewodnik-kapitalizmie/
Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie. Czego można się spodziewać po książce o takim tytule? Śmiało można by zmieścić tu treści krytyczne wobec kapitalizmu. Jednak autor Robert P. Murphy w zamierzeniu chciał wychwalać kapitalizm i przeciwstawić go socjalizmowi. Wyszło średnio. Powiedziałbym nawet, że krępująco.
więcej Pokaż mimo toJeśli takie są argumenty obrońców kapitalizmu to...
Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie jest próbą obalenia niektórych popularnych mitów głoszonych przez antykapitalistów. Każdy rozdział jest poświęcony trochę innej tematyce. Autor porusza takie tematy jak ekologia, bankierstwo, zyski kapitalistów, niewolnictwo, międzynarodowy handel i inne. Oprócz tego na końcu każdego rozdziału znajdują się proponowane pozycje książkowe uzupełniające wiedzę w danej dziedzinie. Szkoda, że większość wymienionych pozycji nie została przełożona na język polski. Książkę szczerze polecam jako prezent razem z Ekonomią w jednej lekcji Henry'ego Hazlitta, ponieważ obie świetnie nadają się jako wprowadzenie do wolnorynkowej ekonomii. Jednak książka ma pewne wady. Według mnie głównym zarzutem jest to, że autor poruszył wiele tematów bardzo pobieżnie(z resztą dzieło Hazlitta zrobiło to samo). Z drugiej strony miało to być jedynie krótkie wyjaśnienie pewnych mitów dla osób nieobeznanych z ekonomią.
Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie jest próbą obalenia niektórych popularnych mitów głoszonych przez antykapitalistów. Każdy rozdział jest poświęcony trochę innej tematyce. Autor porusza takie tematy jak ekologia, bankierstwo, zyski kapitalistów, niewolnictwo, międzynarodowy handel i inne. Oprócz tego na końcu każdego rozdziału znajdują się proponowane...
więcej Pokaż mimo to