Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Wydanie ilustrowane)

Okładka książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Wydanie ilustrowane)
Jim KayJ.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Harry Potter (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Harry Potter (tom 1)
Harry Potter and the Philosopher's Stone
Media Rodzina
2015-10-06
2015-10-06
Andrzej Polkowski
fantastyka Harry Potter czarodzieje magia

Chyba z dziesięć lat zbierałem się do pierwszej odsłony Harrego. Potter na mnie cierpliwie czekał. Urodził się mój syn. Minął rok, drugi.. piąty i ósmy. Dokładnie tydzień temu Leon zapytał mnie o Harrego Pottera. Uznałem, że to dobry moment i w sumie to sam nie wiem kto lepiej się bawił.

Świetnie się czyta. Wspaniała książka i to nie tylko dla dzieci. Mus minimum dać 9 na 10 gwiazdek. Za radość, emocje i uśmiech dziecka. Tylko tyle i aż tyle.

Po piątym podejściu odpadłem. Zupełnie nie rozumiem fenomenu tej książki. Niezależnie jednak z czego wynika, na pewno nie jest to literatura wysokich lotów 😉

Ciekawsza niż można by się spodziewać. Mniej infantylna niż można by się spodziewać. Balansuje na granicy, niby czuć "prostotę przekazu", ale zupełnie nie razi, jak np. Narnia.

Na półkach: , , , ,

Z pewnością jest to wybitnie dobra książka, choć po dziesięciu - dwunastu latach, odkąd czytałam ją po raz pierwszy, nie była aż tak dobra jak ją zapamiętałam. Prawdopodobnie to przez to, że znałam historię i nie miałam elementu zaskoczenia, który jest dla tej książki kluczowy, a niektóre wydarzenia wydawały mi się opisane pobieżnie. Mimo to wspaniale było wrócić do tego świata i tych bohaterów. Uwielbiam.

Wracam co jakiś czas do całej serii - to wspaniała odskocznia od ponurej, mugolskiej rzeczywistości. Uciekam do Hogwartu za każdym razem kiedy zaczyna przygniatać mnie depresja i stres.

Na półkach: , , , , ,

Chłopiec, który przeżył…

Harry Potter na dobre zagościł w szeroko rozumianej popkulturze stając się miłością przede wszystkim osób urodzonych w latach 90. ubiegłego wieku (jak ja!), którzy wraz z genialnym trio – Harrym, Ronem i Hermioną – dorastało.

Po prawie 10 latach powróciłam do magicznego świata Hogwartu podczas kolejnego re-readu. I kolejny raz jestem zachwycona! Nawet bardziej, niż gdy czytałam ją po raz pierwszy jako 9-latka… Już jako dorosły czytelnik, znający cały kontekst historii, można zwrócić uwagę na drobnostki, które przy wcześniejszym czytaniu gdzieś umknęły, a które już w pierwszej części nakreślają przyszłe wybory bohaterów. Widać, że autorka miała szczegółowo rozplanowaną większość tomów, zabierając się za pisanie pierwszej części, bo nic tu nie jest przypadkowe…

To opowieść MAGICZNA, WCIĄGAJĄCA, BUDUJĄCA i, mimo że fantastyczna, skłaniająca do PRZEMYŚLEŃ. Bowiem nie tylko dziecko będzie usatysfakcjonowane z lektury, ba, dorosły czytelnik może z niej wynieść znacznie więcej dzięki wpleceniu przez autorkę w treść prawd uniwersalnych.

Dla mnie to FENOMEN, do którego jeszcze nie raz powrócę. Seria NUMER 1 zarówno dzieciństwa, jak i dorosłości, co do której mam ogromny sentyment.

Czytajcie!

Chłopiec, który przeżył…

Super książka,

Super książka,

"Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić."

¯Pierwsza część bestsellerowej serii o czarodzieju, Harrym Potterze. Czy jest ona taka dobra jak każdy mówi?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co czuł chłopiec, który został pozbawiony rodziców? Harry Potter ma ciężkie życie, mieszka z wujostwem, które traktuje go jak odrzutka. Jednak pewnego dnia dostaje list z Hogwartu, szkoły dla czarodziejów i jego życie zmienia się o 180°.

Bardzo przyjemnie i szybko czytało mi się tą książkę. Jednak uważam, że nie jest najlepsza jaką miałam okazję poznać. Jest w niej wiele niejasności i sprzeczności, która może zepsuć całokształt powieści, szczególnie starszym czytelnikom. W niektórych momentach akcja dzieje się zbyt szybko, a w innych jest przeciągana. Pomimo niedociągnięć, każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Jeśli kochacie magię, niezwykle przygody i zabawnych bohaterów to serdecznie zachęcam do przeczytania! Szczególnie jeśli jesteście fanami filmowej adaptacji tej serii zachęcam do przeczytania pierwszego tomu, dzięki niemu poznacie wiele usuniętych scen i postaci z filmu.

Ocena: 7/10

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajna książka :)

Bardzo fajna książka :)

Kocham

Kocham

J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Wydanie ilustrowane) Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej