Sekret Wesaliusza

El secreto de Vesalio
kryminał, sensacja, thriller
Patrycja Zarawska
hiszpania barcelona XIX wiek thriller

Stukot kół na brukowanych uliczkach, odór fekaliów, zwłok, piękne damy w gorsetach, wyperfumowane dla kontrastu.
Mimo dość słabych opinii o książce, ja wciągnęłam ją nosem. Od pierwszych do ostatnich stron czytałam z zapartym tchem, mimo wszystko lubiąc bohaterów nadających się do dobrego przygodowego filmu, gdzie musi być motyw zabójstw, tajemnicy, niespełnionej miłości,...

Mogłoby się wydawać, że dziewiętnastowieczna Barcelona to fabularny „samograj” – nawet dziś wizytując stolicę Katalonii można oglądać stare budynki i wyobrazić sobie dawny rytm miasta. Cóż z tego, skoro dla autora budowanie atmosfery kryminału retro sprowadza się do założenia: napiszę, że akcja dzieje się tam a tam, wtedy a wtedy, więc sobie wyobraźcie jak to mogło być....

Ciężko mi napisać opinię o tej książce. Z jednej strony pomysł genialny - szczególnie to jak w kilkudziesięciu stronach mamy co chwilę wrażenie, że to już na 100% jest ten morderca, kiedy nagle okazuje się, że jednak to nie on. Jednakże historia jest strasznie przeciągnięta jak dla mnie. Ilość wprowadzeń w poszczególne zagadnienia mnie przytłoczyła i odniosłam wrażenie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

- Przepraszam, lekarz?
- Tak, ale uwikłany w niezłą historię.
- Biorę w ciemno. Choć z taką postawą wcześniej bywało różnie.
- Czy była chemia?
- O tak, kiedyś w liceum. No i jeszcze jedna taka specyficzna chemia - między czytelnikiem a książką. Czasami się wytwarza.
- I co wtedy się dzieje?
- Trudno się oderwać.
- Aha.

Kryminał. XIX wiek. Barcelona.
Pachnie, jak schabowy z kapustą po miesiącu wegańskiej diety, czyli jak coś, czemu oprzeć się nie sposób.
A że potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy - skusiłem się bez większych wahań.

Dan Brown, swoim "Kodem Leonarda da Vinci", wywołał lawinę kryminałów/thrillerów o zbrodniach powiązanych z zakodowanymi tekstami kultury.
Lawina...

Ciekawy klimat opowieści, jednak spodziewałam się po niej dużo więcej. Mogłam przeczytać raz, ale nie mam potrzeby do niej wracać.

Książka interesująca i ciężko się domyślić zakończenia. Jednak momentami ciężko się czytało, a historia się przeciągała. Ale pomysł ciekawy, można sięgnąć po tę książkę

Po raz kolejny odbyć podróż do 19-wiecznej Barcelony- dla mnie bezcenne. Niezwykły urok tego miasta w połączeniu z tajemniczością i swoistego rodzaju magią medycyny tego okresu, pobudza wyobraźnię.

Wybitnie nie moje klimaty. Wytrzymałem do szóstego rozdziału audiobooka. Bez zastrzeżeń do lektora.

Intrygujące, niespodziewane zakończenie.

Dyskusje