Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2016-08-31
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-08-31
- Liczba stron:
- 336
- Czas czytania
- 5 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324043088
- Tagi:
- literatura polska Witkacy wspomnienia kobiety
- Inne
Mroczny artysta i jego demony.
Szalał za nimi z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Demoniczne. Znane dziś z kart powieści, portretów, fotografii i… listów do Żony.
Witkacy - wysoki, przystojny z błyskiem w oku. Artysta. Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.
Jadwiga, jego Żona - zielonooka, rudowłosa, o zmysłowych ustach. Ich małżeństwo trwało szesnaście burzliwych lat, dzieliły ich setki kilometrów, ale wiedzieli o sobie wszystko. Pisał do niej: „Ty jednak jesteś jedyna i na to nie ma rady. Wszystkie baby możliwe są niczym wobec Ciebie”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Zakopiański Pigmalion
Jego Wysokość Witkacy. Pisarz, dramaturg, filozof a przede wszystkim jedna z najbarwniejszych postaci polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wszechstronnie utalentowany, nieustannie poszukujący swojej Czystej Formy. Postać, która pozostawiła po sobie niepowtarzalną, artystyczno-literacką spuściznę. Niemniej fascynującym wydaje się być dzisiaj prywatne życie Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Małgorzata Czyńska – dziennikarka i historyk sztuki – przybliża nam dzieje bogatego życia uczuciowego autora „Pożegnania jesieni”. „Kobiety Witkacego” to zgrabnie napisana a prowadzona z niezwykłym wyczuciem opowieść o kolejnych – mniej lub bardziej ważnych – związkach artysty. Co ciekawe, nie jest to typowo odtwórcza historia, ale raczej dobrze udokumentowana, wciągająca gawęda z reporterskim zacięciem.
Od początku podążamy za autorką kluczem skojarzeń śledząc konkretną postać, biorąc udział w wydarzeniu lub analizując ważny motyw związany z życiem artysty. Przykładowo, w pierwszym rozdziale odwiedzamy wraz z Witkiewiczem warszawskie mieszkanie jego żony – Jadwigi z Unrugów. Następnie przyglądamy się bliżej historii znajomości tej przedziwnej pary a potem szybko przeskakujemy do zakopiańskiego pensjonatu prowadzonego przez Marię – matkę artysty. Lekki, opisowy styl ułatwia przyswajanie dużych ilości informacji. Ileż tu sławnych nazwisk! Boy-Żeleński, Micińscy, Kossakowie, Sabała-Krzeptowski, Kasprowicz a nawet Sienkiewicz. Witkacy – błyskotliwy gwiazdor międzywojennej, zakopiańskiej bohemy – jest mile widziany w każdym, szanującym się towarzystwie. Nie trzeba dodawać, że jest też równie pożądanym przez kobiety.
Bogate życie uczuciowo-erotyczne zdaje się być zarówno błogosławieństwem jak i największym przekleństwem Witkacego. Tytułowy „metafizyczny harem” nie jest tu – jak na ironię – jedynie zwiewną metaforą. Witkacy uwielbia kobiety. Błyskotliwy, inteligentny, intrygujący. Przykuwa uwagę kobiet w różnym wieku i o różnym pochodzeniu. Zakochany – potrafi niespodziewanie oświadczyć się po kilku dniach znajomości. Znudzony, równie szybko odchodzi, doprowadzając oczarowane kochanki do rozpaczy. Gorszy stateczne damy opowiadając się wprost za wolnymi związkami i z uporem maniaka łamiąc społeczne konwenanse. Aktorka Ada Solska, poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Zofia Boyowa Żeleńska – to tylko niektóre ze znanych kobiet, które ulegną zgubnemu urokowi demonicznego artysty.
Czyńska stara się zachować zdrowy dystans, opisując kolejne „wybryki” swojego Bohatera. Owszem, przytacza rozmaite, zresztą czasem przezabawne anegdoty i dykteryjki. Unika jednak niepotrzebnego epatowania wulgarnością i kontrowersjami. Opisując kolejne związki Witkacego prezentuje je czytelnikowi z kilku różnych perspektyw. Mówiąc krótko, stara się Demonicznego Artystę uczłowieczyć. Witkiewicz w jej ujęciu nie jest starzejącym się erotomanem, ale raczej fatalistycznym Twórcą. Pigmalionem, który cierpi i tęskni a przy tym nieustannie stara się stworzyć swoją idealną Kobietę - Galateę. Towarzyszenie mu w tej podróży, od obiecującego początku do tragicznego końca, jest fascynującym i przejmującym przeżyciem. Nie tylko czytelniczym.
