Długa chwila ciszy

Okładka książki Długa chwila ciszy
Paul Colize Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Un long moment de silence
Sonia Draga
2016-01-20
2016-01-20
Elżbieta Janota
Elżbieta Janota

Okładka książki Bruksela Noir Barbara Abel, Paul Colize, Jean-Luc Cornette, Michel Dufranne, Kenan Görgün
Ocena 6,7
Bruksela Noir Barbara Abel, Paul ...

Sam nie mogłem uwierzyć, że czytam powieść sensacyjną, i do tego francuskojęzyczną! To tak, jakbym zjadł na śniadanie muesli w wersji portugalskiej (czyli bardzo nietypowej, jak francuski thriller), a przecież dla mnie oczywiste jest, że słodkie śniadanie to niejadalna ohyda, choć przecież mnóstwo ludzi takie lubi. Coś mnie jednak do Paula Colize'a przyciągnęło, i nie żałuję.
Najciekawszy jest tu wątek psychologiczny, studium zachowań i działań człowieka - mężczyzny wychowywanego bez ojca, który to ojciec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, co dodatkowo obciąża syna. Powoli, choć pod koniec nieco łopatologicznie, odsłaniane są przyczyny oschłości, samotności, brutalności bohatera wobec świata i samego siebie, kartka po kartce śledzimy pojawianie się w świetle dziennym demonów, które nawiedziły rodzinę bohatera, narodziwszy się z tragedii, na którą nikt nie ma wpływu - z polityki, wojny, nienawiści, zemsty. Niezwykle interesująco pokazana jest (od środka) organizacja prowadząca poszukiwania ukrywających się niemieckich zbrodniarzy wojennych. Nie do pogardzenia jest także całkiem spory wątek polski, i to pozbawiony przekłamań czy stereotypów na temat naszego kraju.
Zatem - thriller, ale z ambicjami, sensacja, ale mądra i taka, w której chodzi o coś więcej, dużo więcej. Dobra powieść, powinniśmy ją w Polsce czytać, również dlatego, że pokazuje wojnę i także nasze losy z innej strony, a to zawsze jest cenne.

Belgijski Autor, opowiada o prywatnym śledztwie głównego bohatera, dotyczącym zamachu na jego ojca. Socjopata, gbur i mizogin o znajomo brzmiącym imieniu Stanisław, konsekwentnie zbiera tropy i poszlaki, odkrywając tajemniczą wojnę pomiędzy kotem (żydowską organizacją mścicieli), a szczurami (nazistami ukrywającymi się przed odpowiedzialnością za zbrodnie Holocaustu). Bardzo dobrze skonstruowana akcja zarówno współczesna jak i retrospektywna. Doskonałe przygotowanie historyczne Autora, szczególnie dotyczące dziejów Lwowa, miasta ważnego w tej powieści. Sporo poloników dodatkowo nadaje smaku tej interesującej historii. Warto.

Nie zniechęcajcie się zbyt szybko do tej książki. Całość nie wypada tak tragicznie. Znaczący wpływ na pierwsze (bardzo złe wrażenia) ma postać głównego bohatera. Autor powinien był zaczerpnąć przed stworzeniem Stanisława Kervyna opinii seksuologa. Moim skromnym zdaniem to nie seksoholik, a gardzący kobietami i wszystkim, dosłownie wszystkim pseudo macho. Bardzo słaby i skrzywdzony przez życie człowiek, mszczący się na całym świecie w sumie nie wiadomo za co. Historia jego małżeństwa zaznaczona pobieżnie. Może jej rozwinięcie pozwoliłoby nieco więcej zrozumieć.
Wątek organizacji szukającej nazistów całkiem przyzwoity, chociaż od pewnego momentu sprawiał wrażenie, jakby był to scenariusz do słabego filmu sensacyjnego.
Duży plus dla autora za to, że nie przedstawił Polaków jako współsprawców holokaustu oraz zła całego świata.
Podsumowując: dwie gwiazdki dla autora, dwie gwiazdki dla łowców zbrodniarzy wojennych. zero dla głównego bohatera.

"Wojna i ludzie - nie znają litości".
Pomysł ciekawy. Rozliczenie ze strasznymi dziejami historii, tajna organizacja żydowska ścigająca zbrodniarzy nazistowskich, mniej ciekawa tajemnica bohatera czasów obecnych no i dochodzimy właśnie do głównego bohatera. Jest nakreślony tak irytująco, że miejscami zniechęca do poznania swoich losów. Dodatkowo wątki erotyczne (w ogóle niepotrzebne) autorowi chyba pisał 14-15 letni syn, są żenujące.
Pomysł dobry, wykonanie mniej.

"Wojna i ludzie - nie znają litości".

