Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie

biznes, finanse
97883-926160-7-8
Juliusz Jabłecki
socjalizm ekonomia rachunek ekonomiczny

Przeczytanie jej zajmie moment. Objętościowo jest to ulotka, treściowo ważna księga z prosty i kompleksowym wytłumaczeniem dlaczego kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie [spoiler] jest niemożliwa.

wybitna zwięzłość i koncentracja owej książki sprawia, iż przeczytanie jej można polecić dosłownie każdemu, kto tylko chce wdać się w dyskurs na temat możności działania socjalizmu. nawet najzagorzalszy przeciwnik ASE nie tylko znajdzie chwilę na zapoznanie się z ową pozycją, lecz też, jak wierzę, zrozumie przesłanie debaty kalkulacyjnej

Pozycja konieczna i podstawa w kwestii krytyki socjalizmu

Wspaniały i krótki esej z 1920 roku, stanowiący miażdżącą krytykę wszelkiego rodzaju socjalizmu. Jak zauważa Mises – rozporządzanie własnością społeczną jest możliwe, tylko jeśli zostanie powołane do tego specjalne ciało wykonawcze. W związku z tym jego struktura nie ma znaczenia dla tego, czy coś jest socjalizmem i śmieszna wydaje się argumentacja...

Krótki, za krótki, esej na temat kalkulacji w socjalizmie, a w zasadzie jej braku. Można przeczytać go w mniej niż 2h, jednak momentami wymaga skupienia oraz znajomości podstawowej terminologii ekonomicznej. Plusem jest wyjaśnienie przez wydawcę niektórych określeń, które już zmieniły swoje znaczenie lub są niejednoznaczne, a używane często przez Misesa.

Rozważania z tej...

Na półkach: , , , ,

Świetna, krótka pozycja pokazująca to, dlaczego socjalizm działać nie może. Dlaczego nie sprawi, że ludziom będzie żyło się lepiej - brak kalkulacji ekonomicznej. Pozycja ta jest lekiem na myślenie, że socjalizm uzdrowi gospodarkę, że dzięki niemu wszystkim będzie żyło się lepiej

Bez wolnego rynku nie ma mechanizmu cenowego, a bez mechanizmu cenowego nie wystąpi kalkulacja ekonomiczna.

Empiryczną egzemplifikacją błędnej kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie jest poprzedni ustrój gospodarczy, który występował w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Gospodarka nakazowo-rozdzielcza charakteryzowała się permanentnym deficytem podaży. Sytuacja wymagała...

Jako ekonomiczny laik szanuję mocno za poziom zrozumiałości. Nie jest lekko jak przy Hazlitcie, ale przy odpowiedniej dawce wysiłku umysłowego można nadążyć. Obawiałam się, że będzie gorzej.

Świetny esej przedstawiający argumenty za tym, że w gospodarce planowanej nie istnieje racjonalna kalkulacja ekonomiczna. Każda forma socjalistycznego planowania jest skazana na porażkę, ponieważ nie da się w racjonalny sposób rozplanować produkcji(ile, czego, kiedy, gdzie) bez kalkulacji opartej o rynkowy system cen i zysk. Przez to socjalizm zawsze będzie znacznie mniej...

Krótkie studium (właściwie trzydzieści parę stron), które wyjaśnia, dlaczego socjalizm nie ma prawa działać. Wystarczy się skupić i poświęcić, do góra 2 godzin i wykład z głowy. Rewelacja.

• Ekonomia
  • Chcę w prezencie
  • Polityka
  • Niedoczytane
  • Ekopolsoc

Dodaj cytat z książki Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie