Pielgrzym

Diário de um mago
Świat Książki
2009-01-01
2003-01-01
powieść przygoda truizmy złote myśli topos drogi

Okładka książki Największy dar Paulo Coelho, Henry Drummond
Ocena 6,4
Największy dar Paulo Coelho, Henry...
Okładka książki Prorok. Listy miłosne Proroka Paulo Coelho, Khalil Gibran
Ocena 6,2
Prorok. Listy ... Paulo Coelho, Khali...

Przeczytałam ta książkę wiele lat temu, nie pamietam szczegółów, ale do dziś pamietam ogromne wrażenie jakie na mnie wywołała. Po latach chce do niej wrócić i jestem ciekawa czy tak samo będzie mi się podobała jak dawniej.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony można wyciągnąć z niej ciekawy przekaz, a z drugiej jednak strony ilość mistycyzmu i ezoteryzmu który często pojawia się w sposób bardzo nie uzasadniony i wręcz dziwny jest zbyt duża. Pierwsza moja książka Coelho i lekki zawód. Ale cóż nie wszystko musi się podobać.

Rozważania na temat duchowości i przeżycia wzrostu w wierze pielgrzymującego do katedry w Santiago de Compostela bohatera.
Dywagacje w duchu chrześcijańsko - wolnomularsko - new age (owskim). Główny bohater niby jest prawie jakimś "mistrzem Zakonu", ale poziom i zachowanie czasami jak by dopiero był kandydatem do niego.
Krótko: książka nie dla ateistów czy ortodoksyjnych chrześcijan...

Krótko: książka nie dla ateistów czy ortodoksyjnych...

Prześmiany w internecie i w memach. A jednak mądry. Może zbyt mądry dla fasfoodowych czytelników.

Nie rozumiem niskich ocen tej książki. Czy duchowość to już przeżytek?

Nie rozumiem niskich ocen tej książki. Czy duchowość to już przeżytek?

Paulo Coelho zachwycił mnie po raz czwarty. Spośród pozycji takich jak "Alchemik", "Weronika postanawia umrzeć" oraz "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam to właśnie "Pielgrzym" wywarł na mnie największe wrażenie.

Ma w sobie przesłanie, którego co niektórzy czytelnicy nie tyle co nie potrafią go dostrzec, lecz oni sami nie chcą tego dostrzegać.

Twierdzę, że czytanie niektórych książek odsłania ich ukrytą moc. "Pielgrzym" z pewnością takową ma w sobie.

Twierdzę, że...

Gdyby wywalić próbę uduchowienia tej książki to wyszła by z tego fajna powieść drogi. Czytać, ale nie brać pod uwagę jako przewodnik duchowy

Camino de Santiago, albo jak kto woli - Droga św. Jakuba. Jest jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych dla chrześcijan, prowadzącym do katedry w Santiago de Compostella. Chcąc doświadczyć duchowej przemiany, tę drogę przemierzają pątnicy z całego świata.

Główny bohater, ów tytułowy Pielgrzym - wyrusza Drogą św. Jakuba. Towarzyszy mu Petrus, przewodnik i nauczyciel Praktyk Zakonu RAM. Pod jego okiem pątnik poddawany jest wielu próbom, które mają nauczyć go wytrwałości, pokory, cierpliwości czy posłuszeństwa. Pielgrzym doskonalący się w sobie, wraca odmieniony.

Każdy z nas podąża pewną drogą, która prowadzi do określonego miejsca. I pewnie wielokrotnie zmagamy się z demonami i na własnym przykładzie uczymy się tego, czego podczas pielgrzymki nauczył się główny bohater. Czasem trzeba kilka razy wrócić w to samo miejsce tylko po to, aby zrozumieć jak ważna jest umiejętność dostrzegania. Jeśli tylko przyswoimy sobie wszelkie dobre praktyki, a mamy swojego przewodnika na kartach książki - cel naszej wędrówki jest blisko. Bo przecież wszyscy wędrujemy.

Polecam

Polecam

Meh. Następnym razem jak pomyślę 'Coelho' przeczytam jeszcze raz "Weronikę...".

Meh. Następnym razem jak pomyślę 'Coelho' przeczytam jeszcze raz "Weronikę...".