rozwiń zwiń

Star Wars Komiks 3/2016 - Luke, Leia, Han, Chewbacca i walka na księżycu

Okładka książki Star Wars Komiks 3/2016 - Luke, Leia, Han, Chewbacca i walka na księżycu
Jason AaronSimone Bianchi Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Star Wars Komiks (tom 5) Seria: Kanon Star Wars komiksy
komiksy
Star Wars Komiks (tom 5)
Kanon Star Wars
Star Wars #7: From the Journals of Old ben Kenobi; Star Wars #8-12: Showdown on the Smuggler's Moon
Egmont Polska
2016-06-09
2016-01-01
Data 1. wydania:
2016-01-26
Maciek Drewnowski
star wars kanon star wars kanon gwiezdne wojny komiks star wars komiks lando

Okładka książki Wojna światów Jason Aaron, Russell Dauterman
Ocena 9,0
Wojna światów Jason Aaron, Russel...
Okładka książki Avengers. Wojna światów. Tom 4 Jason Aaron, Stefano Caselli, Jason Masters, Ed McGuinness
Ocena 0,0
Avengers. Wojn... Jason Aaron, Stefan...
Okładka książki Thor. Preludium wojny światów. Tom 2 Jason Aaron, Lee Garbett, Tony Moore, Mike del Mundo
Ocena 6,9
Thor. Preludiu... Jason Aaron, Lee Ga...
Okładka książki The Old Guard: Tales Through Time Jason Aaron, Rafael Albuquerque, Brian Michael Bendis, Valentine De Landro, Kelly Sue DeConnick, Leandro Fernandez, Justin Greenwood, Mike Henderson, Greg Rucka
Ocena 7,0
The Old Guard:... Jason Aaron, Rafael...

Okładka książki Star Wars Komiks 2/2016 - Lando Calrissian przeciwko Imperium! Marco Checchetto, Emilio Laiso, Alex Maleev, Greg Rucka, Charles Soule, Angel Unzueta
Ocena 7,2
Star Wars Komi... Marco Checchetto, E...
Okładka książki Star Wars Komiks 4/2016 - Darth Vader, Cienie i tajemnice Edgar Delgado, Kieron Gillen, Salvador Larroca
Ocena 7,3
Star Wars Komi... Edgar Delgado, Kier...
Okładka książki Star Wars Komiks 1/2016 - Księżniczka Leia Marco Checchetto, Terry Dodson, Emilio Laiso, Greg Rucka, Angel Unzueta, Mark Waid
Ocena 6,1
Star Wars Komi... Marco Checchetto, T...
Okładka książki Star Wars Komiks 2/2015 - Darth Vader i jego wojna z rebelią Edgar Delgado, Kieron Gillen, Salvador Larroca
Ocena 7,5
Star Wars Komi... Edgar Delgado, Kier...

Pierwsza komiks fabularnie jest ok, ale narysowany jest moim zdaniem okropnie, natomiast druga historia jest genialna pod względem i graficznym i fabularnym. Polecam :)

W sumie taka popierdółka. Po bardzo udanym poprzednim tomie Aarona ("Skywalker atakuje") spodziewałem się dużo więcej, tymczasem tym razem odnoszę wrażenie, że dostaliśmy akcję dla akcji, bez jakiejkolwiek głębi. Poszczególne pomysły scenarzysty nie są szczególnie porywające, a momentami bywają nawet głupawe. Określiłbym ten komiks jako tytuł na raz (bo jednak czyta się go szybko i mimo wszystko względnie dobrze), ale na pewno nie stanie się wśród fanów "Star Wars" legendą.

Głupkowaty pomysł na fabułę, głupkowaty pomysł z żoną Hana, głupkowaty pomysł z wizytą Luka na Naar Shaddaa, głupkowaty pomysł że Han i Leia, "żona" Hana walczą mieczami świetlnymi. Całość dla mnie zamiast ciekawie rozwijać universum star wars do je spłyca i psuje

1922

Powrót do głównej serii z nowego kanonu. Luke Skywalker w poszukiwaniu świątyni jedi trafia na księżyc Nar Shaddaa, gdzie musi zmierzyć się z miejscowymi gangsterami. W tym czasie reszta bohaterów kontynuuje dramatyczną ucieczką przed Imperium…

