Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia

Okładka książki Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia Barbara Gawryluk
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia
Barbara Gawryluk
7,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2016-09-14
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-14
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365586339
Tagi:
literatura polska Wanda Chotomska biografia
Inne
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Ocena 0,0
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Aleksandra Krzanowska, Paweł Skawiński
Ocena 9,0
Podhale oraz O... Barbara Gawryluk, A...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dama literatury dziecięcej



330 23 12

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
139 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
576
17

Na półkach:

Świetnie napisana biografia! Pani Gawryluk niezwykle barwnie i plastycznie namalowała piórem portret Królowej Polskiej Poezji dla Dzieci. Mnóstwo smaczków i anegdot, dowcipnie i z polotem, a jednocześnie prosto i prawdziwie. Miłośnicy twórczości Wandy Chotomskiej dzięki tej książce mają możliwość poznać jaka naprawdę była Poetka. Dodatkową wartością tej pozycji jest wspaniała szata graficzna - ilustracje i teksty pochodzące z archiwalnych wydań czasopism dla dzieci, okładek książeczek pani Chotomskiej oraz mnóstwo zdjęć.
Gorąco polecam!

Świetnie napisana biografia! Pani Gawryluk niezwykle barwnie i plastycznie namalowała piórem portret Królowej Polskiej Poezji dla Dzieci. Mnóstwo smaczków i anegdot, dowcipnie i z polotem, a jednocześnie prosto i prawdziwie. Miłośnicy twórczości Wandy Chotomskiej dzięki tej książce mają możliwość poznać jaka naprawdę była Poetka. Dodatkową wartością tej pozycji jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1391
232

Na półkach:

Przyjemnie się czytało, chociaż jak zwykle pozostaje u mnie po lekturze pewien niedosyt: pani Wanda znała mnóstwo ciekawych osób i chciałoby się więcej o współpracy z nimi poczytać. Podczas lektury odkryłam, że moja ulubiona książeczka z dzieciństwa "Plus i minus" jest autorstwa pani Wandy :) Minus wszystko odejmował, a plus dodawał, przy czym wychodził im z tego niezły galimatias. Pomysł na historyjkę fantastyczny i do dziś chętnie sobie do niej wracam, mimo bycia 40+.

Przyjemnie się czytało, chociaż jak zwykle pozostaje u mnie po lekturze pewien niedosyt: pani Wanda znała mnóstwo ciekawych osób i chciałoby się więcej o współpracy z nimi poczytać. Podczas lektury odkryłam, że moja ulubiona książeczka z dzieciństwa "Plus i minus" jest autorstwa pani Wandy :) Minus wszystko odejmował, a plus dodawał, przy czym wychodził im z tego niezły...

więcej Pokaż mimo to

avatar
170
39

Na półkach: ,

Jakoś mało Chotomskiej w Chotomskiej. Po lekturze poczułam pewien niedosyt. Mam wrażenie że w książce są jedynie "muśnięte" wspomnienia p. Wandy. Troszkę za mało treści rozmów, spostrzeżeń, przemyśleń. Plus za ilustracje i zdjęcia np. dedykacji w książkach. To było ciekawe.

Jakoś mało Chotomskiej w Chotomskiej. Po lekturze poczułam pewien niedosyt. Mam wrażenie że w książce są jedynie "muśnięte" wspomnienia p. Wandy. Troszkę za mało treści rozmów, spostrzeżeń, przemyśleń. Plus za ilustracje i zdjęcia np. dedykacji w książkach. To było ciekawe.

Pokaż mimo to

avatar
26
16

Na półkach: ,

Bardzo się inspirowałam:))

Bardzo się inspirowałam:))

Pokaż mimo to

avatar
76
75

Na półkach:

Zauważyłam, że mało rzeczy ostatnio sprawia mi tyle radości, co czytanie o autorach (a zwłaszcza autorkach) książek mojego dzieciństwa. Fajnie jest wrócić do nich od tej zupełnie innej, dorosłej strony – zajrzeć za kulisy ich pracy i zobaczyć w nich żywych ludzi, a nie tylko uśmiechnięte twarze z okładek. No, a przy tym jest też okazja, by znów spotkać się z ulubionymi bohaterami dzieciństwa, przenieść się na chwilę do dawno nieodwiedzanych bajkowych światów i sprawdzić, co tam słychać.
I prawie zawsze zdumiewa mnie jedna rzecz – a mianowicie odkrycie, jak wyjątkowo twórczy, pracowici, zdyscyplinowani i pomysłowi ludzie piszą książki dla dzieci. Aż zaczynam żałować, że często na długie lata traciłam ich z oczu jako twórców – no bo jednak z autorów dzieciństwa zwykle się wyrasta i na jakiś czas się o nich zapomina – a szkoda. Bo to właśnie oni mogliby nauczyć nas najwięcej o twórczej pracy, kreatywności i wykorzystywaniu swojego potencjału. Czytając biografie autorów książek dla dzieci raczej rzadko trafimy na mroczne opowieści o autodestrukcji i talencie rozmytym w oceanach alkoholu. Za to wyjątkowo często można poznać budujące i inspirujące historie ludzi, którzy odważyli się pójść własną, niecodzienną drogą, wyznaczoną przez szaloną wyobraźnię. I przy okazji stworzyli całe wszechświaty, które zostają z młodymi czytelnikami na zawsze.
(...)
Oprócz wspomnień samej Wandy Chotomskiej znajdziemy w tej książce również relacje kilkunastu innych związanych z nią osób – np. jej córki (notabene legendarnej Ciotki Klotki z Tik-Taka) i wnuczki, przyjaciół i znajomych czy artystów, którzy z nią współpracowali (np. Bohdana Butenki). Te luźne opowieści układają się w piękną opowieść o fascynującej, pełnej niespożytej energii i kochającej życie kobiecie, która – zamiast marudzić, użalać się nad sobą albo narzekać na system i na otoczenie – przez całe życie po prostu konsekwentnie robiła swoje.