Stanisław Kervyn, egocentryczny biznesmem, jako dziecko traci ojca w ataku kairskim, pewnego dnia otrzymuje telefon od tajemniczego starszego schorowanego człowieka, który przestawia się jako jeden z zabójców jego ojca. Spotkanie z umierającym starcem budzi demony przeszłości. Stanisław postrzegany przez wszystkich jako wulgarny, arogancki i chamski, na co dzień bywa zgorzkniały i zły na cały świat, a trawiący go przez lata obsesyjny sex, nie jest wstanie ukoić jego wściekłości. Żyje odwiecznym pytaniem dlaczego celem zabójców okazał się właśnie jego ojciec. Dlaczego?  Kim był?  Co go łączyło z tajną żydowską organizacją wymierzającą sprawiedliwość nazistom? Czy to, co o nim wiedział nagle okaże się kłamstwem? Stefan rozpoczyna wlasne śledztwo.

Nathan Katz, żydowski emigrant, cudem ocalały z obozu koncentracyjnego, po wojnie wstępuje do tajnej żydowskiej organizacji tropiącej hitlerowskich zbrodniarzy. Nie cofnie się przed niczym by pomścić śmierć swoich rodaków i wymierzyć sprawiedliwość.

Co łączy obu mężczyzn? Jakie znaczenie w tej sprawie ma wisiorek z czarną perłą, należący do jego matki?

Każdy rozdział rozpoczyna się tytułem, którego słowa kończą rozdział. Swoista klamra domykająca całość. Nic nie wychodzi poza przyjęte ramy. Ogromna zwięzłość treści. Fabuła sprytnie nawiązuje do tajnej organizacji o kryptonimie "sowa". Autor zmienił zwierzątko, ale znawcy tematu szybko zorientują się w tej dygresji.

Poruszyła mnie ta opowieść, bo po raz kolejny uświadomiła mi jak łatwo szafować wyroki, jak łatwo oceniać i piętnować, a rzeczywistość nie jest czarno-biała. Te odcienie szarości dają świadectwo tego jak bardzo jesteśmy ludzcy.
Poruszająca powieść o tym, jak tajemnica potrafi zdominować całe życie. To jakbyś otwierał pudełko i odnajdował w nim kolejne, skrywające w sobie tajemnicę. Pogoń za prawdą bez końca. Nie brakuje elementów zaskoczenia i chwil wzruszeń.

Szybko się czyta. Główny bohater irytujący. Jednak temat bardzo dobrze ujęty. Daje do myślenia

Zaczynasz czytać i nie możesz przestać bo chcesz dotrzeć do końca...A jak już tam dotrzesz to żałujesz że to ostatnia strona. Było świetnie a na koniec jeszcze się wzruszyłam .. rety ;)

Żydzi, naziści, II WŚ i współczesność. Świetne książka, która łączy te składowe w idealną całość. Kto jeszcze nie przeczytał to niech szybko nadrobi zaległości.

Temat interesujący tylko postać Stanisława jest nie do strawienia. Autor ma chyba duży kompleks biorąc pod uwagę jakiego plastikowego maczo stworzył. Chciałbym dalej czytać ale nie da się.
A opisy erotyczne chyba mu nastoletni syn pisał.

A opisy erotyczne chyba mu nastoletni syn pisał.

Paul Colize- Długa chwila ciszy.

Książka opowiada w rzeczach ważnych. Opowiada o poszukiwaniu. Główny bohater Stanisław Kervyn poszukuje prawdy. Poszukuje także odpowiedzi na pytanie :dlaczego mój ojciec zginął w zamachu w Kairze na lotnisku w 1954 roku.
Ten egocentryczny , chamowaty seksoholik poszukuje także samego siebie, poszukuje swojego ,, ja ‘’

Można całe życie podążać za odpowiedziami. Można całe życie zmarnować na poszukiwaniu tychże odpowiedzi. Nasz główny bohater balansuje na bardzo cienkiej linie pomiędzy przeszłością, której nie chce zamknąć /dopóki nie otrzyma odpowiedzi / i teraźniejszością z którą sobie nie radzi/ rozbite małżeństwo, problem uzależniania od seksu , złe lub bardzo złe kontakty z synem, synem- osobą , która już tylko jedna , jedyna mu została z bardzo bliskiego grona, z rodziny/ a przyszłością, która nie jawi się bynajmniej w kolorowych barwach. Prawdę mówiąc przyszłość Stanisława Kervyna może nigdy nie nastąpić. Już na zawsze może się ten człowiek zapętlić pomiędzy tym co było , a tym co jest obecnie, chociaż paradoksalnie czas leci do przodu, a on ciągle stoi w jednym miejscu i trzyma karty przeszłości, karty z którymi nie umie i nie może sobie poradzić.

