Chłód od raju

Jana Frey Wydawnictwo: Ossolineum literatura piękna
Ossolineum
2002-01-01
2002-01-01

Czytałam to z ponad połowę życia temu, coś tam pamiętam, ale wydaje mi się, że nawet mnie wtedy wciągnęła.

Napisana dość prymitywnym językiem i nielogiczna w fabule, co każe mi wątpić w prawdziwość historii. Bohaterka zostaje dotkliwie pobita, po czym jeden z bohaterów pyta się jej, czy coś jej się stało, co raczej przy takich obrażeniach powinno byc oczywiste. Historia jest wciągająca, ale sztuczne dialogi psują przyjemność czytania.

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

Książka porusza problem życia wśród Świadków Jehowy. Młoda dziewczyna zostaje poddana praniu mózgu. Dziwne reguły, strasznie końcem świata, odizolowanie od rówieśników. Polecam!

,,Chłód od raju'' to opowieść o życiu nastoletniej Hannah w społeczności świadków Jehowy. Na początku czuła się bezpiecznie, lecz gdy dorosła zauważyła, że jej bliscy są fanatykami na tle swego wyznania. Hannah doświadcza wielu krępujących sytuacji, jej matka wszystko konsultowała z przywódcą królestwa świadków Jehowy. Dziewczyna chciała żyć tak jak jej rówieśnicy, tymczasem musiała wraz z rodzicami i innymi członkami królestwa przekonywać ,,niewiernych'' ludzi do nawrócenia kłamiąc i stosując różne sztuczki. Ta książka jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem przed złym wpływem członków rozmaitych sekt i fanatyków na naszą psychikę i przekonania.

To jedna z tych książek, które po przeczytaniu zostają w pamięci na zawsze. Polecam każdemu, kto ma wyrzuty sumienia zamykając świadkom Jehowy drzwi przed nosem. Po tej lekturze nie mam już z tym żadnego problemu.

Zatrważające opisy zachowań świadków sekty, chorej chęci zdominowania cudzego życia, a przede wszystkim okropnej bezsilności dziecka zastraszonego wizją okropnej, bolesnej śmierci z powodu rozpuszczonych włosów lub wystąpienia w szkolnym przedstawieniu. Przerażający świat, w którym dozwolone są kłamstwa, ale tylko te przynoszące korzyści dla zboru, izolowanie ofiary od wszelkich form kontaktów, wyrafinowana przemoc psychiczna i fizyczna. Książka napisana bardzo lekkim językiem, można bez problemu połknąć w jeden wieczór jednak przestrzegam - emocje towarzyszące czytaniu to na zmianę współczucie młodej Hannah i frustracja wymieszana z oburzeniem na prymitywizm tych ludzi.

Książka pod tytułem " Chłód od raju" autorstwa Jany Frey opowiada historię młodej dziewczyny o imieniu Hannah. Bohaterka książki gdy była małą dziewczynką straciła matkę w wypadku a jej ojciec w późniejszym czasie poznał kobietę, która wprowadziła jego i córkę w świat świadków Jehowy. Początkowo Hannah była wzorową wyznawczynią tej sekty. Do czasu gdy poznała chłopaka o imieniu Paul. Zakochała się w nim. Co nie spodobało się starszym zboru. Postanowili ją odizolować od jego "świata". Jednakże nie udało im się to. Po którejś z kolei kłótni w domu Hannah w trakcie, której dziewczyna została okrutnie pobita przez starszych zboru jej ojcu jakby otworzyły sie oczy. Postanowił, że zawiezie córkę do domu rodziców jego pierwszej żony. Ci zdziwieni widokiem wnuczki, której nie widzieli tyle lat, postanowili jej pomóc i ją przyjąć pod swój dach.
Tą książkę po raz pierwszy przeczytałam będąc w gimnazjum. Szczerze powiedziawszy od samego początku zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Tak naprawdę pokazała mi jak wygląda życie w sekcie jaką jest właśnie wierzenie w Jehowę. Jak dla mnie nie jest normalne, że dzieciom wychowywanych w tej "wierze" zabrania się wyjścia z klasą do kina czy wyjazd na wycieczkę. Dla nich najważniejsze jest głoszenie swoich poglądów i wierzeń. Nawet dzieciom chorym czy dorosłym wiarą zabrania transfuzji krwi. Co skutkuje śmiercią. Daję duży plus autorce, że pokazuje właśnie w "Chłodzie od raju" jak wygląda życie wśród świadków Jehowy.

Z książkami Jany Frey miałam już wcześniej do czynienia i o ile jej styl pisania nie robi na mnie piorunującego wrażenia, o tyle historie które opisuje są zawsze interesujące. Tym bardziej, że podobno oparte na faktach. A jak już się wciągnę w historię, to czyta się błyskawicznie, bo książki są króciutkie. "Chłód od raju" nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jak zwykle w swoich książkach autorka porusza ważne kwestie, w tym przypadku fanatyzmu i "zniewolenia" religijnego. Historia Hannah dotyczy akurat Świadków Jehowy, ale równie dobrze można to przełożyć także na inne religie. Książka zdecydowanie warta przeczytania, zarówno przez młodszych, jak i starszych czytelników, bo mimo krótkiej i "lekkiej" formy, skłania do refleksji. Czasem trochę żałuję, że pani Frey pisze "tylko" młodzieżówki, bo gdyby rozwinąć pewne wątki, można by z tej historii zrobić niezły dreszczowiec. Ale takie książki też są potrzebne i dobrze, że powstają, chociaż fakt, że coś takiego zdarza się na prawdę, nie napawa optymizmem.

Do dziś pamiętam dobrze tą książkę, mimo kilkunastu lat przerwy...

Do dziś pamiętam dobrze tą książkę, mimo kilkunastu lat przerwy...

Na półkach: , , , , , ,

Przeczytana dwa razy. Zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że musiałam do niej wrócić. Czytałam ją po raz pierwszy jakoś w wieku jedenastu lat i byłam przerażona, co się tam wyprawia u świadków Jehowy. Przemoc, zatajanie prawdy, więzienie... to było prawie nie do wyobrażenia. Niechęć do tych wyznawców pozostanie już we mnie chyba zawsze. I wszystko przez tę książkę.

No i oczywiście sam wątek miłosny godny uwagi.

Polecam. ;)

No i...