Terror ekożelków. Szczerze o urokach (i udrękach) macierzyństwa

Okładka książki Terror ekożelków. Szczerze o urokach (i udrękach) macierzyństwa Stefanie Wilder-Taylor
Okładka książki Terror ekożelków. Szczerze o urokach (i udrękach) macierzyństwa
Stefanie Wilder-Taylor Wydawnictwo: Buchmann poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Gummi Bears Should Not Be Organic: And Other Opinions I Can't Back Up With Facts
Buchmann
2016-05-18
2016-05-18
Marta Jabłońska-Kubow
Marta Jabłońska-Kubow

Zaczyna się fajnie, można nawet kilka razy się zaśmiać. Książka faktycznie obnaża pewne fiksacje i szalone rodzicielskie trendy, pozwala się zdystansować. Niestety po kilku rozdziałach mamy ciągle to samo i w pewnym momencie styl książki staje się po prostu męczący. Jest to też książka bardzo "amerykańska" , czasem zupełnie nie przystaje do naszych realiów. Szacunek za luz i dystans, niestety żart powtarzany zbyt częso przestaje być śmieszny ;)

Spodziewałam się poradnika, jednak tak tej książki nie mogę nazwać. Ale to dobrze! Jest to bardziej zbiór przemyśleń matki nad szeroko pojętym wychowywaniem dzieci. Ton książki jest żartobliwy, dlatego przyjemnie się ją czyta. Bardzo przypadła mi do gustu.

Jako nie-matka, przeczytałam z wielką przyjemnością. Podoba mi zarówno dystans autorki jak i jej ogólne przesłanie "rób wszystko najlepiej jak umiesz, ale jak nie wychodzi, to olej, zamiast się zadręczać":)

Autorka lekkim krokiem przechadza się po urokach i ciemnych stronach macierzyństwa. Jest szczera i w tej szczerości chwilami niekonsekwentna. Ale tak wygląda życie z dziećmi. Ciekawa jestem czy napisze coś o nastolatkach.

Czarny humor :)
Rozmowa dwóch ojców:
Ojciec 1: - Masz troje dzieci a wszystkie takie grzeczne. Jak ty to robisz?
Ojciec 2: - Miałem czworo...
Kurtyna.

Jeśli nie śmieszy cię ten kawał ta książka nie jest dla ciebie ;)
Książka mimo, że traktująca bardziej o udrękach niż urokach macierzyństwa robi to w na tyle zabawny sposób, że jest dość fajną rozrywką dla "udręczonych" rodziców :D
Nie jest to pozycja wysokich lotów ale cytując za Gogolem "z czego się śmiejecie? z siebie samych się śmiejecie" dotykamy tutaj nawet nieco klasyki :P
Tak czy siak myślę, że dystans i humor są nie do przecenienia w dzisiejszych czasach.
Czy polecam? Hmm, na pewno jest to lektura dla bardzo konkretnej grupy odbiorców. Bezdzietni zagubią się w absurdzie już przy pierwszych rozdziałach ale mamuśki kilkulatków przypuszczam, że ją docenią :D

Czarny humor :)
Rozmowa dwóch ojców:
Ojciec 1: - Masz troje dzieci a wszystkie takie grzeczne. Jak ty to robisz?
Ojciec 2: - Miałem czworo...
Kurtyna.

Jeśli nie śmieszy cię ten kawał ta książka nie jest dla ciebie ;)

O wychowaniu na luzie. Serio? To tak się da? A no da się. Jeśli kiedykolwiek patrzyłaś na swoje dziecko jak na przybysza obcej planety lub próbowałaś powstrzymać wybuch śmiechu obserwując artystyczne wywinięcie orła swojej pociechy, to ta książka jest dla Ciebie. To, co mnie się spodobało w tej mało poważnej książce na temat zmagań wychowawczych pewnej amerykańskiej, w sumie podstarzałej matki, to to, że pozwoliła sobie na ten luz i wcale się z tym nie kryje, że pozwala swoim dzieciom oglądam telewizję w dawkach czasem ponadnormatywnych, że czasem zgodzi się na dodatkową porcje słodkich płatków śniadaniowych czy inne w XXI wieku niedozwolone i niezdrowe praktyki. Przemawia do mnie rozumienie potrzeb dziecka, działanie zgodne z jego entuzjazmem i radosnym podejściem do życia. No owszem, może pochłanianie owocowych żelków nie jest zdrowe, ale ile daje radości! Niemycie zębów przed snem też zdrowiu nie służy, ale od czasu do czasu okazuje się najlepszym sposobem na wyluzowanie przed snem. Oj tam no, jak raz się nie umyje, to od razu nie wypadną. Najważniejsze w wychowaniu to się nie spinać! Rodzic - sztywniak stosujący się do wszelkich poradnikowych zasad to rodzic nudny i mało przyjacielski. I jakie by nasze dziecko mądre i wyrozumiałe nie było, zabieranie mu swobody i ograniczanie entuzjazmu nie będzie czyniło z rodzica zwolennika, dobrego kumpla. Warto spojrzeć oczyma autorki na swoja postawę wychowawczą i dać sobie czasem trochę wolności, spontaniczności. Może nie zawsze będzie prawidłowo i zdrowo, ale chociaż... ciekawie i przyjemnie.

Książa napisana lekkim językiem . Opisuje trudy związane z wychowywaniem dzieci, często z przymrużeniem oka:-) Absolutnie nie jest to poradnik, ale książka którą warto poczytać w chwilach relaksu.

Mam jedno słowo na tę książkę: GENIALNA. Autorka, matka trójki dzieci, z dużym dystansem podchodzi do roli macierzyństwa. Niesamowite poczucie humoru i lekkość pióra. Autoironia i garść informacji, z których każdy może wybrać coś dla siebie (autorka podkreśla, że nie chce udzielać porad, tylko przedstawić możliwości). Polecam wszystkim rodzicom, szczególnie matkom pierworodnych pociech, które to matki w poszukiwaniu najlepszych, najbardziej efektywnych, najzdrowszych systemów wychowania wertują tony książek i miliony blogów i for internetowych zamiast pójść spać lub obejrzeć ulubiony serial (bo to może wywołać poczucie winy, jakoby nie było się wystarczająco dobrym rodzicem ;)).

Fajna, lekka książka. Z przymrużeniem oka, nie raz wywoła uśmiech na twarzy. Dobra na oderwanie się od poważnych tematów (czytelniczych i życiowych) ;)

• Posiadam 📚
  • Wymienię/ sprzedam od zaraz
  • Położnictwo

Dodaj cytat z książki Terror ekożelków. Szczerze o urokach (i udrękach) macierzyństwa