Pielgrzym

2012-01-01
2012-01-01
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
powieść przygoda podróż

Zupełnie nie zrozumiałam tej książki. Pielgrzymka, duchowa przemiana, przełamywanie własnych oporów - owszem. Streszczenie wydaje się zrozumiałe, ale sama treść powieści to jakieś odklejone wynurzenia starszego faceta wierzącego w stopnie wtajemniczenia jakiejś tajemniczej sekty. Słabe.

Dawno temu przeczytana. Ciężko mi było znaleźć coś ciekawego. Nudziłem się przy niej. Gloryfikowanie ascezy i wędrowania. Walka z wymyślonym potworem. Myślę, że książki powinny albo bawić albo straszyć albo uczyć. Pewnie Pielgrzym miał za zadanie to ostatnie ale ja niczego się nie nauczyłem... Za głupi na Coelho jestem bo Alchemik też mi nie podpasował.

Dla wielu osób książka może wydać się niezrozumiała. To nie jest tania rozrywka dla każdego. Nawet ktoś kto interesuje się szlakiem świętego Jakuba nie jest to obrazowa powieść gloryfikująca samą wędrówkę. Autor prawdopodobnie próbuje przekazać głębszą wartość każdej pielgrzymki gdzie często szukamy odpowiedzi na różne pytania, na końcu i tak wydobywając je z siebie. Ćwiczenia, które opisywał w książce Coehlo tak naprawdę można znaleźć w różnych innych tradycjach pod inna postacią. Myślę, że to nadaje pewnej uniwersalności książce i nie należy zniechęcać się odniesieniami do tradycji chrześcijańskiej jeśli ktoś nie jest zbyt wieżący. Moge polecić książkę jeśli ktoś jest na ścieżce rozwoju duchowego, ale odradzam tym którzy szukają odskoczni od dnia codziennego w kolejnej książce.

✨ Początkowo byłam sceptycznie nastawiona przez wzgląd na mój ateizm, gdyż książka opowiada o pielgrzymce i wielu aspektach religijnych. Jakież jednak było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że wszelkie myśli i cytaty były dostosowane do każdego czytelnika. Morał płynący z "Pielgrzyma' P.C. jest wieloznaczny, a historia zmusza do konfrontacji z naszymi przemyśleniami i poczynaniami, co bardzo mi się podobało 😊.

✨ To niespodziewane spotkanie z autorem było nam ewidentnie pisane, bo na pewno sięgnę po więcej jego powieści 😊.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej to zapraszam Cię na mojego książkowego Instagrama @ksiazka_z_pazurkiem https://www.instagram.com/p/Cvbi0gWtlFR/?img_index=1 :)!

Anioły ,demony ,przewodnicy duchowi, i to wszystko na serio. Żebym się jeszcze czegoś ciekawego dowiedział ,ale nie.

Bohater powieści wyrusza w podróż ścieżką św. Jakuba apostoła, aby odnaleźć swój miecz, który wzniesie go na wyższy poziom wtajemniczenia. W drodze towarzyszy mu przewodnik, który z każdym dniem pokazuje pielgrzymowi praktyki, które przybliżą go do jego celu. Bohater z każdym nowym stadium wtajemniczenia odkrywa rzeczy, które ukazują mu nowe oblicze samego siebie...

To nie moja pierwsza książka Paula Coelho, więc znam jego styl. Uważam, że ta książka była dobra. Jako powieść może jest trochę niezrozumiała i bym jej nie oceniła zbyt wysoko. Ale motyw szukania siebie poprzez fizyczną wędrówkę jest dla mnie interesujący, a opisane praktyki i ich metafizyczne opisy są intrygujące - to taka pożywka dla duszy. Doceniam taką tematykę, choć rzadko po nią sięgam.

To nie...

Opowieść o pielgrzymie, który wyrusza w poszukiwanie własnego miecza mądrości. Nie polecam. Spodziewałam się czegoś lepszego. Czytając czeka się na rozwiązanie akcji lecz to nie następuje. Niestety nudziłam się ją czytając.

“Pielgrzym” Paulo Coelho jest to dla mnie książka o marzeniach i poszukiwaniu swojego dlaczego w życiu.
Bez marzeń nasza dusza umiera, tracimy radość życia, bo czujemy ze nic nas już niezwykłego nie czeka. Zostaje marazm, złudność spokojnej ułożonej egzystencji. Nuda. Śmierć.