Katarzyna Pryga
Popieram [ 13 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Historia życia Witkacego opisana z perspektywy kobiet, które pojawiały się w jego życiu. Historie relacji zabawnych, momentami przyjemnych poprzez burzliwe, głębokie odciskające wzajemne piętno na długie lata. Mamy tu szeroki obraz jak bardzo kobiety wpływały na życie twórcze artysty, przez matkę, ciotki, żony i kochanki. Wszystko to na tle barwnego życia towarzyskiego warszawskiej i zakopiańskiej śmietanki towarzyskiej. Opisane historie są też dowodem na to, że "parcie na szkło" nie jest wymysłem naszych czasów a o tym jak imprezować nie raz moglibyśmy uczyć się od naszych pradziadków ;)
Historia życia Witkacego opisana z perspektywy kobiet, które pojawiały się w jego życiu. Historie relacji zabawnych, momentami przyjemnych poprzez burzliwe, głębokie odciskające wzajemne piętno na długie lata. Mamy tu szeroki obraz jak bardzo kobiety wpływały na życie twórcze artysty, przez matkę, ciotki, żony i kochanki. Wszystko to na tle barwnego życia towarzyskiego...
więcej Pokaż mimo toKobiety Witkacego nie były jedynie jego "towarzyszkami" życia. Nie były tłem, ale sensem, kluczem do Witkacowego JA, gdyż to właśnie one inspirowały go, prowadziły przez życie i zawsze (!) były przy nim obecne.
Choć człowiekiem przecież był trudnym - bo dlaczego stawiał swoje szczęście i chęć życiowego nasycenia nad ich uczucia? Dlaczego tak wiele z nich skazane było na wieczny ból i zazdrość?
Nie można więc opowiadać o Witkacym bez wspominania każdej z tych niezwykłych kobiet i za to jestem bardzo, bardzo wdzięczna tej lekturze.
Kobiety Witkacego nie były jedynie jego "towarzyszkami" życia. Nie były tłem, ale sensem, kluczem do Witkacowego JA, gdyż to właśnie one inspirowały go, prowadziły przez życie i zawsze (!) były przy nim obecne.
więcej Pokaż mimo toChoć człowiekiem przecież był trudnym - bo dlaczego stawiał swoje szczęście i chęć życiowego nasycenia nad ich uczucia? Dlaczego tak wiele z nich skazane było na...
Małgorzata Czyńska stworzyła bardzo wnikliwą biografię, nie tylko samego Witkacego. Zgodnie z tytułem, naprawdę wiele miejsca poświęciła każdej opisywanej przez siebie kobiecie, przybliżając nam ich życiorysy, cechy charakterystyczne, a nawet dalsze losy, już po rozstaniu z artystą. Podziwiam ogrom pracy, jaki autorka włożyła w stworzenie tej książki. I, przyznaję, teraz Witkacego lubię o wiele mniej, ale ciągle podziwiam jego niesamowitą charyzmę — nawet mimo bycia brunetką!
Małgorzata Czyńska stworzyła bardzo wnikliwą biografię, nie tylko samego Witkacego. Zgodnie z tytułem, naprawdę wiele miejsca poświęciła każdej opisywanej przez siebie kobiecie, przybliżając nam ich życiorysy, cechy charakterystyczne, a nawet dalsze losy, już po rozstaniu z artystą. Podziwiam ogrom pracy, jaki autorka włożyła w stworzenie tej książki. I, przyznaję, teraz...
więcej Pokaż mimo toLektura wciągająca. Małgorzata Czyńska jak zwykle czaruje pięknym stylem. Autorka portretuje kobiety, które urzekły Witkacego jak i jego samego. Jedynie co może drażnić to nie podpisane zdjęcia i trzeba się domyślać postaci.
Lektura wciągająca. Małgorzata Czyńska jak zwykle czaruje pięknym stylem. Autorka portretuje kobiety, które urzekły Witkacego jak i jego samego. Jedynie co może drażnić to nie podpisane zdjęcia i trzeba się domyślać postaci.
