Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź

Okładka książki Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź Orina Krajewska
Okładka książki Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź
Orina Krajewska Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2018-09-01
2018-09-01

Obie książki autorki są rewelacyjne. Nasze zdrowie z punktu widzenia lekarzy p różnych specjalizacjach. Mega!

Bardzo ciekawe, profesjonalnie poprowadzone przez autorkę wywiady z przedstawicielami różnych dziedzin nauki. Jest tu trochę o makrobiotycznym odżywianiu, genetyce, slow joggingu, medytacji, dużo o zdrowiu psychicznym, psychologii. Autorka nie narzuca swojego światopoglądu, zaproszonym gościom daje pełną swobodę wypowiedzi i zadaje trafne pytania. Interesujące było zderzenie światopoglądu medycyny wschodu ze współczesną zachodnią medycyną i trafna konkluzja - jak te dwa, tak istotne nurty powinny ze sobą współdziałać zamiast się zwalczać. Synergia tych odmiennych spojrzeń na zdrowie i ciało ludzkie w ogólności może być bowiem świetną "drogą środka" do długiego życia w zdrowiu.

Kilka rozmów bardzo ciekawych i rzeczywiście holistycznych, kilka popełnia to samo zachowanie o które oskarża zachodnią medycynę, że współczesne leczenie skupia się na lekach nie oglądając się na resztę, pigułka cię wyleczy. A czułam, że to odwrócone podejście przebija z 2-3 rozmów: jedz X a wyzdrowiejesz, wprowadź praktykę Y a będziesz żył 120 lat, medycyna jest bee. Ogólnie jednak mam pozytywne odczucia. Nie ma konkretów, ale daje motywację do większego zaopiekowania się sobą (ciałem i psychiką),co zważywszy na miesiąc czytania idealnie wpasowuje się w postanowienia noworoczne ;-).

Autor: Orina Krajewska
Wydawnictwo: Sensus
Po przeczytaniu książki Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia pomyślałam o tym, że powinniśmy zapoznać się z ową lekturą przed zachorowaniem na poważną chorobą.

Książka w momencie kiedy ją dostałam do rąk bardzo mnie zaciekawiła. Od lat interesuje się medycyną naturalną i holistyczne spoglądanie w stronę zdrowia człowieka. Warto sięgnąć po tą publikację.

Autorka Orina Krajewska to córka Małgorzaty Braunek, która chorowała na chorobę nowotworową. Orina swoje doświadczenie o nowotworze zdobyła w ciągu roku, w trakcie walki z chorobą jej mamy.

Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia trzeba przeczytać zapobiegawczo. Człowiek myśli, że nigdy nas nie dosięgnie choroba. Myślimy, że zawsze będziemy zdrowi.

Porozmawiajmy o chorobie nowotworowej. Uważam, że nowotwór to bardzo poważna choroba, przynosi za sobą wielkie problemy. Choroba nowotworowa szybko wykryta jest wyleczalna. Codziennie, ktoś z nas słyszy, że zachorował na raka lub walczy z nim albo odchodzi z tego pięknego świata. Trzeba jednak pamiętać, że nasze życie i zdrowie zależy TYLKO od nas.

W książce Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia znajdziemy przeróżne wywiady z osobami z przeróżnych dziedzin życia.

Autorka Orina Krajewska pokazuje nam różne schematy podejścia do różnych sfer naszego życia poprzez odpowiedzi na zadane przez nią pytania specjalistą.
Mamy tutaj do czynienia z przeróżnymi obszarami życia, zdrowia i walkę z chorobą. Musimy pamiętać, że nasz organizm trzeba traktować całościowo. To nie ważne na co w tym momencie chorujemy czy na serce czy na trzustkę. Jak choruje jeden organ to automatycznie jest cały nasz organizm chory. Trzeba w tym przypadku leczyć całościowo, a nie fragmentami lub częściami. Musimy o tym zawsze pamiętać!

Autor: Orina Krajewska
Wydawnictwo: Sensus

Książka dobra. Ciekawe spojrzenie na życie ludzkie z różnych pespektyw. Pozycja w formie wywiadu, i jak to z wywiadami często bywa- jedne trafiają do nas bardziej, inne mniej. Nie musimy się ze wszystkim zgadzać jednak opinie innych warto szanować i "wysłuchać". Mnie zaciekawił głównie wywiad o ziołach.... i te fragmenty dotyczące ruchu co do reszty czasami nieco mnie nużyły wypowiedzi jednak napewno ten zlepek różnych poglądów , sposobów myślenia - bardzo mnie zaciekawił. Jednak podejrzewam że każdy skupi się na czymś innym.

