Czarny dom

Okładka książki Czarny dom
Peter May Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska Cykl: Wyspa Lewis (tom 1) Seria: Kryminały na lato kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2016-08-02
2016-08-02
Jan kabat

więcej Więcej

Znowu o ciężkim dzieciństwie. Nie dałam rady przeczytać.

Pół na pół: kryminał i opowieść o dorastaniu. Warstwa kryminalna nie jest wybitna. Gdyby kryminał oddzielić od całej reszty, fabuła jest liniowa i nie wyróżniająca się.

Całość dzieje się na szkockiej wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów. Bardzo ciekawie czytało się o specyfice życia na bezdrzewnej, smaganej wiatrem wyspie, gdzie rozmawia się w języku gaelickim, a...

Książke czytałem 6 lat temu i do tej pory pamiętam fabułę, więc to już o czymś świadczy. To raczej dramat psychologiczny z jakimiś elementami kryminału, ale na pewno nie jest to thiller. Pełnokrwiśći bohaterowie, którzy idą przez życie naznaczeni traumatycznym wydarzeniem sprzed lat.Polecam.

Nie czytałam wcześniej recenzji i dobrze, bo jeszcze bym się zniechęciłam. To właściwie nie jest kryminał, tylko powieść obyczajowa. Ale było warto. Klimat jaki uwielbiam.

Fin Macleod - inspektor z Edynburga, który przyjeżdża na wyspę Lewis pomóc w rozwikłaniu zagadki. Ściągnięcie Fina było spowodowane faktem, że wychował się on na tej wyspie, więc jego udział w śledztwie może mocno wpłynąć na rozwikłanie zagadki.

Książka mi się podobała zarówno ze względu na wątek kryminalny, jak i na wątki obyczajowe i opisy przyrody. Bardzo ciekawe i...

Akcja tego kryminału dzieje się na szkockich wyspach i w dwóch planach czasowych. Bohater wraca do rodzinnego miasteczka w roli śledczego – to teraźniejszość, która jednak nieodparcie zmusza go do spojrzenia w przeszłość. Zabieg z rozdzieleniem narracji na trzecioosobową, dziejącą się niejako tu i teraz, oraz pierwszoosobową – retrospekcje, jest ciekawy i ułatwia śledzenie...

50 stron opisu skały to już zdecydowanie za wiele. Historia byłaby fajna gdyby książka miała 100 stron i nie była na siłę rozciągana.

To nie był stracony czas. Zaskakująca narracja - przeszłość w pierwszej osobie, a teraźniejszość w trzeciej, z reguły spotykałam odwrotnie, ciekawy wątek kryminalny z zaskakującym zakończeniem. Dla mnie trochę przegadana, za dużo w niej wątków pobocznych zaciemniających akcję, choć charakter wyspy i mentalność ludzi w pełni oddana.

Świetnie przedstawiony klimat wyspy, dobrze nakreślone charaktery bohaterów. Wątek obyczajowy i wspomnienia głównego bohatera interesujące. Jednak zbyt przytłoczyło to sam wątek kryminalny. Mimo wszystko chętnie sięgnę po kolejne tomy serii.

Scottish mysterious criminal that was made into a trilogy – everything sounds exciting. Scotland as a cold, exotic European country, even more, the action takes place in Isle of Lewis, so isolated from the mainland, small island. Mysterious criminal – always good. Made into a trilogy – sounds promising.

The plot and main character were interesting, but (for me) it was hard...

1 075
  • 2014