Piekło pocztowe

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 33) fantastyka, fantasy, science fiction
Going Postal
Going Postal
Świat Dysku (tom 33)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa

Czytałem na studiach i do tej pory dobrze wspominam. Autor to istny mistrz słowa!

Przyjemny świat i cudowni bohaterowie, ale momentami zbyt rozlazłe opisy.

Według mnie - jedna z najlepszych książek o Świecie Dysku. Czytałam ją już trzykrotnie, a bawi wciąż tak samo. Mój ulubiony cytat z Pratchetta pochodzi właśnie z tej książki: "Kto postawiłby znanego przestępcę na czele ważnej dziedziny działalności państwa? Oprócz, powiedzmy, przeciętnego wyborcy". Prawda? I to jest fantasy?

Majstersztyk!

Jedna z moich ulubionych książek, czytałem kilkukrotnie, za każdym razem dobrze się bawiąc. Pratchett jak zwykle dostarcza kawał solidnej powieści, powiększając Świat Dysku o kolejne aspekty.

Podążamy za Moistem von Lipwigiem, czyli najbardziej charyzmatycznym oszustem w historii Dysku. Po dość długiej karierze kryminalnej w końcu zostaje złapany i skazany na śmierć....

W "Piekle pocztowym" mało jest typowego dla Świata Dysku humoru i absurdu. Można jednak wybaczyć tę "niedogodność" ze względu na ciekawą fabułę. Wydaje mi się, że dodanie do niej większej ilości typowych dla Pratchetta elementów zmieniłoby zupełnie jej charakter, zapewne na minus. Można właściwie stwierdzić, że jest to bardzo dobra powieść sensacyjna, o czym świadczyć mogą...

Charyzmatyczny bohater główny? - jest!
Niezwykle inteligentny Ten Zły? - jest!
Humor? - jest! - i to nie zwykły, ale podszyty filozofią życiową, której Pratchett nigdy nie szczędził swoim czytelnikom, co zawsze wychodzi dobrze w satyrze.
Obiekt westchnień? - jest i to jaki! Moist może albo się ożenić, albo dostać szpilką w stopę i dymem papierosowym po oczach.

Kiedy Moist...

Taka sobie, nie przekonała mnie do siebie...

Pratchetta prawie zawsze czyta się dobrze, był bardzo inteligentnym człowiekiem, który umiał bawić w sposób mądry, nie inaczej jest z piekłem pocztowym więc miłośnicy serii nie powinni czuć się zawiedzeni

Cały cykl o Moist'cie dziwnie odstaje od reszty twórczości Pratchett'a. Brakuje w nim bystrości i ciętości żartów, a co więcej - jest dziwnie dziecinny. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to postępująca choroba Terry'ego również w taki sposób na niego rzutowała, a więc na jego twórczość.
W pewien sposób można patrzeć na jego ostatnie książki na zawoalowane pożegnanie Świata...

Dyskusje

5 423