Kiedy rozum śpi budzą się demony. Każdy z nas tak ma. Niemieckie obozy zagłady. Piekło na ziemi. Poszukiwanie sprawiedliwości. Łowcy nazistów. Grupa ,, Kot ‘’ szuka po całym świecie szczurów, chwastów, które trzeba wyrwać ze społeczeństw żeby się nie zagnieździły na nowo, powtórnie. Chwasty nie mogą zapanować nad pięknem kwiatów, kwiatów – ludzi wartościowych , nie mających predyspozycji do mordowania, znęcania się , nie mających manii rządzenia kosztem niszczenia innych. Tylko jak pokazuje życie , to życie nie jest takie proste jak dwa plus dwa równa się cztery, a co jeśli dwa plus dwa równa się pięć ?
W tej książce padło pytanie bardzo ciekawe, jakże potrzebne : Gdzie kończy się sprawiedliwość, a zaczyna zwykła zemsta ? Czymże i jak , kiedy, w jakich okolicznościach różnimy się od swoich oprawców ? Czy oko za oko , ząb za ząb nie oznacza zwykłego śmierć za śmierć , gdzie tu w tym momencie leży sprawiedliwość, mało tego gdzie w tym momencie pokazujemy, że jesteśmy lepsi, że jesteśmy ponad tym wszystkim , ponad tymi bestiami ? Gdzie w tym wszystkim mamy się nie pogubić, nie zatracić samemu. Nie zatracić samego siebie i swoich ideałów . W końcu gdzie jest nasza siła i z czego się ona wywodzi. Czy jesteśmy na tyle silni i mocni, ubogaceni duchowo żeby przebaczyć ? Czy jesteśmy w stanie to zrobić ?

Siła człowieka. Człowiek jest mocny kiedy może pokonać swojego największego wroga czyli swoje gorsze ,, ja ‘’. Walka z samym sobą, tylko wtedy tak naprawdę zwyciężymy kiedy pokonamy kolejny poziom i staniemy na szczycie swoich możliwości duchowych. Człowiek jeżeli przebacza jest niepokonany. Człowiek który przebacza nabiera do tego wszystkiego dystansu. Odgradza się. Pamięta, ale nie przekracza pewnej linii, nie przekracza pewnej niebezpiecznej dla niego granicy, granicy za którą kryje się w zawoalowany sposób przepaść. Stamtąd często nie ma powrotu.
Przebaczając uwalniamy oprawcę od winy, a siebie uwalniamy od demonów przeszłości, które nie pozwalają nam żyć pełnią życia, nie pozwalają nam spać, funkcjonować. Nie chcą nam dać spokoju. Nie chcą zamknąć / nie pozwalają/ przeszłości i nie dają nam iść ku przyszłości.
Przebaczenie to także zmiana sposobu myślenia i postępowania. Wybaczenie nas wyzwoli. Zrzucimy kajdany , które splatają naszą umęczoną, udręczoną duszę. W dniu w którym przebaczysz drugiemu człowiekowi, wybaczysz jemu swoje winy na nowo się narodzisz. Ten dzień będzie tym w którym urodzisz się po raz drugi.
Ja wiem, zdaję sobie z tego sprawę, że nie jest to łatwe. Jest to często arcytrudne. Walka z samym sobą, z myślami, z podszeptami, ale im większa trudność, tym większa radość po tym wszystkim, po wygranej.

W niektórych momentach książki mogą razić czytelnika miłosne, a raczej powiedział bym erotyczne sekscesy głównego bohatera. Owszem mogą i rażą. Ale po zakończeniu książki uświadamiam sobie, że to było wszystko potrzebne po to żeby bardziej zobrazować problemy z jakimi się musiał zmagać Stanisław Kervyn. Seksoholizm. Traumy. Brak rodziny/ często na własne życzenie. Nie umiał się odnaleźć to wszystko zapewne brało się z trudnej przeszłości/ gburowatość, zbytnia pewność siebie na zewnątrz, wewnątrz był zwykły wrak człowieka, który mógłby wzbudzać litość, śmiech, na pewno nie współczucie z tego tylko względu, że Stanisław nie dał się nikomu poznać tak naprawdę szczerze. Za tą maską przez całe życie krył się inny człowiek. Człowiek, który na całe szczęście się odnalazł. Odnalazł również prawdę o ojcu, odnalazł także rodzinę i odkrył nie tylko prawdę o tym wszystkim, ale także odkrył prawdę o samym sobie. Rozpoczął całkiem nowe życie.

Jak Feniks z popiołów odrodzisz się na nowo. Jak Feniks……..z popiołów…..na ich zgliszczach …wstań …..podnieś głowę i ruszaj naprzód, na tych zgliszczach zbudujesz na nowo swoje marzenia. Zbudujesz. Dasz radę. Jesteś wielki. Jesteś człowiekiem. Jesteś najdoskonalszym stworzeniem Boga. Możesz. Wiesz, że możesz.

Siła człowieka. Siła przebaczania. Siła przeszłości. Siła przyszłości. Siła zemsty. Siła pogardy i nienawiści. Siła. O tym wszystkim jest ta książka.

Nota do czytelnika. Zostawicie ją sobie na samym końcu. W przeciwnym razie zepsujecie sobie miłą niespodziankę ;)

Polecam. Książka jest naprawdę bardzo dobra.

Paul Colize- Długa chwila ciszy.

Można całe życie...