Barça. Złota dekada

Leszek Orłowski Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sine Qua Non
2016-08-31
2016-08-31
piłka nożna sport fc barcelona

Leszek Orłowski ma świetne pióru, przypomniały mi się czasy młodości kiedy czytałem jego teksty w ,,Piłce Nożnej". Świetnie opisana najlepsza dekada w historii Barcelony, czasem śmiesznie (trochę anegdot, które ubarwiają lekturę),czasem dramatycznie (śmierć Tito Vilanovy).

Opis wielkiej epoki w historii FC Barcelony przedstawiona w inny sposób. Nie ma tu spisu wyników czy tabelek. Jest za to pokazanie wszystkiego od kuchni. Wszystko to co miało wpływ na sukcesy lub porażki. Co prawda na końcu książki są przedstawione elementy taktyczne, ale według mnie powinny być wplecione w tekst. Czasem ciężko było "zobaczyć" pewne założenia bez rozrysowania ich. Jednakże polecam nie tylko fanom klubu.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Leszek Orłowski lepiej sprawdza się w słowie pisanym niż mówionym. Jako komentator plasuje się moim zdaniem nieco poniżej "średniej branżowej", tymczasem z zainteresowaniem połknąłem już drugą jego książkę o hiszpańskim futbolu.

"Barcę", choć chronologicznie pierwszą przed "Realem", stawiam jednak stopień niżej. Autora momentami ponosi nieco zbyt efekciarski styl opisywania. Orłowski najlepiej wypada relacjonując i chłodno analizując fakty. Szacunek wzbudza znakomity research, zwłaszcza wśród źródeł hiszpańskojęzycznych, a także uczciwa, krytyczna ocena ikon Barcelony: Messiego, Guardioli, o co bywa trudno w specyficznym środowisku fanów FCB. Dzięki temu "Złotą dekadę" z zaciekawieniem przeczytają wszyscy miłośnicy futbolu, a nie tylko szalikowcy "Dumy Katalonii.

Ta książka tylko z pozoru jest kolejną pozycją o wyjątkowych wyczynach Leo Messiego i spółki. Zamiast czegoś w rodzaju spodziewanej kroniki pełnej ogólników otrzymujemy bowiem tak błyskotliwą, jak i rzetelną analizę dziesięciu sezonów, w trakcie których „Duma Katalonii” zdominowała rozgrywki piłkarskie na świecie.
Chyba wiele się nie pomylimy ryzykując stwierdzenie, że liczącą prawie 340 stron opowieść przeczytają z zapartym tchem nie tylko fani ekipy z Camp Nou, ale i ich odwiecznych rywali z Madrytu oraz innych lig europejskich. Jak na jednego z największych znawców piłki hiszpańskiej w Polsce przystało, autor raz po raz „bombarduje” czytelników zakulisowymi informacjami, ich interpretacją oraz rozmaitymi komentarzami. Co najważniejsze, robi to jednak z podobnym wdziękiem, co podczas transmisji telewizyjnych i na łamach niektórych gazet. Siłą rzeczy nie brakuje tam odniesień do głównych aktorów boiskowych wydarzeń, ale tak naprawdę zasadnicza część książki poświęcona jest trenerom, którzy od maja 2005 do czerwca 2015 roku pracowali ku chwale „blau-grany”.
Wypada też podkreślić, że na płynność czytania wpływa nie tylko treść i zastosowany język, lecz także format samej książki – podzielonej na 10 rozdziałów (każdy odpowiadający jednemu sezonowi),na które z kolei składa się po 10 mniejszych podrozdziałów. Reasumując, takiej pozycji o legendarnej już drużynie nie powstydziłby się żaden z hiszpańskich autorów. Mało tego, niektórzy z nich po jej przeczytaniu mogliby wpaść w kompleksy wobec dociekliwości, pasji i lekkości pióra, którymi imponuje polski autor…

Chyba wiele się nie pomylimy ryzykując stwierdzenie, że...

Książki o dziwo nie kupiłam ze względu na jej tematykę, a na autora, ponieważ Leszek Orłowski jest jednym z najlepszych komentatorów i specjalistów w dziedzinie hiszpańskiej piłki nożnej. Uwielbiałam go słuchać podczas meczów, kiedy to dzielił się z widzami przeróżnymi ciekawostkami i byłam w związku z tym niezwykle ciekawa, jak podejdzie do napisania książki. I nie zawiodłam się.
Orłowski korzystał podczas tworzenia swego dzieła z ton notatek, przygotowywanych na potrzeby komentowanych przezeń spotkań. Zatem dowiadujemy się zarówno takich rzeczy, które już poznaliśmy, słuchając jego komentarzu, jak również zupełnie nowych. Dziennikarz odkrywa przed nami różne, nieznane dotąd karty.
Orłowski podzielił książkę na trzy części: przed Pepem, Pep oraz po Pepie, z których każda podzielona jest na tzw. odsłony - jest ich 10 i każdy opisuje konkretny sezon. Skupia się nie tylko na plusach, zwycięstwach, ale też nie ukrywa minusów, nie szczędzi ostrzejszych słów. Przedstawia wydarzenia, które pozornie niewinne, miały duży wpływ na losy poszczególnych sezonów.
Po podstawowej części, autor funduje nam aneks w postaci analizy taktycznej Blaugrany na przestrzeni opisywanych tu dziesięciu temporad - ciekawostka dla bardziej zaawansowanych czytelników. W epilogu natomiast odnajdziemy informacje dotyczące sezonu 2015/16, w tym m.in. napisał, jak nazwałby tytuły 10 rozdziałów.
Dziennikarz kończy opracowanie "trzema najpiękniejszymi literkami na świecie: CDN!", nie wykluczając kolejnej części, jeśli oczywiście będzie ku temu okazja - czytaj: ktoś puści parę, co się działo w szatni i będzie można prześledzić oraz przeanalizować kolejne sezony.
Jeśli o mnie chodzi, jest to wspaniała pozycja dla koneserów futbolu, a także dla osób, które ciekawe są fenomenu złotej dekady Dumy Katalonii. Prawdziwa skarbnica wiedzy!