Pokaż mimo toWięcej w książce o Witkacym czy o jego kobietach? Szczerze pisząc, za twórczością tego artysty nigdy nie przepadałam i choć pewnie "Witkacy wielkim artystą był", nie zaimponował mi jako człowiek. Po przeczytaniu biografii pióra Małgorzaty Czyńskiej zrobiło mi się "Stasia" po prostu żal. Zapatrzony w siebie, egoistyczny narcyz, wieczny chłopiec, pogmatwany wewnętrznie i pełen sprzeczności. Czy szaleństwo może być kluczem do szczęścia? Może własnego, ale bliźnich już raczej nie...
Więcej w książce o Witkacym czy o jego kobietach? Szczerze pisząc, za twórczością tego artysty nigdy nie przepadałam i choć pewnie "Witkacy wielkim artystą był", nie zaimponował mi jako człowiek. Po przeczytaniu biografii pióra Małgorzaty Czyńskiej zrobiło mi się "Stasia" po prostu żal. Zapatrzony w siebie, egoistyczny narcyz, wieczny chłopiec, pogmatwany wewnętrznie i...
więcej Pokaż mimo toNo po prostu - genialna :) ogromny szacunek dla Autorki za wnikliwe studium partnerek Witkacego i ukazanie ich w dotykalnym niemal świetle :) Ponadto styl Czyńskiej i humor samego Witkacego wyśmienicie ze sobą współgrają.
No po prostu - genialna :) ogromny szacunek dla Autorki za wnikliwe studium partnerek Witkacego i ukazanie ich w dotykalnym niemal świetle :) Ponadto styl Czyńskiej i humor samego Witkacego wyśmienicie ze sobą współgrają.
Pokaż mimo toświetna, zapoczątkowała moją fascynację Witkacym
świetna, zapoczątkowała moją fascynację Witkacym
Pokaż mimo toAutorka bardzo zajmująco opowiada o "metafizycznym haremie" Witkacego. Podaje moc interesujących faktów, bazuje na obfitej korespondencji autora "Pożegnania jesieni".
Kobiety Witkacego są pokazane na zdjęciach i na jego obrazach.
Czyta się znakomicie, czując czar minionych barwnych lat międzywojennego Zakopanego i Warszawy oraz magnetyzm Witkacego.
Autorka bardzo zajmująco opowiada o "metafizycznym haremie" Witkacego. Podaje moc interesujących faktów, bazuje na obfitej korespondencji autora "Pożegnania jesieni".
Pokaż mimo toKobiety Witkacego są pokazane na zdjęciach i na jego obrazach.
Czyta się znakomicie, czując czar minionych barwnych lat międzywojennego Zakopanego i Warszawy oraz magnetyzm Witkacego.
Losy romansów Witkacego, wciągająca!
Losy romansów Witkacego, wciągająca!
Pokaż mimo toWitkacy widziany oczyma kobiet i kobiety odbierane zmysłami artysty. Tak jakby alkoholik przeglądał się na rauszu w krzywym zwierciadle. Kobiety były bowiem jego największym nałogiem, a żona powiernikiem łajdactw. Biograficzne wskazówki ku temu chętnie sam rozdawał z resztą w swoich listach i powieściach.
Ciekawa to perspektywa poznawcza i dobry przyczynek do biografii właściwej.
Ciasno wykadrowane portrety wyłaniają się z tej książki, niczym na minimalistycznych fotografiach jej bohatera, a w tle zawsze przemyka dekadencki cień „zakopiańskiego demona”.
Osobną kwestią jest oryginalny „montaż” poszczególnych rozdziałów. Zabieg celowy, który uwypukla chaos, jakim nacechowane było życie W.
Witkacy widziany oczyma kobiet i kobiety odbierane zmysłami artysty. Tak jakby alkoholik przeglądał się na rauszu w krzywym zwierciadle. Kobiety były bowiem jego największym nałogiem, a żona powiernikiem łajdactw. Biograficzne wskazówki ku temu chętnie sam rozdawał z resztą w swoich listach i powieściach.
więcej Pokaż mimo toCiekawa to perspektywa poznawcza i dobry przyczynek do biografii...