Miasto gniewu

2016-05-18
2016-05-18
Robert Sudół
Robert Sudół

Zamieszki i wszechobecny chaos to idealna okazja dla osób z półświatka, by wyszarpnąć z tego coś dla siebie. Porachunki między gangami, śmierć i krzywda niewinnych, a to wszystko w imię zemsty. Są używki, broń, brutalność, wulgarność i przemożna chęć, by samemu wymierzyć sprawiedliwość.
Teoretycznie plusem tej książki jest mnogość perspektyw, choć tak naprawdę można by uznać je za jeden głos — przede wszystkim mamy do czynienia z osobami zaangażowanymi w nielegalne procedery. Pojawia się również pielęgniarka oraz strażak. Jednak te pojedyncze obserwacje toną w zalewie komentarzy mściwych gangsterów.
Niestety, ale wymęczyła mnie ta pozycja. Pomimo początkowego wciągnięcia spowodowanego śmiercią "cywila" niezaangażowanego w uliczne porachunki, to miałam poczucie, że historia w każdej kolejnej części jest niemal powielana, zmienia się tylko kąt patrzenia.

Mówiąc szczerze to niewiele spodziewałam się po tej książce i w związku z tym długo się do niej zbierałam. Okazało się jednak, że zupełnie niesłusznie. Książka jest, zgodnie z opisem - krwista i głęboko ludzka. Z punktu widzenia dzisiejszej polskiej codzienności, można powiedzieć, że prezentuje ona kompletnie inne społeczeństwo, inną mentalność i przez to niemal egzotyczny styl życia.
Młodociani gangsterzy nie wahają się przed niczym i z ich perspektywy wszystko to jest normalne: narkotyki, kradzieże i zabijanie. To właśnie perspektywa przedstawiania wydarzeń i sposobu myślenia bohaterów jest największą zaletą tej książki. Ponadto cała wizja lokalnego "stanu wojny" kiedy przestają obowiązywać dotychczasowe kruche reguły i wszystko staje na głowie, dodatkowo jeszcze wypacza realia i podkręca gangsterskie wybryki. Nie trzeba się cofać właściwie przed niczym.
Ocena pewnie jest nieco podyktowana moim pozytywnym zaskoczeniem, jednak niewątpliwie pozycja warta jest uwagi.

Bardzo brutalna i wulgarna

Bardzo brutalna i wulgarna

Zacznę od tego, że się zawiodłem, ale to z mojej winy, bo podchodząc do "Miasta Gniewu" myślałem, że fabułą będzie o całkiem czymś innym a dostałem całkiem co innego.
7 rozdziałów, każdy ma 3 historie opowiadające o ludziach i ich przeżyciach w Los Angeles, które nie jest najbezpieczniejszym miastem. Nie mamy tutaj heroicznych bohaterów, tylko zwykłe postacie, ale to jest plusem tej powieści. Są tutaj ich historie, i co rozdział ktoś inny, więc nie możemy się utożsamić na dłużej z postaciami.
Ogólnie książka słaba ale przebrnąłem. Oryginalnie napisana, 1992 rok, dużo akcji, wątków i różnych punktów widzeń na taką samą sytuację. Plusem na pewno jest to, że jest ładnie wyformatowana, rozdziały, pod-rozdziały, ładnie to wszystko wygląda, co do samej treści to nie jest dla mnie, ale dla fanów akcji / miasta / gangsterki.

Wielowątkowe, ukazujące bezprawie w najgorszym możliwym wydaniu, kompletny brak perspektyw, możliwości, nawet marzeń. Narracja pierwszoosobowa trafia tutaj w punkt jak nic innego i sprawia, że dosłownie nie można się oderwać od kolejnych stron.
Pierwszy mocny policzek mamy już w pierwszym rozdziale, choć dopiero po czasie rozumiemy jak bardzo niesprawiedliwy i okrutny był to cios. A dalej, mamy zemstę nakręcającą coraz bardziej spiralę nienawiści, która, co przerażające, nie puściła. Wyraźnie dano nam do zrozumienia, że będzie kręcić się to dalej.
Bohaterowie indywidualni i wyraziści, byłam wstanie zrozumieć jakie motywy nimi kierowały a czasem nawet mimowolnie usprawiedliwiałam ich posunięcia, pomimo, że były w swej naturze wręcz obrzydliwe, to były... racjonalne. Bo w końcu świat płonie...

Napisana bardzo żywym, czerpiącym ze slangu językiem, znakomicie korzystająca z pierwszoosobowej narracji, zgrabnie przeplatająca wątki, obrazowa, szczera i brutalna powieść, perfekcyjnie i bardzo pieczołowicie ukazująca to, co działo się na ulicach hrabstwa LA - meksykańskie i murzyńskie gangi, rabujące sklepy z bronią i korzystające z chaosu, by wyrównywać pomiędzy sobą rachunki i zdobywać teren, strzelaniny, podpalenia, ataki na policjantów i strażaków, szabrownictwo i wszystko inne, co może się odpierdalać, kiedy kilkumilionowe miasto na kilkadziesiat godzin staje się stolicą bezprawia. Są rozdziały z perspektywy pracowników szpitali, strażaków, Koreańczyków, meksykańskich gangsterów i zwykłych ludzi, każdy z nich rzuca nowe światło na poprzednie a całość tworzy bardzo intensywną, wypełnioną skrajnymi emocjami mozaikę.

420 stron poszło w trzy dni, czytało się znakomicie. Mocno polecam i liczę, że ktoś kiedyś weżmie się za ekranizację, bo to świetny materiał na film/miniserial w altmanowskim stylu.

2041

Brawo dla reżysera filmu na podstawie tej książki.
Trzeba być mistrzem, żeby z takiej książki zrobić TAKI film!

Brawo dla reżysera filmu na podstawie tej książki.
Trzeba być mistrzem, żeby z takiej książki zrobić TAKI film!

Straszne wydarzenia ukazujące okrucieństwo ludi. Ludzi, którzy nie liczą się z życiem własnym i cudzym. Załatwiają swoje interesy i porachunki za szkodą dla wszystkich. Członkowie gangów wzajemnie się mordują. Przerażający obraz rozruchów w LA.Narracja prowadzona przez kilka osób przybliża nam ich postawy, postawy ludzi, którzy rabują i mordują. W tym miejscu proponuję cytaty, które, moim zdaniem oddają charakter i złożoność akcji tej powieści:
"W tym wszystkim kryje się jakaś prawda i może polega ona na tym, że w Ameryce, którą pokazujemy światu, siedzi schowana jakaś inna Ameryka, którą widzi tylko garstka ludzi" oraz kolejny:
"Nie są w stanie tego pojąć, ponieważ nie rozumieją drugiej strony. Nie rozumieją co się dzieje z ludźmi bez pieniędzy, ludźmi żyjącymi na osiedlach, gdzie przestępczość to najlepsza ścieżka kariery, bo nie ma innych możliwości, a ja tego nie usprawiedliwiam ani ich nie rozgrzeszam, ani nie twierdzę, że tego nie da się uniknąć, mówię tylko, jak jest".

Krwawa układanka w rytmie starego hiphopu. Altmanowskie „Na skróty” w świecie gangsta. Szekspirowskie igrzyska dominacji, a jednocześnie czechowowska ballada o jałowości i bezsensowności codziennych spędzeń podane w ekscytujący – oparty na schemacie hitchcockowskiego, płynącego na falach suspensu dreszczowca – sposób. Kawał bardzo dużej, egzystencjalnej prozy podany w sposób, który porwie nawet przyzwyczajonego do pop papki czytelnika. Efektowna rozrywka na najwyższym poziomie. a jednocześnie intelektualna szarada od której trudno się uwolnić. Powieść, którą można czytać na kilku poziomach interpretacyjnych. Każdy z nich jest śmiały. Każdy też więcej niż satysfakcjonujący.
Ryan Gattis wraca do obrosłych legendą zamieszek, do których doszło w Los Angeles wiosną 1992 roku. Odziera je ze szlachetnej legendy antyrasistowskiego Powstania Rodney’a Kinga pokazując ich drugie dno – doskonałej przykrywki dla gangsterskiego blitzkriegu: szybkiej wojny z konkurencją i państwem oraz serii brawurowych akcji rabunkowych. „Miasto gniewu” to przede wszystkim portret miasta i jego mieszkańców. Piękny i odrażający jednocześnie. Jest dowodem na niezwykłe uczucie, jakich darzy pisarz swoją małą ojczyznę jej mieszkańców. Kocha jej/ich zalety i stara się oswoić wady. Aby w pełni zrozumieć. Jednak to tylko pierwsza warstwa tej niezwykłej powieści.
Gattis nie bawi się w strzelającego salwami socjologicznej i kryminalistycznej nowomowy inteligencka, udającego obiektywizm wnikliwego obserwatora. Jego powieść to pisana w skrajnie subiektywny sposób, zawsze w pierwszej osobie, historia kilkunastu osób, które szaleństwo/bezmyślność nastolatka wepchnęły do krwawej łaźni. Szaleństwo i bezmyślność, który były efektem narastającego od lat szaleństwa i bezmyślności, obojętności i przyzwolenia na zło, rażącej coraz więcej osób, samonakręcającej się spirali przemocy. I tu, odchodząc od osadzonego w Mieście Aniołów rdzenia, widać, że „Miasto gniewu” można czytać w sposób uniwersalny.
Powieść Gattisa jest, intelektualnie bliską większości prac Romana Polańskiego, opowieścią o dominacji jako podstawie relacji międzyludzkich. Wolność to efektowny slogan, jednak w rzeczywistości jest luksusem, na który nikt nie może sobie pozwolić. Chyba, że ośmieli być odszczepieńcem, przeganianym przez większość szaleńcem. Istotą naszych relacji jest podległość. Każdy jest czyimś żołnierzem – gangu, partii, religii, korporacji. I jakkolwiek ta organizacja się nazywa, niezależnie od tego jak szlachetne lub niecne hasła ma wypisane na sztandarach, musi się jej w pełni oddać – na śmierć i życie. Wyrzucony trafia na śmietnik – ten rzeczywisty lub po prostu społeczny.
Gorzkie to, ale pośrednio można też czytać „Miasto gniewu” czytać jako pochwałę indywidualizmu – ostatniego bastionu tego, co zwykliśmy nazywać człowieczeństwem.

Książka szokująca, trzymająca w napięciu, porażająca. Wszystkie wydarzenia są autentyczne - mamy tu zapis kilku dni, kiedy Los Angeles ogarnęło całkowite bezprawie, widzianych oczami pielęgniarki, strażaka, siostry zabitego przez gang i samych gangsterów. Jak tu ktoś napisał: wszyscy relacjonujący mają swoje racje, nie sposób ich nie zrozumieć. Żałuję, że tak długo ta świetna książka czekała na moim czytniku. Polecam!

• 2017
  • 2016