Okładka książki Mistrzowie sprzedaży - jak oni to robią : niedoceniona siła opowieści i roli emocji w podejmowaniu decyzji Michael Bosworth, Bez Zoldan
Michael BosworthBez Zoldan Wydawnictwo: Studio Emka poradniki
poradniki
What great salespeople do
Studio Emka
2016-01-01
2016-01-01
Jacek Środa, Marek Zawiślak
sprzedaż storytelling

#1237 - „MISTRZOWIE SPRZEDAŻY - JAK ONI TO ROBIĄ : NIEDOCENIONA SIŁA OPOWIEŚCI I ROLI EMOCJI W PODEJMOWANIU DECYZJI” - MICHAEL BOSWORTH, BEZ ZOLDAN - Wydawnictwo Studio EMKA
#82/2023

"Nasze umysły są zaprogramowane tak, by reagować na opowieści. To nieodłączny element tego, kim jesteśmy, oraz integralny przejaw funkcjonowania mózgu"

Książka ma 260 stron. Swoją premierę miała dnia 01.01.2016 roku. Jest to poradnik dotyczący sprzedaży.

Muszę przyznać się, że unikałam jak ognia storytellingu, uważając, że nie potrafię tego robić. Okazuje się, że można się tego nauczyć, a w książce znajdują się także metody przydatne w tworzeniu własnych opowieści.

Jest to książka, która namawia nas do zmiany w postrzeganiu procesu związanego ze sprzedażą. Nasza zmiana realnie wpłynie także na zmianę decyzji zakupowej klienta.

Ze względu nazawartą tutaj wiedzę z neurobiologii, nie jest to książka łatwa do przyswojenia, ale warto jest się z nią zmierzyć.

"Jeśli klienci wam nie ufają, nie będą ciekawi, co sprzedajecie, i nie przyznają się przed wami do swoich potrzeb."

Bylo to dla mnie bardzo ciekawe, odkrywcze i rozwijające spotkanie. Dziękuję za polecenie mi tej książki - Coraz Lepsza Firma.

"Ludzie, którzy opowiadają, rządzą światem." - Platon

#82/2023

Książka ma 260 stron. Swoją premierę...

Da się to czytać, pojdzmy więc o krok dalej.. czy warto to przeczytac? Mam mieszane uczucia, bo jest to pozycja bardzo monotematyczna stąd 5 na 10. Storytelling jest na pewno metoda efektywna, która stosuja asy sprzedazowe. Jednak myślę, że zbytnim uproszczeniem jest stwierdzenie, że jak opanujemy (nawet do perfekcji) ta metodę to dołączyły do grona najlepszych handlowców. Książka ta ciekawie rozpracowywuje fenomen storytellingu także od strony naukowej - pojawiają się slynne neurony lustrzane i dokladny opis jak działają obie polkule naszego mózgu. Dla niewtajemniczonych będzie to na pewno ciekawe. Mnie jednak to co na początek zainteresowalo z każdym rozdziałem nuzylo...czytalam wciaz o jednym i tym samym. I choć przyznaję kilka rzeczy mądrych przyswoilam. Ponadto dotarło do mnie jaką moc mają opowieści, wczesniej nie byłam tego aż tak świadoma. Jednak drugi raz jakbym miała to czytać ponownie to była by katorga. Brakuje w tym polotu i poruszenia też innych metod, które stosują tytułowi mistrzowie branży sprzedazowej.

8/10

Gorąco polecam tą lekturę ! Uważam, że jest ona skierowana nie tylko dla sprzedawców lecz dla każdego kto chce skuteczniej wpływać na innych.

Książka w mojej ocenie ma mocno praktyczny wymiar: zawiera konkretne narzędzia, jest przepełniona wieloma historiami/ doświadczeniami autorów oraz nie brakuje w niej również rzetelnych informacji naukowych (m.in o półkulach mózgu, neuronach lustrzanych)

Polecam również wykonanie proponowanych w książce ćwiczeń zamiast tylko ich przeczytanie. Zwiększa to szansę wprowadzenia realnych zmian w naszym życiu !

Jednym ograniczeniem, które zauważyłam w tej książce jest fakt iż autorzy są jednostronni- przedstawiają storytelling jako jedyną skuteczną metodę sprzedaży.

