Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji

Okładka książki Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji Esther Perel
Okładka książki Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji
Esther Perel Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2023-02-08
2023-02-08
Magdalena Zielińska

Jest to książka, która pokazała mi wiele aspektów seksualności ponad taki, jaki dostrzegamy na co dzień.

Czuć, że autorka ma doświadczenie w temacie. Ponadto podsuwa nam wiele innych publikacji (które oczywiście sobie zaznaczyłam),z którymi możemy się zapoznać jeśli chcielibyśmy poszerzyć wiedzę na jakiś temat.

Jest dużo przykładów konkretnych osób, z którymi można się utożsamić. To jest bardzo pomocne i pokazuje, że jesteśmy podobni jako ludzie, a jednak różnimy się (i to jest okej).

Polecam tę książkę, choćby po to, by poszerzyć horyzonty. Zdecydowanie poprawia postrzeganie seksualności i rozjaśnia ten temat na tle szarego życia codziennego i problemów, z jakimi się zmagamy.

Jest dużo przykładów konkretnych osób, z którymi można się...

Piękna książka :-) Treści zawarte łatwo przekuć w praktykę:-)

Piękna książka :-) Treści zawarte łatwo przekuć w praktykę:-)

,,Wierzę - a moja wiara poparta jest dwudziestoletnią praktyką terapeutyczną - że budując bezpieczny związek, wiele par zaczyna mylić miłość z całkowitym połączeniem i zlaniem się w jedno. Taka pomyłka to bardzo zły znak dla ich pożycia seksualnego, bo żeby utrzymać zainteresowanie partnerem, między dwojgiem musi pozostać choćby niewielki dystans, który można by pokonywać. Erotyzm wymaga odrębności! Innymi słowy, erotyzm rozwija się w szczelinie między mną a innym. By być z ukochaną osobą, musimy umieć akceptować istnienie tej luki oraz całą niepewność, jaka się z nią wiąże."
Mądra książka, pozbawiona infantylności, warta uwagi.

Esther Perel to psychoterapeutka i autorka międzynarodowego bestsellera pt. "Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji", który miałam okazję przeczytać. Właśnie ta wzmianka o bestsellerze, skusiła mnie do tego, by nie przejść obok tego tytułu obojętnie i sprawdzić, co autorka ma do przekazania. Czy to był stracony czas? Na pewno nie! Chociaż myślałam, że Esther Perel zaskoczy mnie bardziej pozytywnie i odkryje w jej książce coś nowego, o czym nie miałam do tej pory pojęcia. Ale mimo iż wiele tematów, jakie porusza, było mi wcześniej znanych, czy to z innych poradników, tego typu, czy innych publikacji lub programów, to nie mogłam narzekać na nudę.

Autorka w swojej książce przedstawia mnóstwo przykładów, historii par, w których wygasło pożądanie, w których seks z wybranym partnerem nie sprawia już takiej przyjemności i nie cieszy tak jak kiedyś. Z pewnością jest to książka idealna dla par z długoletnim stażem, dla małżeństw posiadających dzieci, które pochłonęła rutyna i obowiązki, a w których partnerzy zapomnieli o swoich potrzebach z tej sfery życia. Esther Perel dzieli się z czytelnikami autentycznymi przeżyciami swoich pacjentów, ale też swoimi przemyśleniami i opiniami.

Chociaż temat rodzicielstwa jeszcze mnie nie dotyczy, uważam, że na szczególną uwagę zasługuje właśnie rozdział mu poświęcony. Jak wiadomo, gdy w życie dwojga kochających się ludzi, którzy mają siebie na wyłączność, wchodzi potomstwo, nikogo nie powinno to dziwić - seks taki, jak wcześniej odchodzi w zapomnienie, ponieważ rodzicielstwo to psychologiczna rewolucja, która zmienia podejście do wszystkiego. Zmieniają się wtedy nasze priorytety, kończy się erotyka, a nasza prywatność czy intymność jest coraz mniejsza.
"Dzieci są błogosławieństwem, cudem i radością, ale są także niczym mały kataklizm. Ukochani intruzi wypełniają nas dogłębnym poczuciem bezradności i braku kontroli".
Nie da się ukryć, że rutyna, która wkrada się do codziennego życia rodzinnego, zdecydowanie osłabia seksualną spontaniczność, a dzieci utrudniają utrzymywanie erotycznej więzi między rodzicami. Tylko czy to dzieci są winne wszystkiemu?
"'Kiedy zaś czują kryzys namiętności, zaczynają sumiennie i pilnie nad nią pracować. Wiedzą doskonale, że to nie dzieci gaszą ogień pożądania - to po prostu dorośli nie potrafią podsycać płomienia".