‘I wreszcie trzecim symptomem śmierci naszych marzeń jest spokój: życie staje się niedzielnym popołudniem, nie żąda od nas niczego szczególnego, a i my nie mamy ochoty wiele z siebie dawać. Wtedy sądzimy, że dojrzeliśmy, że odsuwamy od siebiedziecięce fantazje i że osiągnęlismy spełnienie w życiu osobistym oraz zawodowym. Jesteśmy zaskoczeni, gdy osoba w naszym wieku mówi, że wciąż lubi to czy tamto. Ale naprawdę, w głębi ducha, wiemy, co się stało: wyrzeklismy się naszych marzeń i walki o nie, Dobrej Walki....- Kiedy wyrzekamy się marzeń i odnajdujemy spokój, zaznajemy krótkiego okresu cichego zadowolenia. jednak trupy marzeń zaczynają w nas gnić i zatruwać atmosferę. Stajemy się okrutni wobec otoczenia, a w końcu to okrucieństwo zwraca się przeciw nam samym. Skądś wyłaniają się cierpienie i psychozy. Ryzykowne skutki walki, której chcieliśmy uniknąć - rozczarowanie i klęska - okazują się jedynymi owocami naszego tchórzostwa. A pewnego pięknego dnia martwe, przegniłe marzenia czynią powietrze cuchnącym i dławiącym, my zaś pragniemy smierci, która uwolni nas od niepodważalnych przekonań, od zajęć, od tego straszliwego spokoju niedzielnych popołudni".

Drugim ważnym punktem ksiazki jest dla mnie to co bohater odkrywa na koncu swojej wędrówki. Od początku idzie by odnaleźć miecz i o tym mysli nieustannie, wręcz obsesyjnie, ale własnie pod koniec odkrywa ze aby znaleźć miecz trzeba wiedziec co chce z nim uczynić i jak go używać. Samo w sobie odnalezienie miecza byłoby puste….
W moim odczuciu odkrywając tajemnice miecza odkrywa sens i swoje “dlaczego”, bo sam miecz otrzymuje od Mistrza, zjawiac sie we właściwym miejscu o właściwej porze, (“ludzie zawsze przybywają punktualnie tam gdzie są oczekiwani”),ale ten symboliczny miecz dla każdego z nas będzie przecież czym innym ( bo czego innego szukamy w swoim życiu, każdy ma swoj własny cel, sens) i to co autor podkreśla to ze sama droga do tego odkrycia, droga zwykłych ludzi jest niezmiernia ważna.
“Prawdziwą drogę mądrości można poznać po tym ze ma praktyczne zastosowanie w życiu ( mądrość ma być użyteczna by nie rdzewiała jak miecz, ktorego nie używasz) i jest drogą, którą każdy jest w stanie przemierzyć.

Dlatego spogladaj na swoje życie jak na wielka przygodę. Podejmij Dobrą Walkę o marzenia. Bądź hojny wobec siebie. Uwierz w siebie. Rozpraw sie ze swoim wewnętrznym krytykiem, ktory ciagnie ze soba poczucie winy, brak zdecydowania, tchórzostwo i nie odkladaj już nigdy swoich planów czy radosci z życia na potem “byś nie dziwgał najcięższego spośród wszytkich grzechów: żalu!”

Toteż ucieczka przed walką jest czymś najgorszym, co może się nam przytrafić. Jest o wiele gorsza od przegranej, ponieważ klęska zawsze może stać się dla nas źródłem doświadczenia i nauką, a ucieczka daje nam tylko jedną możliwość: głosić zwycięstwo naszego wroga.

Czytało się to stosunkowo łatwo, nie była to najgorsza książka z jaką się spotkałam, ale nie była też najlepsza. Na początku zaciekawiła mnie fabuła, a przedstawiane praktyki duchowe zaintrygowały. Wszystko to balansowało na skraju fantastyki, duchowości i realizmu. Mimo to, chyba nie do końca jestem w stanie zrozumieć tę historię. Możliwe, że nie jestem po prostu godna i nie posiadłam tajemnej wiedzy…

Straszne wodolejstwo.

Straszne wodolejstwo.