Cała recenzja na blogu Nasza Nisza: www.naszanisza.pl

Zauważyłam, że mało rzeczy ostatnio sprawia mi tyle radości, co czytanie o autorach (a zwłaszcza autorkach) książek mojego dzieciństwa. Fajnie jest wrócić do nich od tej zupełnie innej, dorosłej strony – zajrzeć za kulisy ich pracy i zobaczyć w nich żywych ludzi, a nie tylko uśmiechnięte twarze z okładek. No, a przy tym jest też okazja, by znów spotkać się z ulubionymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
93
19

Na półkach:

Książka świetna, opowiadająca historię pisarki, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Wychowały się na jej książkach oraz programach miliony polskich dzieci (ja też). Lektura przyjemna, mało wątków z życia osobistego. Niesamowicie ciekawa i pouczająca. Powspominałam stare, dobre czasy i jednocześnie współczuję dzieciom braku programów edukacyjnych na miarę Jacka i Agatki czy Pana Tik-Taka;)

Książka świetna, opowiadająca historię pisarki, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Wychowały się na jej książkach oraz programach miliony polskich dzieci (ja też). Lektura przyjemna, mało wątków z życia osobistego. Niesamowicie ciekawa i pouczająca. Powspominałam stare, dobre czasy i jednocześnie współczuję dzieciom braku programów edukacyjnych na miarę Jacka i Agatki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
473
404

Na półkach: ,

„Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” - Wyjątkowa pisarka dla dzieci i młodzieży. Inicjatorka i laureatka „Orderu Uśmiechu”. Za działalność społeczną i edukacyjną na rzecz książki, dzieci i edukacji otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Polskiej Sekcji IBBY oraz Złoty Medal „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis”, i dalej można by tak wymieniać, nagrody, medale, ordery, laurki, podziękowania … ale każdy z nas, ten mały, duży i ten średni wie kim była - jest - i będzie Wanda Chotomska. Pamiętamy jej program „Jacek i Agatka”, jej wyśmienite publikacje w „Świerszczyku”, jej poezję, bajki muzyczne i filmowe oraz niesamowite widowiska.
.
Publikacja autorstwa Barbary Gawryluk to istny powrót do przeszłości. To ogromny sentyment i kiedy z perspektywy czasu, dorosły już czytelnik sięga po tą książkę, to czyta ze łzami w oczach. Niesamowity zbiór anegdot, wspomnień, archiwalnych zdjęć, listów. To ogromna przyjaźń z Mironem Białoszewskim. To odręczne dedykacje od Tuwima. To istne „białe kruki”, które ogląda się z zapartym tchem. Znajdziemy tutaj również cudowne ilustracje z jej książek, bajek, rymowanek, do Jacka i Agatki. To naprawdę kompendium wiedzy, które każdy z nas powinien przeczytać, aby zawsze pamiętać i wspominać. To również idealna lekcja z przeszłości dla małych czytelników, którzy mogą prześledzić twórczość ich wspaniałej pisarki. Dorosły czytelnik może poznać jej życie, pasje, rodzinę czy zamiłowanie do podróży.
.
Wanda Chotomska - dama i królowa polskiej literatury. Utalentowana, kochana i kochająca. „Dziecko musi mieć w otoczeniu ludzi czytających. Już maluchom należy pokazywać książki, to nie może być obcy przedmiot, a litery nie mogą być tajemniczymi znakami. Książka musi być w zasięgu wzroku, najlepiej jeśli jest w rękach rodzica”.

„Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” - Wyjątkowa pisarka dla dzieci i młodzieży. Inicjatorka i laureatka „Orderu Uśmiechu”. Za działalność społeczną i edukacyjną na rzecz książki, dzieci i edukacji otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Polskiej Sekcji IBBY oraz Złoty Medal „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis”, i dalej można by tak wymieniać, nagrody,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
621
38

Na półkach: , ,

Ciepła i pełna pozytywnych wrażeń biografia - wywiad rzeka z Wandą Chotomską. Autorką wielu publikacji dla dzieci. Czyta się wracając do lat dziecięcych. :-)

Ciepła i pełna pozytywnych wrażeń biografia - wywiad rzeka z Wandą Chotomską. Autorką wielu publikacji dla dzieci. Czyta się wracając do lat dziecięcych. :-)

Pokaż mimo to

avatar
381
365

Na półkach: , ,

Pani Wanda - nie tylko utalentowana, ale jeszcze zabawna i ciepła.
Kochająca Warszawę i rymowanie. Zbierająca laurki, kwiatki, stare listy i zdjęcia. Podróżująca wzdłuż i wszerz, aby zachęcić dzieci do czytania.
Instytucja Chotomska jak nic. - Sylwia Chutnik

Pięknie wydana książka, w twardej, kolorowej oprawie z "wizerunkiem" poetki
zwanej Wandą Poezją Chotomską (1929-2017). Publikacja jest świetnie zilustrowana z wieloma udostępnionymi zdjęciami.
Czyta się lekko i przyjemnie, nie raz z uśmiechem- to gawęda o sławnej, popularnej polskiej twórczyni literatury dla dzieci i młodzieży.
Wybitna osobowość, której portret psychologiczny i czasy absurdu, nonsensów PRL-u wyłaniają się z wywiadu Autorki "Nie mam nic do ukrycia",
a także z wypowiedzi innych, wielkich postaci twórców polskich ( jak np.M.Białoszewski, Brzechwa, Terakowska,Butenko, Włodzimierz Korcz, G.Kasdepke),którzy z poetką się zetknęli i współpracowali.
Bawią mnie anegdoty Chotomskiej jako ich kolekcjonerki. Jeden z nich szczególnie wzruszył mnie i zapisał się w mojej pamięci.
Poetka miała kilka spotkań z ks.Janem Twardowskim, sprawiła mu prezent zgodnie z jego wierszem:" Tylko mi daj, św.Antoni kubek z jednym uchem".
Pani Wanda Poezja zamówiła taki kubek u plastyczki z napisem :"Ks.Janowi
od biedronki, św.Antoni". Wrażenie poety Jana było ogromne, omal nie stłukł tego kubka:-)
Reasumując, publikacja godna polecenia, niezwykła i cenna - małe arcydzieło wiedzy na temat poetki i pisarki dla dzieci i młodzieży, miłośniczki malarstwa i sztuki, laureatki wielu nagród, m.innymi Orderu Uśmiechu, Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski...
Poetka zdążyła się nacieszyć tą książka, która ujrzała światło dzienne w 2016 roku. Rok później odeszła z tego świata, ale nadal pozostaje z nami
w swojej oryginalnej spuściźnie literackiej.

Pani Wanda - nie tylko utalentowana, ale jeszcze zabawna i ciepła.
Kochająca Warszawę i rymowanie. Zbierająca laurki, kwiatki, stare listy i zdjęcia. Podróżująca wzdłuż i wszerz, aby zachęcić dzieci do czytania.
Instytucja Chotomska jak nic. - Sylwia Chutnik

Pięknie wydana książka, w twardej, kolorowej oprawie z "wizerunkiem" poetki
zwanej Wandą Poezją Chotomską...

więcej Pokaż mimo to

avatar
502
219

Na półkach:

Nie jest to biografia, raczej mini wywiady z Chotomską o poszczególnych aspektach jej życia, przeplatane wspomnieniami związanych z nią osób.
Czyta się lekko i przyjemnie, szczególnie ciekawe są anegdoty o Chotomskiej, ale też o Mironie Białoszewskim, Brzechwie, Wańkowiczu, etc.
Polecam, Chotomska pisała niesamowite wiersze i prozę, sama także była nietuzinkowa.

Nie jest to biografia, raczej mini wywiady z Chotomską o poszczególnych aspektach jej życia, przeplatane wspomnieniami związanych z nią osób.
Czyta się lekko i przyjemnie, szczególnie ciekawe są anegdoty o Chotomskiej, ale też o Mironie Białoszewskim, Brzechwie, Wańkowiczu, etc.
Polecam, Chotomska pisała niesamowite wiersze i prozę, sama także była nietuzinkowa.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    170
  • Przeczytane
    165
  • Posiadam
    50
  • Biografie
    5
  • Literatura polska
    5
  • 2018
    4
  • Teraz czytam
    4
  • 2017
    4
  • 2017
    3
  • 2021
    3

Cytaty

Więcej
Barbara Gawryluk Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia Zobacz więcej
Barbara Gawryluk Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia Zobacz więcej
Barbara Gawryluk Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także