Na wiele pytań i problemów, jakie stawiamy sobie w naszej intymnej codzienności, możemy znaleźć odpowiedź właśnie w tym poradniku. Znajdziemy tu również problemy par, z którymi sami po części lub w całości możemy się identyfikować i wzajemnie poszukać ratunku w coraz to bardziej ulotnej namiętności. Pozycja skłania do refleksji i przemyśleń nie tylko nad sobą i związkiem, ale nad samym pojęciem pożądania, co je wzmacnia, a co niestety osłabia i powoduje, że po latach niestety zanika. Autorka porusza temat fantazji erotycznych i o tym, jak to właśnie one mają magiczne zdolności odnawiania, czy uzdrawiania relacji. Ponadto fantazje seksualne to takie aktywności umysłowe generujące pożądanie i niewątpliwie podnoszące erotyczny entuzjazm, o czym przekonamy się, czytając ten tytuł.

W książce nie zabrakło tez informacji na temat wierności, małżeństwa monogamicznego czy zdradzie, która okazuje się alarmem dla małżeństwa, pilną potrzebą zwrócenia na nie uwagi, ale również definitywnym końcem umierającej miłości i pożądania. W poradniku na pewno dostrzeżemy różnice między uczuciem miłości a pożądaniem. Dowiecie się co robić, by w związku podsycać pożądanie pomiędzy partnerami.
"Miłość lubi zmniejszać dystans między nami, podczas gdy pożądanie czerpie z niego energię."

Podsumowując: "Inteligencja erotyczna" wciąga nas w szczerą dyskusję, zachęca do zadania sobie wielu pytań, aż w końcu być może wpłynie na nas, byśmy zmienili coś w swoim związku i go ulepszyli, sprawili, że ogień nigdy nie zgaśnie w naszej sypialni. Ta książka to podpowiedź, która sprawi, że w długoletnich związkach znowu poczujecie się tak, jak na początku Waszej znajomości.

Bardzo dobra pozycja dla osób w związkach, zwłaszcza tych wieloletnich. Esther Perel zaprasza nas na kanapę swojego gabinetu i udowadnia, że nawet pomimo upływu lat codzienność i rutyna nie musi być śmiertelna dla namiętności, spontaniczności i pożądania. Oczywiście kluczem w walce ze spadkiem intensywności związku jest umiejętność rozmowy na temat swoich potrzeb i oczekiwań, ale dziś raczej nie powinno dziwić, że rozmowa jest fundamentem do budowy czegokolwiek. Szczególnie godne uwagi są rozdziały mówiące o tym jak przetrwać trudy rodzicielstwa, o tym, że fantazje erotyczne są procesem zupełnie normalnym i nie każda wymaga realizacji, o monogamii i otwartych związkach.

Rady zawarte w książce są uniwersalne. Z każdej historii par możemy wyciągnąć coś dla siebie, nawet jeśli nie borykamy się z identycznym problemem. Książka wg mnie nie jest odkrywcza. Potrafiła mnie jednak fragmentami zaskoczyć (np. seksualność kobiet po porodzie). Napisana przystępnym językiem. Polecam jeśli ktoś ma problemy z utrzymaniem intymności oraz każdej osobie, która interesuje się tematyką relacji.

Przeczytana niemal jednym tchem. Dla jednych może i nic odkrywczego, dla innych poradnik może okazać się pomocny. Fanom książek o relacjach damsko-męskich powinna przypaść do gustu. O rutynie w związku, o relacji damsko-męskiej kiedy dziecko przychodzi na świat, o tym czy zbyt bliska relacja nie jest zabójcza dla związku, autorka podpowiada i wygłasza własne opinie na temat namiętności w związkach - wiedza poparta doświadczeniem w ramach pracy terapeutycznej w parami. Polecam - inspirująca lektura.

życie i jego zakręty, które wyrzucaja nas z torów intensywnego czytania. nowe nawyki, które krądna czas. w tym czas na czytanie nawykowe. ale i otwarcie, które niesie zmiana. nie opowiem tu historii (zapewniam złożonej i ciekawej),która przywiodła mnie do czytania poradnika. który na szczęscie nie jest do końca tym, co mi się z poradnikiem kojarzy. ale. wznowienie Inteligencji erytotycznej zbiegło się u mnie z trochę głebszą niż codzienna analizą psychoterapii. o której nie dowiedziałam się tu jednak zbyt wiele. natomiast polecam przede wszystkim temat książki. i chętnie poczytałabym jeszcze, choć może w mniej amerykańskim stylu. och są. są zdania, które zgrzytają tym strasznym american to be cool z reklamy. mimo, że autorka zarzeka swoją różnorodność kulturową to z perspektywy Europy (być może środkowo-wschodniej) jest bardzo amerykańska. natomiast czyta się. i mogę sobie wyobrazić, że jakiś czas temu była salonową sensacją. można sobie trochę z tego uszczknąć i brylować w rozmowach. o ile znajdziecie partnerów do rozmowy o seksie.

Książka porusza jedynie kilka wątków, ale chyba dość popularnych. Mimo wszystko dość pobieżnie. Na pewno nie zaszkodzi jej przeczytanie, szczególnie parom, którym pociąg fizyczny wyklucza się z bliskością i poczuciem bezpieczeństwa.

Bardzo ciekawe spojrzenie na wiele spraw, Polecam

Bardzo ciekawe spojrzenie na wiele spraw, Polecam

• Poradniki
  • Seksuologia
  • Seks
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji