Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem

Oficjalne recenzje i

Zakopiański Pigmalion

Link do recenzji

123 7 19

Historia życia Witkacego opisana z perspektywy kobiet, które pojawiały się w jego życiu. Historie relacji zabawnych, momentami przyjemnych poprzez burzliwe, głębokie odciskające wzajemne piętno na długie lata. Mamy tu szeroki obraz jak bardzo kobiety wpływały na życie twórcze artysty, przez matkę, ciotki, żony i kochanki. Wszystko to na tle barwnego życia towarzyskiego warszawskiej i zakopiańskiej śmietanki towarzyskiej. Opisane historie są też dowodem na to, że "parcie na szkło" nie jest wymysłem naszych czasów a o tym jak imprezować nie raz moglibyśmy uczyć się od naszych pradziadków ;)

Kobiety Witkacego nie były jedynie jego "towarzyszkami" życia. Nie były tłem, ale sensem, kluczem do Witkacowego JA, gdyż to właśnie one inspirowały go, prowadziły przez życie i zawsze (!) były przy nim obecne.
Choć człowiekiem przecież był trudnym - bo dlaczego stawiał swoje szczęście i chęć życiowego nasycenia nad ich uczucia? Dlaczego tak wiele z nich skazane było na wieczny ból i zazdrość?
Nie można więc opowiadać o Witkacym bez wspominania każdej z tych niezwykłych kobiet i za to jestem bardzo, bardzo wdzięczna tej lekturze.

Małgorzata Czyńska stworzyła bardzo wnikliwą biografię, nie tylko samego Witkacego. Zgodnie z tytułem, naprawdę wiele miejsca poświęciła każdej opisywanej przez siebie kobiecie, przybliżając nam ich życiorysy, cechy charakterystyczne, a nawet dalsze losy, już po rozstaniu z artystą. Podziwiam ogrom pracy, jaki autorka włożyła w stworzenie tej książki. I, przyznaję, teraz Witkacego lubię o wiele mniej, ale ciągle podziwiam jego niesamowitą charyzmę — nawet mimo bycia brunetką!

Lektura wciągająca. Małgorzata Czyńska jak zwykle czaruje pięknym stylem. Autorka portretuje kobiety, które urzekły Witkacego jak i jego samego. Jedynie co może drażnić to nie podpisane zdjęcia i trzeba się domyślać postaci.

Więcej w książce o Witkacym czy o jego kobietach? Szczerze pisząc, za twórczością tego artysty nigdy nie przepadałam i choć pewnie "Witkacy wielkim artystą był", nie zaimponował mi jako człowiek. Po przeczytaniu biografii pióra Małgorzaty Czyńskiej zrobiło mi się "Stasia" po prostu żal. Zapatrzony w siebie, egoistyczny narcyz, wieczny chłopiec, pogmatwany wewnętrznie i pełen sprzeczności. Czy szaleństwo może być kluczem do szczęścia? Może własnego, ale bliźnich już raczej nie...

No po prostu - genialna :) ogromny szacunek dla Autorki za wnikliwe studium partnerek Witkacego i ukazanie ich w dotykalnym niemal świetle :) Ponadto styl Czyńskiej i humor samego Witkacego wyśmienicie ze sobą współgrają.

świetna, zapoczątkowała moją fascynację Witkacym

świetna, zapoczątkowała moją fascynację Witkacym

Autorka bardzo zajmująco opowiada o "metafizycznym haremie" Witkacego. Podaje moc interesujących faktów, bazuje na obfitej korespondencji autora "Pożegnania jesieni".
Kobiety Witkacego są pokazane na zdjęciach i na jego obrazach.
Czyta się znakomicie, czując czar minionych barwnych lat międzywojennego Zakopanego i Warszawy oraz magnetyzm Witkacego.

Kobiety Witkacego są pokazane na zdjęciach i na jego obrazach.

Losy romansów Witkacego, wciągająca!

Losy romansów Witkacego, wciągająca!

Witkacy widziany oczyma kobiet i kobiety odbierane zmysłami artysty. Tak jakby alkoholik przeglądał się na rauszu w krzywym zwierciadle. Kobiety były bowiem jego największym nałogiem, a żona powiernikiem łajdactw. Biograficzne wskazówki ku temu chętnie sam rozdawał z resztą w swoich listach i powieściach.
Ciekawa to perspektywa poznawcza i dobry przyczynek do biografii właściwej.
Ciasno wykadrowane portrety wyłaniają się z tej książki, niczym na minimalistycznych fotografiach jej bohatera, a w tle zawsze przemyka dekadencki cień „zakopiańskiego demona”.
Osobną kwestią jest oryginalny „montaż” poszczególnych rozdziałów. Zabieg celowy, który uwypukla chaos, jakim nacechowane było życie W.

Ciekawa to perspektywa poznawcza i dobry przyczynek do biografii...