Motylki

literatura młodzieżowa
978-83-6250-2-004
Agnieszka Myśliwy
literatura młodzieżowa amerykańska XXI w. anoreksja

Wstrząsająca historia anorektyczki, która walczy z samą sobą. Uczy nas, że nigdy nie można się poddawać i czasami nasz umysł jest niczym więzienie.
Trochę męczyły mnie przedziwne metafory i porównania, ale ogólnie książka jest ciekawa.

Książka pokazuje w sposób realistyczny problem anoreksji wynikający z braku własnej akceptacji swojego ciała. Momentami sytuacje w jakich znalazła się główna bohaterka są mroczne (okaleczanie, wizje ducha zmarłej koleżanki).

Muszę przyznać, że książka mną wstrząsnęła. Historia dziewczyny, dla której idealną wagą jest 0 przeraża. Ukazane sytuacje bardzo często odnoszą się do prawdziwego życia, ukazując jak straszną chorobą jest anoreksja. Książkę czytało mi się ciężko, jednak wróciłam do niej po raz drugi doceniając jej wartość.

Książka wywarła na mnie wrażenie pod względem psychicznym. Robi wrażenie. Może tylko okazać innym co dzieje się w głowie osoby chorej na anoreksję. Smutne. Polecam. :)

Książka pokazuje bardzo ciężkie zmaganie się z chorobą. Przedstawia myśli i dziwne czyny chorej. Pomaga zagłębić się w tą straszną chorobę. Jest to przestroga dla młodych dziewczyn, które patrząc w lustro czują odrazę. Niestety w naszych czasach można nabawić się kompleksów przez magazyny, strony internetowe, które zachęcają do dążenia do "perfekcji". Powieść ukazuje...

Książka pokazuje jak naprawdę wygląda życie anorektyczki. Autorka naprawdę się postarała tworząc tą powieść. Główna bohaterka nie przyznawała się do tego, że jednak ma problem, starała się chudnąc tak, by inni ludzie nie zauważyli tej zmiany.
Jestem szczerze zdziwiona, że żaden członek rodziny bohaterki nie zauważył, jej zmian w wyglądzie. Prawda, że ukrywała to po grubymi...

Uważam, że książka jest przepiękna. Pokazuje problem anoreksji oraz bulimii z perspektywy osoby z zaburzeniami. Pozwala czytelnikowi poczuć się w sytuacji ,,motylka". Książka wzruszająca i bardzo mądra.

Kolejna z moich ulubionych książek. Poruszająca, lekko wstrząsająca i mocno pouczająca. Daje dużo do myślenia. Pomogła mi zwalczyć moje nieprzyjemne myśli o tym, że jestem "gruba" i sama chciałam chudnąć, choć było to głupim pomysłem. Każdy z nas jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Nie niszczmy się dietami, ni niczym innym. Jesteśmy piękni.

Na półkach: , , , , , , ,

Książka trochę mnie rozczarowała. Spodziewałam się po niej czegoś więcej.

Zacznijmy od tego, że sam motyw anoreksji momentami nie jest tematem przewodnim. Już na samym początku pierwsze skrzypce gra śmierć przyjaciółki głównej bohaterki. Nie wiem jak ani dlaczego zginęła. Trochę mnie to irytowało ponieważ przez pierwsze kilkadziesiąt stron słowem nawet nie została...

Zabierałam się do czytania tej książki z dużym entuzjazmem. Temat poruszony w książce dotyczy wielu współczesnych nastolatek i myślę, że choć w małym stopniu pokazuje nam, jak przebiega choroba zwana anoreksją. W książce poznajemy Lię, która zmaga się właśnie z tym problemem. Nie akceptuje siebie, przestaje jeść, pić. Powoli niszczy samą siebie.
Książka cudowna. Wciągnęła...

Dyskusje