Marlene

Okładka książki Marlene
Angelika Kuźniak Wydawnictwo: Czarne Seria: Lilith biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Lilith
Czarne
2009-10-15
2009-10-15
Marlena Dietrich Marlene biografia aktorka piosenkarka

Okładka książki Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, Halina Bortnowska, Tomasz Cyz, Roberto Esposito, Julia Fiedorczuk, Weronika Gogola, Jürgen Habermas, Marta Kijewska-Trembecka, Dominika Kozłowska, Marek Krajewski, Angelika Kuźniak, Joanna Mueller, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak
Ocena 5,0
Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 763 Anna Arno, Wojciech Bonowicz, Leszek Bugajski, Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Jacek Filek, Dorota Groyecka, Józefa Hennelowa, Tove Jansson, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Robert Maciej, Anna Marchewka, Mateusz Marczewski, Anna Mateja, Marta Mizuro, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Barbara Toruńczyk, Marcin Wilk
Ocena 7,5
Znak nr 763 Anna Arno, Wojciech...
Okładka książki Znak nr 762 Jan Assmann, Jan Hartman, Józefa Hennelowa, Inga Iwasiów, Magdalena Kicińska, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Mindaugas Kvietkauskas, Andrzej Muszyński, Piotr Oleksy, Robert Pawlik, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak
Ocena 7,0
Znak nr 762 Jan Assmann, Jan Ha...

więcej Więcej

Angelika Kuźniak w swojej książce "Marlene" zaznacza, że nie jest to biografia, a reportaż o pewnym fragmencie życia Marleny Dietrich, a ja po raz kolejny nie zawiodłam się czytając książkę Angeliki Kuźniak, która potrafi pisać niezwykle interesująco. Książkę odbieram jako niezwykle wzruszającą i smutną, bo jawi nam się w niej obraz Gwiazdy, która stopniowo gaśnie, ale za...

Marlene Dietrich to cudny ptak. Jest w niej wdzięk, delikatność, siła. Jest w niej wszystko, Jest doskonałość.

Biografie pani Angeliki czasem traktuję jak reportaże. Nie muszę znać całości i szczegółów. Nie muszę – i tak się nie pozna. Dla mnie obraz może stanowić impresja. Kobieta o kobiecie – kilak słów, szkic, zarys z duszą.

Szanuje biografów, historyków i...

Bardzo lubię książki tej autorki. Ta wprawdzie stanowi przedsmak tego, co wydano po niej, ale i tak warta jest uwagi.

Bez wątpienia na uznanie zasługuje dziennikarska rzetelność Kuźniak. Autorka przeprowadza swoiste śledztwo, rekonstruując wizyty Marleny Dietrich w Polsce, oddając towarzyszące temu nastroje. Ale te rekonstrukcje są wybiórcze, sprawiają wrażenie niekompletnych. Ich kalejdoskopowość (wspomniana wybiórczość, często też świadomie pomijana chronologia, nieuzasadnione...

Angelika Kuźniak Marlene, tym razem kilka słów dotyczących biografii, w dodatku napisanej w formie reportażu. Książka miała premierę w 2009 roku, nie jest więc nowością. Nie sądzę również, żeby była lekturą popularną. Jest natomiast intrygująca. I smutna.

Choć Angelika Kuźniak wybrała sobie jedynie niewielki wycinek z życia Marleny Dietrich, bo lata sześćdziesiąte aż do...

Ciekawe spojrzenie na ikonę świata filmu i piosenki XX wieku.

To nie jest biografia, ani laurka, wystawiona niemieckiej artystce. To próba ogarnięcia powojennych jej losów, osobistych dramatów, zmagania z wrogością we własnej ojczyźnie, nieudolnych prób zatrzymania czasu. To ukazanie Marleny zza kulis, od bardziej ludzkiej strony. Jako perfekcjonistkę, wymagającą maksimum...

Na półkach: , , , , , ,

Zgrabnie ujęte ostatnie lata życia bardzo skrytej i zdyscyplinowanej aktorce, której sława daleko przekroczyła ramy show businessu. Odrzucona przez krajan, za stara na Hollywood, szuka miejsca w którym zazna spokoju. Książka powinna stanowić uzupełnienie innej biografii, która nakreśli środowisko, z którego wywodziła się Marlene, jak również rozwój jej kariery aktorskiej. W...

Warto, choć jeśli ktoś liczy na biografie Marlene to się przeliczy:)
Natomiast daje do myślenie w aspekcie sprzeciwu Marlene wobec nazizmu,m w aspekcie sprzeciwu części Niemców wobec Marlene - i to dluuugo jeszcze po wojnie no i jak się Marlene układało z Polakami
warto!

Smutna historia o smutnej kobiecie. Mimo takiej sławy, mimo popularności okazuje się, że rodzina jest ważniejsza niż cała sława i blichtr. Myślę, że równie dekrukcyjne było dążenie do stworzenia a potem utrzymania ideału czy też obrazu siebie samej zamiast prawdziwego, satysfakcjonującego życia.

"Ta książka nie jest biografią. To reporterska opowieść o Marlenie Dietrich. Reportaż jest bardzo subiektywny, wymaga wyboru." (w Podziękowaniach)

Ich choć autorka wybrała tylko niewielki wycinek czasu z życia artystki, to i tak przekopała się przez ogrom materiałów i pamiątek po aktorce. Praca nad tą około dwustu stronicową książką zajęła jej dziewięć lat. Angelika...

• Biografie
  • 2013