Niepamięć

Okładka książki Niepamięć
David Foster Wallace Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
2017-03-30
Data 1. wydania:
2005-04-28
Jolanta Kozak
depresja literatura amerykańska odmiana losu poszukiwanie sensu życia relacje międzyludzkie samotność uczucie zbiór opowiadań

nie wystawie oceny , bo nie przeczytalam do konca plus moze poprostu nie jest ten autor w moim typie. Pierwsze opowiadanie ciagnelo sie i ciagnelo i bylo o niczym. Drugie mimo ze wczoraj wieczorem czytalam to nie pamietam w ogole o czym bylo, najwyrazniej po 2 sekundach zaczynalam myslec o czym innym.

David Foster Wallace zaliczany jest do wąskiego grona najwybitniejszych amerykańskich pisarzy przełomu wieków. Najwybitniejszych nieżyjących pisarzy, dodam od razu, gdyż facet cierpiał na depresję i jeszcze przed pięćdziesiątką popełnił samobójstwo. Pozostawił po sobie zaledwie trzy powieści (w tym liczącą ponad tysiąc stron Infinite Jest oraz niedokończonego Bladego...

Mistrz dygresji-(Wallace)

Przepraszam, nie jestem w stanie przeczytać do końca tej książki. Nie mój styl narracji, tematy odległe, nie interesuje mnie w ogóle to zjawisko.

Opowiadań, esejów i powieści Wallace nie da się opowiedzieć - to znaczy owszem, posiadają one fabułę, często nawet misternie skonstruowaną, ale to nie ona stanowi o genialności jego pisania. Bo nie boję się użyć tego słowa, Wallace był genialnym pisarzem , a właściwie nie używam tego sformowania nigdy prawie. Czytanie jego książek to potężny wysiłek intelektualny i jestem...

Moja druga przygoda z Davidem Fosterem Wallacem podtrzymuje absolutny zachwyt, którego doznałem po "Rzekomo fajnej rzeczy, której nigdy więcej nie zrobię".

Choć opowiadania w "Niepamięci" są niewątpliwie bardziej wymagające w odbiorze niż eseje z "Rzekomo...", udaje im się jednak nie przekroczyć cienkiej linii granicznej, za którą pozostają wszelkiej maści...

Na półkach: , , , ,

Filozofia i zwierciadło natury - 4/10
Niepamięć - 6/10
Kanał Cierpienia - 7/10

Jestem rozczarowany.
W przypadku tej książki rozczarowanie ma inny nominał. Bardziej jestem rozczarowany sobą jako czytelnikiem niż samą pozycją. Zbiór opowiadań jest bowiem doskonały. Wyśmienite historie o artyście tworzącym rzeźby ze swojego kału, nauczycielu przeżywającym załamanie nerwowe i dziecku z wyobraźnią, oparzonym niemowlaku, czy też dziecięcym proroku. Gęste,...

jeśli nie słyszałbym o innych książkach DFW, po przeczytaniu tej na pewno nie sięgnąłbym po kolejne.

uwielbiam opowiadania, a te, są jedne z najlepszych jakie było dane mi czytać. NTo dopiero mój początek z DFW.

• Chcę w prezencie
  • Literatura amerykańska