Alchemik

Data 1. wydania:
1988-01-01
Andrzej Kowalski, Barbara Stępień
Drzewo Babel
powieść przypowieść poszukiwanie drogi życiowej literatura brazylijska literatura iberoamerykańska
O Alquimista
literatura piękna
Andrzej Kowalski, Barbara Stępień

Opinie [1 845]

Historia nie była odkrywcza, ani wciągająca. Być może taki był zamysł autora. Forma raczej minimalistyczna, bez zbędnego dekoru. Przebrnęłam, ale nie byłam w stanie się delektować. Na pewno nie przewiduje kolejnej lektury.

Polecam

Na początku fajna, szczerze mówiąc mocno się rozczarowałam. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego, im dalej się czyta tym trudniej przez nią przebrnąć, miałam wrażenie, że w kółko czytam po tym samym zdecydowanie za dużo filozofowania i idealizowania rzeczywistości. Większość treści książki jest wzięta z nowego testamentu.

W moim przypadku nic odkrywczego nie znalazłam w treści Alchemika- chyba już jestem za stara na pojęcie historii o "Własnej Legendzie", "Duszy Boga i Świata", "Języku Wszechświata" i "Wielkim Dziele". Końcówka raczej rozczarowująca... Odsłuchana jako audiobook, nie wiem czy sprostałabym jej przeczytaniu w wersji papierowej czy szybko poszłaby w odstawkę.
Polecam...

lubię autorów, których chce się cytować. nawet jeżeli to, o czym mówili / jak mówili stało się z czasem infantylne, oczywiste, pseudouduchowione.
myślę, że jak wejdzie się w tekst z zaufaniem do autora to można z książki wiele wyciągnąć, jakoś wpłynąć na swój światopogląd.
nie wiem czy tak na mnie to zadziałało, a na pewno nie pomaga fakt, że coelho jest wyśmiewany - nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kradzież z Biblii... Melchizedek z Salem(pierwszy kapłan wymieniony w Biblii) , Urim i tumim(losy rzucane w narodzie izraelskim) 40 dni na pustyni (Jezus).

Dosłowność końcówki mnie poraziła, zawód.

z perspektywy czasu ocena 4, kiedyś, w wieku nastoletnim, naiwnym i mało wiedzącym o życiu w ogólności, pochłonięta w jedno popołudnie i taka odkrywcza :)

Jak to lsiazki Coehlo, piękne mysli i historie wplecione w uduchoaipną fabułę.
Na jego książki trzeba znaleźć odpowiedni czas w swoim sercu.

Warta przeczytania, ale... Po Alchemiku, przeczytałem jeszcze 3 kolejne i odradzam, chyba że ktoś lubi w koło o tym samym. ;)

Dyskusje

37 029