8/10

Mistrzowie sprzedaży opierają się w głównej mierze na neurobiologi, na konsekwencjach pracy lewej oraz prawej półkuli mózgowej. Praca obu półkul przejawia się w pracy handlowców, jak i reakcjach ich klientów. W książce poruszane są istotne kwestie zmiany, zmiany której obawiają się klienci. Ponieważ w odbiorze treści oraz ich zapamiętaniu większą rolę odgrywa mózg emocjonalny, najlepiej w trakcie rozmowy odwoływać się właśnie do części limbicznej mózgu. Autorzy przedstawiają koncepcję storytellingu, dzięki której w naturalny sposób można przedstawić zmianę i przekonać klienta do podjęcia zmiany. Każda zmiana wiąże się z opuszczeniem strefy komfortu przez klienta. Autorzy przedstawiają "bezbolesny" sposób przekonania klienta do zmiany.

Z zapałem zabieram się do książek, które wykorzystują badania psychologiczne i wyniki badań nad naszym mózgiem, po czym łączą to ze sprzedażą. Dlatego uznałem, że warto poznać historię, jaką chcą nam przedstawić autorzy niniejszej książki.

To, co przykuło od razu moją uwagę, co czasami sam stosowałem, a teraz myślę będę jeszcze częściej - to przyznawanie się do błędów. Nawet chwilę oniemiałem, gdy autorzy podważyli metodę sprzedażową SPIN, którą wielu uznaje za przełomową, bo popartą najszerzej zakrojonymi badaniami z zakresu sprzedaży. Pan Bosworth i Zoldan nawet ją chyba współtworzyli, ale dzisiaj uznają ją za niedostateczną. I jak dla mnie to wielki plus i odwaga pokazać, że szuka się nowych, lepszych rozwiązań.

Wartość opowieści w sprzedaży jest chyba dość dobrze znana, dlatego przełom to być może nie jest, ale opowieść o swoich błędach jest na pewno rzadko stosowana i niewielu będzie potrafiło to wykorzystywać (a również moim zdaniem warto!). Trzeba mieć d tego j... hm, odwagę:)

Poznacie też ciekawy schemat budowania opowieści, choć temat całkiem dobrze poruszył już Daniel Pink w "Jak być dobrym sprzedawcą".

Chcę i nawet muszę zasygnalizować duży minus, który jak widać powielają najwięksi i najbardziej znani. Ja to nazywam "pułapką Mehrabiana" - skuteczność komunikacji nie zależy w 55% od komunikacji niewerbalnej! Skoro słowa mają wpływ tylko w 7% na treść komunikatu, to zawsze proponuję by ktoś podał mi wyniki tych badań nie używając słów. Podział, który zaproponował Albert Mehrabian jest bardzo widowiskowy i łatwo się go sprzedaje, ale tyczył się tylko i wyłącznie pierwszego wrażenia i to tylko w sytuacji, gdy komunikacja werbalna nie współgrała z werbalną.

Mimo tego błędnego założenia i tak można z książki wynieść wiele cennych wskazówek. Od razu wypróbowałem "Czy mogę Ci coś opowiedzieć?" - spróbujcie, czy ktoś Wam odmówi:)

Książka jest pełna porad i skutecznych metod emocjonalnego angażowania klientów oraz odbiorców produktów. Autorzy wskazują także na to, że metody przez nich opisane mogą, a nawet powinny, być stosowane wobec pracowników firmy.

Storytelling, który od kilku lat zadomowił się w marketingu - zaczyna pukać do drzwi sprzedawców. Cechy/zalety/korzyści, wartości, ROI przestają działać. Dlaczego? Odwołując się tylko do logiki Klienta, ciężko jest zdobyć jego serce. Jak wiemy z neurologii - emocjonalny ogon rządzi racjonalnym psem.

Jeśli zajmujesz się sprzedażą, koniecznie musisz kupić tę książkę i zacząć stosować rady w praktyce. Ludzie nie podejmują decyzji racjonalnie, uwierz :)

Jeśli zajmujesz się sprzedażą, koniecznie musisz kupić tę książkę i zacząć...

• Biznes
  • Posiadam, Wydawnictwo Studio Emka