Kacper Ryx i szatan w klasztorze

Okładka książki Kacper Ryx i szatan w klasztorze Mariusz Wollny
Okładka książki Kacper Ryx i szatan w klasztorze
Mariusz Wollny Wydawnictwo: Wydawnictwo JaMa Cykl: Nazywam Się Ryx (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Nazywam Się Ryx (tom 2)
Wydawnictwo JaMa
2016-04-25
2016-04-25

Kacper Ryx i szatan w klasztorze to drugi tom serii Nazywam się Ryx i zarazem krótka książka do przeczytania w wieczór lub dwa. Sięgnąłem po ten tom, bo podoba mi się kryminał w historycznej scenerii z ciekawym bohaterem Kacprem Ryxem próbujący w tym przypadku rozwiązać sprawę morderstwa w klasztorze. Czy uda się odkryć bohaterowi kto stoi za zbrodnią i odnaleźć sprawcę. Samemu trzeba się przekonać.
Drugi tom przygód Ryxa w nowej odsłonie po Kacper Ryx i Król żebraków, który można czytać nie znając wcześniejszych przygód bohatera. Osadzając akcję powieści w klasztorze od razu podczas czytania na myśl przyszedł mi inny cykl napisany przez Ellisa Petersa. Jednak tutaj mamy polskie realia, historyczne wydarzenia i postacie występujące w kryminale historycznym jaki dostałem od autora. Kacper Ryx jest osobą twardo stąpającą po ziemi i skrupulatną. Mającą głowę nie tylko do interesów, ale również do dedukowania ze znalezionych śladów i poszlak. Wyciągając wnioski ze zdobytych podczas przesłuchań świadków lub postaci informacji. Od samego początku polubiłem i poczułem sympatie do niego kibicując mu w czasie rozwiązywania zagadek kryminalnych. Morderstwo w klasztorze, gdzie każdy miał sposobność i może ukryty motyw było do pewnego stopnia intrygujące. Nie wiadomo kto stał za zbrodnią i krąg podejrzanych był spory. Prowadząc śledztwo Ryx próbuje swoich metod śledczych, aby odkryć prawdę. Jednak sporo później można domyśleć się kto stał mniej więcej za wszystkim i jakie przypuszczalnie motywy nim kierowały. Mimo tego autor potrafił mnie wciągnąć i zabrać w podróż do dawnej polsce w rok tysiąc pięćset osiemdziesiątym ósmym do Benedyktyńskiego klasztoru, który jest miejscem akcji powieści. Dostałem dobry kryminał z ciekawym bohaterem.
Książka Kacper Ryx i szatan w klasztorze osadzony został na prawdziwych historycznych faktach i spotykamy prawdziwie żyjące postacie w tamtym okresie. Autor z łatwością łączy historie z fikcją literacką wprowadzając wątek kryminalny tworząc z tego dobre kryminały historyczne z tłem obyczajowym. W przypadku tej powieści bardziej skupił się na kryminalnej zagadce morderstwa w klasztorze i jej rozwiązania. Sięgając po kolejny tom cyklu byłem ciekawy i miałem oczekiwania, żeby dostać wciągające przygody Kacpra Ryxa prowadzącego kolejne śledztwo. Nie zawiodłem się mimo możliwości wcześniejszego odkrycia kim jest sprawca. Jestem zadowolony z tego co dostałem, bo akcja szybko poprowadzona i wydarzenia toczą się w szybkim tempie. Nie ma miejsca na nudę i męczące opisy. Napisana została przystępnie, z lekkością, bez zbędnego lania wody i zwięźle. Sam wątek kryminalny był wciągający i ciekawy. Nawet finał spodobał mi się, chociaż zaskoczenia w nim nie było jeśli chodzi o sprawcę morderstwa. Oprócz tego dostajemy na koniec osobną powiastkę o duchach i innych stworach z dawnych czasów lub legend. Przyjemna i lekka opowieść z humorystyczno - groteskowym wydźwiękiem. Książka Kacper Ryx i szatan w klasztorze to dobry kryminał w realiach historycznych, który czyta się świetnie i wciąga od samego początku. Jest to kolejna część z bohaterem, którego polubiłem od pierwszego spotkania i na pewno nie ostatnia. Chętnie wezmę się za kolejne tomy z Kacprem Ryxem, bo chcę poznać jego następne przygody i rozwiązywane sprawy. Kacper Ryx i szatan w klasztorze jest dobrym wyborem i nie żałuje czasu poświęconego na tę krótką książeczkę, bo świetnie się bawiłem podczas czytania.

Świetna książeczka. Gorąco polecam!

Świetna książeczka. Gorąco polecam!

