Przewrót

powieść historyczna
Nortom
2006-01-01
1938-01-01

Książka przedstawia pewien zbiór artykułów napisanych przez Romana Dmowskiego w 1932 roku. Jest to okres wielkich przemian na świecie, które są analizowane przez autora. Lider narodowych demokratów ma bardzo negatywną opinię na temat sytuacji moralnej, obyczajowej, politycznej i gospodarczej w okresie powojennym. Jednak wskazuje, że przewroty, które dokonują się we Włoszech i Niemczech oraz światowy przewrót gospodarczy zmienią tą sytuację. Do niczego nie podchodzi bezkrytycznie, krytykuje sytuację w Polsce po I wojnie światowej oraz porównuje majowy przewrót polityczny do faszystowskiego Marszu na Rzym.

Książka pokazuje końcowy etap narodowej myśli Dmowskiego, które ewoluowała i zmieniała się w przeciągu lat. Jego poglądy w porównaniu do poprzednich lat w dużej mierze się zradykalizowały. Trochę przesadzony jest według mnie stopień, w jakim skupił się on na masonerii oraz mniejszości żydowskiej. Dla dokładnego poznania jego postaci polecam najpierw przeczytać książki jego autorstwa sprzed zamachu majowego.

Tekst jest zrozumiały, chociaż trzeba się skupić w trakcie jego czytania. Dla zrozumienia niektórych stwierdzeń i definicji Dmowskiego potrzebna jest ogólna znajomość jego literatury. Książka jest świetnie podzielona na części, rozdziały i podrozdziały co zdecydowanie pomaga w czytaniu.

Na półkach: , , , , , , ,

W dziele „Przewrót” Roman Dmowski nie upatruje odnowienia świata w hitleryzmie. Twierdzenie, że Dmowski tak uważa jest kłamstwem albo wynika z nieuważnego czytania. Natomiast mówi on, że przynajmniej w Polsce, ustrój powinien być w przyszłości oparty na narodzie polskim i mieć podstawy narodowe.
Co do rzekomego antysemityzmu autora, to należy zauważyć, że dostrzegał on zagrożenia dla państwa polskiego wewnętrzne jak i zewnętrzne wynikające z niszczycielskiej działalności żydostwa oraz masonerii. Tak więc należałoby raczej zwrócić uwagę na antypolonizm, który zresztą jest obecny do dzisiaj, niż zarzucać Dmowskiemu antysemityzm tylko dlatego, że dostrzegał problemy i je trafnie opisywał.
Natomiast jeżeli chodzi o faszyzm, to Dmowski zdawał sobie sprawę z tego, że jest to tylko przejściowa forma rządów, która zresztą nie może być przeniesiona na polskie warunki. Mało tego – zwraca uwagę na to, że to piłsudczycy postrzegali faszyzm jako wzór do naśladowania i sposób dojścia do władzy, co przejawiło się w przewrocie majowym 1926 r.
Oczywiście jest kilka kwestii, w których Dmowski pomylił się, ale nie był przecież prorokiem, za to z całą pewnością był niesamowicie przenikliwym politykiem i publicystą, którego zasługi dla Polski i polskiej myśli narodowej są niepodważalne i nieocenione.

Co do rzekomego antysemityzmu autora, to należy zauważyć, że dostrzegał on...

Niestety upatrywanie odnowienia Świata w hitleryzmie nie może być w żaden racjonalny sposób usprawiedliwiane.

Owszem, antysemityzm przed wojną nie był czymś niezwykłym, inne były czasy, Dmowski nie dożył wybuchu drugiej wojny światowej, nie wiedział do jakich okrucieństw posuną się Niemcy ale jest pewne non possumus, pewna granica, której nie można przestąpić.

Książka była napisana w latach trzydziestych, a więc już wiadomy był kierunek polityki Hitlera, jego antypolskie roszczenia, nie tylko kwestia żydowska...

W tej akurat kwestii znany z realizmu politycznego, polski mąż stanu popełnił fatalny błąd myślowy. Niestety pod koniec życia poglądy Dmowskiego się radykalizowały. Szkoda, że po odzyskaniu niepodległości Dmowski nie zakończył szeroko pojętej działalności publicznej, bo z takim światopoglądem, zafascynowaniem faszyzmem zrobił sobie wiele złego. Niewątpliwie pozostaje on jednym z najważniejszym, o ile nie najważniejszym polskim politykiem, który w sferze działalności dyplomatycznej przyczynił się do odzyskania bytu państwowego. Nie Piłsudski, który przez większą część Wielkiej Wojny trzymał z Niemcami zamiast ze zwycięskimi aliantami jak Dmowski. Piłsudski owszem miał olbrzymie zasługi, ale przede wszystkim w sferze wojskowej, w obronie niepodległości ledwie co odzyskanej, gdzie tworzona przez niego armia uratowała nasz kraj przed bolszewią w 1920 roku.

Książka...

Ja rozumiem, że dla niektórych każdy pretekst jest dobry, by pozachwycać się nieśmiało narodowym socjalizmem i by pogadać o faszyzmie, ale kryzysu gospodarczego to w żaden sposób nie wyjaśnia.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/przewrot

W książce tej autor krytykuję politykę władz sanacyjnych oraz porównuję ją do polityki III Rzeszy moim zdaniem warto przeczytać

Kompleksowe spojrzenie na świat lat 30-tych XX wieku. Z polskiego punktu widzenia wyjaśnia szereg historycznych już dzisiaj zjawisk niezbędnych do zrozumienia naszego aktualnego położenia.

• Roman Dmowski
  • 3) Myśl polityczna: Nacjonalizm, faszyzm