Wątek Luke’a na Naar Shaddaa bardzo przypomina sceny z pałacu Jabby z filmu „Powrót jedi” – znowu pojawia się Hutt gangster, a bohater musi niczym gladiator walczyć z potwornym „pupilkiem” antagonisty. Na plus bardzo interesująca postać nowego „nauczyciela” Luke’a – twardy, pokazuje, że sama moc to nie wszystko. Mam nadzieję, że ten bohater jeszcze powróci i zostanie w jakiś sposób rozbudowana jego przeszłość. Kolejną zaletą jest też tutaj wykorzystanie pewnych wynalazków z prequeli – miło było zobaczyć Luke’a w starciu z tym samym zagrożeniem, z którym poprzedni jedi musieli sobie radzić.

Jeżeli chodzi o przygody Hana i reszty, to tajemnica z końcówki pierwszego numeru poszła w najbardziej schematycznym kierunku, jakiego można się był spodziewać – w sumie teraz, aż mi głupio, że tak się lekko podekscytowałem tym pomysłem. Podobał mi się za to występ pewnego łowcy nagród, który w poprzednim kanonie był przedstawiany często jako chłopiec do bicia – tutaj mamy bardzo fajne starcie z Chewbaccą.
Za sferę graficzną odpowiada tym razem Stuart Immonen, chyba najbardziej znany z zastąpienia Marka Bagleya w serii „Ultimate Spider-man”. Swego czasu, przy okazji lektury jednego z numerów polskiego wydania „Supermana”, strasznie krytykowałem kreskę Immonena. Tutaj widać, że artysta bardzo się rozwinął – jest szczegółowo, dynamicznie i efektownie. Podobnie jak to było w przypadku Cassidy’ego, tutaj również świetnie udało się oddać wizerunki aktorów.

Warto wspomnieć, że w magazynie pojawia się również retrospekcja rysowana przez Simone Bianchi. Historia dotyczy pobytu Obi-Wana Kenobiego na Tatooine po wydarzeniach z „Zemsty Sithów”. Fabularnie jest całkiem sprawnie i bardzo spodobało mi się jak przedstawiono tu głównego bohatera – potężny wojownik, który jednak często musi rezygnować z pomocy innym by nie ściągnąć jeszcze większego niebezpieczeństwa w postaci Imperium. Na dodatek retrospekcja ta świetnie komponuje się z główną historią – jest to fragment dziennika czytany przez Luke’a w drodze na Nar Shaddaa. Trochę gorzej jest jeżeli chodzi rysunki – specyficzne cieniowanie sprawia, że postacie są niezamierzenie zdeformowane.

Podsumowując, numer trochę gorszy niż pierwsza odsłona – głównie ze względu na tanią zagrywkę fabularną w wątku Hana, powtórzenie elementów znanych z „Powrotu jedi” czy rysunki Simone Bianchi. Jest to jednak w dalszym ciągu zeszyt wart uwagi.

Tęskniłam za nimi tak bardzo! Luke, Leia, Han, Chewbacca... Witajcie z powrotem, kochani!
Dokończono tutaj wątek, który podjęto w jednym z pierwszych zeszytów, a mianowicie poznanie żony Hana Solo. Cieszę się z tego, że ostatecznie dobrze się skończyło i Leia nie ma nic do Hana. Lubię ich razem i nienawidzę, gdy jedno jest wściekłe na drugą osobę (czyt. Leia na Hana).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Tak dynamicznie przeprowadzona opowieść w połączeniu z doskonałymi kadrami to czysta przyjemność sama w sobie, w dodatku ten klimat!

W tym komiksie pojawia się ciąg dalszy wątku Sany Solo, która pojawiła się na ostatnich stronach komiksu "Skywalker atakuje" i to umożliwiło mi połapanie się w ciągłości tych historii. Komiks rozpoczyna się retrospekcją dziejów Obi-Wana z czasu pobytu na Tatooine. Mamy do niej dostęp dzięki książce, którą Luke tam zdobył po bitwie o Yavin, również w ramach komiksu "Skywalker atakuje".
Niestety, Luke nie odnajduje tam informacji na temat technik walki Jedi. Moc kieruje go na księżyc przemytników, gdzie zamierza znaleźć transport do świątyni Jedi na Coruscant. Ten plan się nie powodzi, ale ostatecznie Luke u osobliwego Hutta Grakkusa zdobywa cenne informacje, ocierając się przy tym o agenta Pięści Vadera... i wpada w tarapaty... z których spróbuje go wyciągnąć Chewbacca (będzie manifestacja legendarnej siły Wookiech), a w końcu także Han.
Z komiksu dowiadujemy się o wiedzy, zgromadzonej w holokronach, ale tak sobie myślę... dlaczego już teraz Luke potrzebuje holokronów, skoro żyje jeszcze Yoda?