Kolejna mini powieść z Kacprem Ryxem w roli głównej. Choć nieco lokalizacja się zmieniła, główny spisek można rozwikłać w połowie książki (przynajmniej ja, ale może po prostu za dużo kryminałów się naczytałam). Jednak nadal polecam bo jest wciągająca.

Jedno miejsce (klasztor w Tyńcu),jedna noc, jeden trup, kilku podejrzanych. Klasyka kryminału w Ryx-owskim wydaniu. Fajne, aczkolwiek nie porywające. Dopełnienie stanowi jakieś krótkie opowiadanko o krakowskich duchach, które obniża dodatkowo wartość Ryx-owskiej przygody. Szkoda.

Bardzo dobre i bardzo ciekawe opowiadanie z Kacprem Ryxem seniorem!
Pewne zadanie sprowadza inwestygatora JKM do klasztoru w Tyńcu. Jednak śmierć jednego z mnichów zakonu staje mu na drodze w jego wykonaniu. Teraz Kacper musi rozwiązać zagadkę i doprowadzić mordercę przed oblicze sprawiedliwości. Dodajmy do tego tajemne stowarzyszenie różokrzyżowców, alchemię i XVI-wieczne tajemnice klasztoru, a wyjdzie prawdziwe opowiadanie detektywistyczne od którego nie można się oderwać!

Bardzo dobre i bardzo ciekawe opowiadanie z Kacprem Ryxem seniorem!

To kolejne już spotkanie z mężnym, odważnym i jakże przystojnym Ryxem. „Kacper Ryx i Szatan w Klasztorze” to drugie opowiadanie z serii „Nazywam się Ryx”. Tym razem przenosimy się ponownie do roku 1588, gdzie w czerwcowy, upalny dzień, tynieccy braciszkowie goszczą u siebie podróżnych. Gościnność braci zakonnych od zawsze była znana. Dlatego też zupełnie nieznane sobie osoby, w roku pańskim 1588 postanawiają przenocować, ale też zapoznać się z życiem codziennym zakonników. Jednak dochodzi do niespodziewanej tragedii. Jeden z mnichów ginie. Tragedia jest tym większa, że związana jest z krakowskim inwestigatorem. To on staje się zarówno poszukującym i poszukiwanym. Staje się jedynym podejrzanym. Z biegiem czasu, dowodu zbrodni, przemawiają tylko na jego niekorzyść. A na domiar złego Janka poleciła mu zdobyć drewnianego konika dla dziecka, nie pozwalając mieszać się przy tym w wydarzenia kryminalne.

Czy uda mu się odgadnąć zagadkę morderstwa? Czy oczyści się z zarzutów i spełni żądania Janki? Na te i inne pytania odpowiada kolejne opowiadanie autora. Tym razem autor jak zwykle dopieszcza czytelnika. Po długoletnich spotkaniach z bohaterem, byłam pewna, że tym razem autor już nie będzie w stanie utrzymać tak wysokiej formy literackiej jak do tej pory. Ale nie. Wręcz autor zaskakuje czytelnika specjalnym dodatkiem. Ale o tym za moment.

Opowiadanie, jak pozostałe z serii utrzymane jest w stylu staropolskim. Odzwierciedlone są w nim realia XVI-sto wiecznego Krakowa. Język, którego używa autor, pozwala czytelnikowi przenieść się, niczym w wehikule czasu do dawnych miejsc. Obyczaje, miasto, słownictwo dawnego Krakowa jawią się w książce Wollnego, niczym piękny wzór, co stanowi o wyjątkowości autora. Dodatkowo mimo niewielkich objętości, autor zamieścił dodatek pisany współczesnym językiem, gdyż z XVI -sto wiecznego Krakowa, przenosimy się do jego wydarzeń z 2015 roku. To tutaj spotykamy mroczne damy, Mrożka, Stańczyka. Opowiadanie jest wyborne, gdyż łączy współczesność z tradycją i przeszłością. Mam cichą nadzieję, że autor w tej formie stworzy coś obszerniejszego.

Ogromnie polecam całą serię przygód Ryxa.

www.lubieczytac.blogujaca.pl

Krótkie opowiadanie. Intryga może i trochę, przewidywalna, ale opisu miejsca akcji (Klasztor w Tyńcu) warto ją przeczytać.

Przeróbka opowiadania napisanego na Jarmark świętojański AD 2011. Kacper wykonując misję dla hetmana Jana Zamoyskiego trafia do opactwa tynieckiego, gdzie rozwiązuje zagadkę mordu dokonanego wśród czarnych mnichów. Spotykamy bohaterów znanych z tetralogii. Jak zawsze Mariusz Wollny zadbał o realia,a dla wytrwałych dołączył wisienkę na torcie miniopowiadanie "Krakowski genius loci". Dla kacproholików

• Powieść historyczna
  • Kraków