Kiedy najlepszy polski dziennikarz zajmujący się piłką hiszpańską bierze na warsztat najlepszą (jak dotąd, chociaż trudno będzie przebić jej osiągnięcia) drużynę globy XXI wieku to wiadomo, że rezultat może być tylko jeden - kawał dobrej lektury, nie tylko dla fanów FCB. Leszek Orłowski pokazuje czytelnikowi każdy, dosłownie każdy element układanki tworzącej wielkie sukcesy Dumy Katalonii, ale także pokazuje źródło jej nielicznych, ale znaczących porażek. O wielu z tych spraw nie wiedziałem lub po prostu zatarły się w mojej pamięci. Dziennikarz tygodnika "Piłka Nożna" świetnie pokazuje ciągi przyczynowo skutkowe sytuacji, które dla mnie wydawały się pojedynczymi, niewiele znaczącymi wydarzeniami.

Polecam książkę wszystkim fanom piłki nożnej.

Leszek Orłowski znanym i cenionym dziennikarzem jest, kto się interesuje piłką nożną ten wie. Barcelona wielkim klubem jest, to też zapewne większość osób wie. Autor bierze pod lupę złoty okres w historii klubu, a konkretniej lata 2006-2015 kiedy drużyna z Hiszpanii (a właściwie z Katalonii),wygrywała kolejne tytuły wręcz taśmowo, tylko w pojedynczych sytuacjach pozwalając rywalom na równorzędną walkę.
Guardiola, Messi, Ronaldinho, Iniesta, Xavi, Pique i wiele, wiele innych nazwisk zapisało się w historii klubu i futbolu na zawsze, pokazali, że niemożliwe nie istnieje.
Można się spierać o najlepszą drużynę w historii piłki nożnej, niektórzy wybiorą Real Madryt z lat 50, inni Barcelonę z XXI wieku, inni Milan z lat 90, najnowsza historia pokazuje, że Real Madryt z ostatnich 2 sezonów również liczyłby się w tej klasyfikacji. Jednak trzeba doceniać, że żyjemy w czasach, kiedy te wydarzenia możemy śledzić na własne oczy, sądzę że następne lata przyniosą nam wiele ciekawych doświadczeń w tych kwestiach.

Piłkę Nożną czytam od kilkunastu lat (z małymi przerwami),a artykułu Leszka Orłowskiego są przeze mnie najbardziej cenione.To doskonały dziennikarz,mający świetne pióro,prawdziwy ekspert od piłki hiszpańskiej i wszelakich aspektów taktycznych.Gdy dowiedziałem się,że napisał książkę o historii jednego z moich ulubionych klubów od razu ją zamówiłem i przerosła moje oczekiwania.To podróż razem z drużyną od sezonu 2005/06, od czasów Rijkarda,po Guardiolę,ś.p.Tito Vilanowę,Tatę Martino i Luisa Enrique.To dekada pełna sukcesów,wielkich i wzniosłych chwil,ekspansja tiki taki i hiszpańskiej piłki,czas wielkich sukcesów.I oczywiście wielcy piłkarze,w czasie opisywanej dziesięciolatki grały bądź grają takie gwiazdy jak Ronaldinho,Messi,Henry,Zlatan,Puyol,Xavi,Iniesta,Eto`o,Villa,Neymar,Suarez i wielu innych doskonałych zawodników.Autor książki w każdym rozdziale zwraca uwagę na naistotniejsze fragmenty sezony,opisuje najważniejsze mecze,przywołuje kontrowersje i oczywiście dużo miejsca poświęca taktyce na dany sezon i ustawieniu zespołu.Polecam każdemu miłośnikowi piłki nożnej i sportu,Barcelona w opisywanej dekadzie była niczym Bulls w latach 90tych,legendarny klub,który jeszcze wróci na należne miejsce na szczycie po obecnej dominacji Realu.

Doskonała książka dla fanów FCB, ale również po prostu dla fanów piłki nożnej. Napisana tak, że pochłania się ją jednym tchem. I co najważniejsze nie jest to kronika wydarzeń, ale raczej próba odpowiedzi sezon po sezonie dlaczego graczom z Katalonii szło akurat tak a nie inaczej. Orłowski to największy znawca hiszpańskiej piłki w Polsce, a do tego jak się okazuje doskonale włada piórem. Bardzo warte polecenia.

Bardzo przyjemna i dobrze napisana książka o złotej dekadzie nie tylko drużyny piłkarskiej ale pewnego rodzaju zjawiska społecznego. Dziennikarstwo na najwyższym poziomie.

• Sport
  • Piłka nożna