HAN SOLO I JEGO KOBIETY

Już jest. Właśnie na nasz rynek trafił najnowszy numer magazynu „Star Wars Komiks” – bezpośrednia kontynuacja historii „Skywalker atakuje”. Wprawdzie z ekipy tworzącej tę główną gwiezdnowojenną serię Marvela odszedł rysownik John Cassaday, ale i tak na fanów SW i komiksów czeka mnóstwo dobrej zabawy.

Podczas gdy Luke wraz z Artoo leci w poszukiwaniu celu, zaczytując się we wspomnieniach Obi Wana przybliżających jego życie na Tatooine, Han i Leia mierzą się z całą masą kłopotów. Nie dość, że siły imperialne są w pobliżu, to jeszcze Sana, która twierdzi, że jest żoną Hana, zamierza oddać w ręce wrogów księżniczkę. Jakie relacje naprawdę łączę ją i Solo? Gdy niebezpieczeństwo jest coraz bliżej i wydaje się coraz większe, a sojuszników i przeciwników dzieli zbyt cienka linia, bohaterowie starają się znaleźć wyjście z sytuacji, która może przerosnąć nawet ich…

Jason Aaron („Skalp”, „Original Sin”, „Wolverine i X-Men”) to jeden z nielicznych scenarzystów, który w ramach serii o dość jasno sprecyzowanych ramach, nie tylko zdołał pozostać wierny samemu sobie, ale także i klimatowi starych filmów, które tak podbiły serca widzów i krytyków. Jego scenariusze, pomimo ograniczeń nałożonych z każdej strony – w końcu wszyscy wiedzą co było i co dziać się będzie także potem – potrafią wprowadzić niejeden zaskakujący zwrot akcji czy przełomowy moment. Pozawala mu to zabrać czytelnika w inne nieco rejony – skoro nie może uśmiercić nikogo znaczącego ani przełamać konwencji, robi wszystko, by odbiorca nie przestał zadawać sobie pytania „ciekawe jak ten gość z tego teraz wybrnie bez popadania w konflikt z wizją kinową”. A ten gość, Aaron, udowadnia, że dobrze wie, jak tego dokonać. W efekcie rodzi się opowieść, którą czyta się z ciekawością i zaangażowaniem, nawet jeśli nie jest się fanem „Star Wars”.

Strona graficzna po odejściu Cassadaya na szczęście także nie straciła na jakości. Może początkowe dwadzieścia stron w wykonaniu Simone’a Bianchiego nie powaliło mnie na kolana (wolę jego pracę z „Amazing Spider-Mana” czy komiksu, który niedługo ukaże się w naszym kraju, „Thanos: Powstaje”), ale nie mogę także powiedzieć by stanowiły rozczarowanie. Za to kreska Stuarta Immonena, który zabrał się za kolejne sto stron (autora ilustracji do znanego w Polsce cyklu „All New X-Men”) jak najbardziej trafiła w mój gust – realizmem, szczegółowością, lekkością i znakomitą zabawą światłem i cieniem.

Słowem podsumowania – warto. Szczególnie, że Polska edycja wydana została dobrze i tanio (niespełna 20zł za 132 strony), na niezłym papierze i nawet z porcją dodatków w postaci galerii okładek. Polecam.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/06/09/star-wars-komiks-32016-luke-leia-han-chewbacca-jason-aaron-simone-bianchi-i-stuart-immonen/

HAN SOLO I JEGO KOBIETY

Podczas gdy Luke wraz z Artoo leci w...

Dodaj cytat z książki Star Wars Komiks 3/2016 - Luke, Leia, Han, Chewbacca i walka na księżycu