Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia

2016-09-14
2016-09-14
literatura polska Wanda Chotomska biografia
Inne

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Aleksandra Krzanowska, Paweł Skawiński
Podhale oraz O... Barbara Gawryluk, A...

Dama literatury dziecięcej

Świetnie napisana biografia! Pani Gawryluk niezwykle barwnie i plastycznie namalowała piórem portret Królowej Polskiej Poezji dla Dzieci. Mnóstwo smaczków i anegdot, dowcipnie i z polotem, a jednocześnie prosto i prawdziwie. Miłośnicy twórczości Wandy Chotomskiej dzięki tej książce mają możliwość poznać jaka naprawdę była Poetka. Dodatkową wartością tej pozycji jest wspaniała szata graficzna - ilustracje i teksty pochodzące z archiwalnych wydań czasopism dla dzieci, okładek książeczek pani Chotomskiej oraz mnóstwo zdjęć.
Gorąco polecam!

Przyjemnie się czytało, chociaż jak zwykle pozostaje u mnie po lekturze pewien niedosyt: pani Wanda znała mnóstwo ciekawych osób i chciałoby się więcej o współpracy z nimi poczytać. Podczas lektury odkryłam, że moja ulubiona książeczka z dzieciństwa "Plus i minus" jest autorstwa pani Wandy :) Minus wszystko odejmował, a plus dodawał, przy czym wychodził im z tego niezły galimatias. Pomysł na historyjkę fantastyczny i do dziś chętnie sobie do niej wracam, mimo bycia 40+.

Jakoś mało Chotomskiej w Chotomskiej. Po lekturze poczułam pewien niedosyt. Mam wrażenie że w książce są jedynie "muśnięte" wspomnienia p. Wandy. Troszkę za mało treści rozmów, spostrzeżeń, przemyśleń. Plus za ilustracje i zdjęcia np. dedykacji w książkach. To było ciekawe.

Bardzo się inspirowałam:))

Bardzo się inspirowałam:))

Zauważyłam, że mało rzeczy ostatnio sprawia mi tyle radości, co czytanie o autorach (a zwłaszcza autorkach) książek mojego dzieciństwa. Fajnie jest wrócić do nich od tej zupełnie innej, dorosłej strony – zajrzeć za kulisy ich pracy i zobaczyć w nich żywych ludzi, a nie tylko uśmiechnięte twarze z okładek. No, a przy tym jest też okazja, by znów spotkać się z ulubionymi bohaterami dzieciństwa, przenieść się na chwilę do dawno nieodwiedzanych bajkowych światów i sprawdzić, co tam słychać.
I prawie zawsze zdumiewa mnie jedna rzecz – a mianowicie odkrycie, jak wyjątkowo twórczy, pracowici, zdyscyplinowani i pomysłowi ludzie piszą książki dla dzieci. Aż zaczynam żałować, że często na długie lata traciłam ich z oczu jako twórców – no bo jednak z autorów dzieciństwa zwykle się wyrasta i na jakiś czas się o nich zapomina – a szkoda. Bo to właśnie oni mogliby nauczyć nas najwięcej o twórczej pracy, kreatywności i wykorzystywaniu swojego potencjału. Czytając biografie autorów książek dla dzieci raczej rzadko trafimy na mroczne opowieści o autodestrukcji i talencie rozmytym w oceanach alkoholu. Za to wyjątkowo często można poznać budujące i inspirujące historie ludzi, którzy odważyli się pójść własną, niecodzienną drogą, wyznaczoną przez szaloną wyobraźnię. I przy okazji stworzyli całe wszechświaty, które zostają z młodymi czytelnikami na zawsze.
(...)
Oprócz wspomnień samej Wandy Chotomskiej znajdziemy w tej książce również relacje kilkunastu innych związanych z nią osób – np. jej córki (notabene legendarnej Ciotki Klotki z Tik-Taka) i wnuczki, przyjaciół i znajomych czy artystów, którzy z nią współpracowali (np. Bohdana Butenki). Te luźne opowieści układają się w piękną opowieść o fascynującej, pełnej niespożytej energii i kochającej życie kobiecie, która – zamiast marudzić, użalać się nad sobą albo narzekać na system i na otoczenie – przez całe życie po prostu konsekwentnie robiła swoje.

Cała recenzja na blogu Nasza Nisza: www.naszanisza.pl

Książka świetna, opowiadająca historię pisarki, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Wychowały się na jej książkach oraz programach miliony polskich dzieci (ja też). Lektura przyjemna, mało wątków z życia osobistego. Niesamowicie ciekawa i pouczająca. Powspominałam stare, dobre czasy i jednocześnie współczuję dzieciom braku programów edukacyjnych na miarę Jacka i Agatki czy Pana Tik-Taka;)

„Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” - Wyjątkowa pisarka dla dzieci i młodzieży. Inicjatorka i laureatka „Orderu Uśmiechu”. Za działalność społeczną i edukacyjną na rzecz książki, dzieci i edukacji otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Polskiej Sekcji IBBY oraz Złoty Medal „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis”, i dalej można by tak wymieniać, nagrody, medale, ordery, laurki, podziękowania … ale każdy z nas, ten mały, duży i ten średni wie kim była - jest - i będzie Wanda Chotomska. Pamiętamy jej program „Jacek i Agatka”, jej wyśmienite publikacje w „Świerszczyku”, jej poezję, bajki muzyczne i filmowe oraz niesamowite widowiska.
Publikacja autorstwa Barbary Gawryluk to istny powrót do przeszłości. To ogromny sentyment i kiedy z perspektywy czasu, dorosły już czytelnik sięga po tą książkę, to czyta ze łzami w oczach. Niesamowity zbiór anegdot, wspomnień, archiwalnych zdjęć, listów. To ogromna przyjaźń z Mironem Białoszewskim. To odręczne dedykacje od Tuwima. To istne „białe kruki”, które ogląda się z zapartym tchem. Znajdziemy tutaj również cudowne ilustracje z jej książek, bajek, rymowanek, do Jacka i Agatki. To naprawdę kompendium wiedzy, które każdy z nas powinien przeczytać, aby zawsze pamiętać i wspominać. To również idealna lekcja z przeszłości dla małych czytelników, którzy mogą prześledzić twórczość ich wspaniałej pisarki. Dorosły czytelnik może poznać jej życie, pasje, rodzinę czy zamiłowanie do podróży.
Wanda Chotomska - dama i królowa polskiej literatury. Utalentowana, kochana i kochająca. „Dziecko musi mieć w otoczeniu ludzi czytających. Już maluchom należy pokazywać książki, to nie może być obcy przedmiot, a litery nie mogą być tajemniczymi znakami. Książka musi być w zasięgu wzroku, najlepiej jeśli jest w rękach rodzica”.

Ciepła i pełna pozytywnych wrażeń biografia - wywiad rzeka z Wandą Chotomską. Autorką wielu publikacji dla dzieci. Czyta się wracając do lat dziecięcych. :-)

Pani Wanda - nie tylko utalentowana, ale jeszcze zabawna i ciepła.
Kochająca Warszawę i rymowanie. Zbierająca laurki, kwiatki, stare listy i zdjęcia. Podróżująca wzdłuż i wszerz, aby zachęcić dzieci do czytania.
Instytucja Chotomska jak nic. - Sylwia Chutnik

Pięknie wydana książka, w twardej, kolorowej oprawie z "wizerunkiem" poetki
zwanej Wandą Poezją Chotomską (1929-2017). Publikacja jest świetnie zilustrowana z wieloma udostępnionymi zdjęciami.
Czyta się lekko i przyjemnie, nie raz z uśmiechem- to gawęda o sławnej, popularnej polskiej twórczyni literatury dla dzieci i młodzieży.
Wybitna osobowość, której portret psychologiczny i czasy absurdu, nonsensów PRL-u wyłaniają się z wywiadu Autorki "Nie mam nic do ukrycia",
a także z wypowiedzi innych, wielkich postaci twórców polskich ( jak np.M.Białoszewski, Brzechwa, Terakowska,Butenko, Włodzimierz Korcz, G.Kasdepke),którzy z poetką się zetknęli i współpracowali.
Bawią mnie anegdoty Chotomskiej jako ich kolekcjonerki. Jeden z nich szczególnie wzruszył mnie i zapisał się w mojej pamięci.
Poetka miała kilka spotkań z ks.Janem Twardowskim, sprawiła mu prezent zgodnie z jego wierszem:" Tylko mi daj, św.Antoni kubek z jednym uchem".
Pani Wanda Poezja zamówiła taki kubek u plastyczki z napisem :"Ks.Janowi
od biedronki, św.Antoni". Wrażenie poety Jana było ogromne, omal nie stłukł tego kubka:-)
Reasumując, publikacja godna polecenia, niezwykła i cenna - małe arcydzieło wiedzy na temat poetki i pisarki dla dzieci i młodzieży, miłośniczki malarstwa i sztuki, laureatki wielu nagród, m.innymi Orderu Uśmiechu, Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski...
Poetka zdążyła się nacieszyć tą książka, która ujrzała światło dzienne w 2016 roku. Rok później odeszła z tego świata, ale nadal pozostaje z nami
w swojej oryginalnej spuściźnie literackiej.

Pani Wanda - nie tylko utalentowana, ale jeszcze zabawna i ciepła.
Instytucja Chotomska jak nic. - Sylwia Chutnik

Pięknie wydana książka, w twardej, kolorowej oprawie z "wizerunkiem" poetki
zwanej Wandą Poezją Chotomską...

Nie jest to biografia, raczej mini wywiady z Chotomską o poszczególnych aspektach jej życia, przeplatane wspomnieniami związanych z nią osób.
Czyta się lekko i przyjemnie, szczególnie ciekawe są anegdoty o Chotomskiej, ale też o Mironie Białoszewskim, Brzechwie, Wańkowiczu, etc.
Polecam, Chotomska pisała niesamowite wiersze i prozę, sama także była nietuzinkowa.

• Biografie
  • 2017