Świetna książka w formie wywiadów. Polecam każdemu, kto zamiast płacić miliony za leczenie w przyszłości, chciałby zadbać o swoje zdrowie w sposób kompletny już dziś.

+ książka daje ciekawe spojrzenie na to jak różne spojrzenia na zdrowie i medycynę mogą współegzystować i się wzajemnie uzupełniać
+ dużo ciekawych przykładów i technik do wdrożenia
+ inspirujące wywiady z listą lektur, jeśli chce się pogłębić temat
- brakowało mi też spojrzenia „chrześcijańskiego”, nie tylko medycyny zachodu, mixu duchowości wschodu, ale też wywiadu z chrześcijańskim duchownym - tak, żeby rzeczywiście mieć ogląd 360stopni

+ dużo ciekawych przykładów i technik do wdrożenia
+ inspirujące wywiady z listą lektur, jeśli chce się pogłębić temat

Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia.
Orina Krajewska.
Szczęśliwy los zrządził, że dostałem do przeczytania interesującą książkę Oriny Krajewskiej i napisania recenzji. Książki bardzo dobrze napisanej, z pogranicza psychologii i duchowości. Porusza temat niezwykle ważny dla człowieka, dla wszystkich ludzi, którym leży na sercu troska o zdrowie swoje czy swoich bliskich, pomoc ludziom w ciężkim czasie choroby czy odchodzenia. Zdrowie szeroko rozumiane czyli dbałość o stan fizyczny i psychiczny, leczenie dietą czyli odpowiednio zbilansowane odżywianie oraz szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Specjaliści uważają, że nawet najprostsza aktywność fizyczna, krótki spacer, udział w grach rekreacyjnych mają niezwykle istotne znaczenie dla kondycji psychofizycznej chorego człowieka. Autorka w swojej książce próbuje znaleźć odpowiedzi na liczne pytania z zakresu medycyny konwencjonalnej, medycyny alternatywnej, psychologii, zielarstwa czy tradycyjnej medycyny chińskiej, (TCM),które zadaje zaproszonym rozmówcom, liderom wybranych specjalizacji medycznych i psychologicznych. Książka napisana w konwencji rozmowy, wywiadu sprawia wrażenie uczestniczenia w tym wydarzeniu. Kolejno poruszane zagadnienia, ich szczegółowe objaśnienie dają poczucie, że czytelnik po przeczytaniu kolejnego rozdziału musi przemyśleć opisane zagadnienie i wyciągnąć osobiste wnioski. Trzeba sobie jasno powiedzieć, główne założenie i motto tej książki jest w naszych realiach jeszcze w powijakach. Tytuł książki „Holistyczne ścieżki zdrowia” łączy wszystkich rozmówców w jedność, wszyscy zgadzają się z tą teorią. Holistyczne podejście oznacza całościowe, na wielu płaszczyznach podejście do pacjenta, osoby chorej. Leczenie powinno się skupiać na pacjencie, jako całości, żywym organizmie a nie jak dotąd tylko nad chorym narządem traktowanym przez medycynę konwencjonalną, jako coś do naprawy niczym część wymienna w maszynie. Aby leczenie przyniosło spodziewany skutek i było ze wszech miar skuteczne pacjent powinien uzyskać pomoc od różnych specjalistów (onkologa, psychoonkologa, dietetyka, fizjoterapeuty, zielarza). Pomoc powinna również trafić do rodziny opiekującej się chorym. Porady dietetyka, fizjoterapeuty czy psychologa znacznie mogłyby poprawić komfort życia wszystkim, pacjentowi i osobom opiekującym się. W książce omawiane są różnice pomiędzy tradycyjną medycyną chińską, indyjską ajurwedą, medycyną zachodnią, konwencjonalną, komplementarną czy alternatywną. Autorka dobierając do rozmów wybitnych specjalistów reprezentujących różne dziedziny związane ze zdrowiem człowieka stworzyła szczególnie ważny i potrzebny poradnik mogący pomóc wielu ludziom w odnalezieniu ścieżki pomocy, w poszukiwaniu porady w rozwiązaniu problemów, z którymi się borykają i nie wiedzą gdzie jej szukać. Wszystkie rozdziały są bardzo interesujące, ciekawe i wnoszące nowe informacje, rozmówcy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Wśród zaproszonych rozmówców są m.in.: genetyk prof. Jan Lubiński, psycholog Wojciech Eichelberger, prof. medycyny chińskiej Li Jie, Kornelia Westergaard, makrobiotyczka, biotechnolog, propagatorka zdrowego odżywiania oraz Franciszek Ruciński z wykształcenia prawnik, zielarz, propagator ziołolecznictwa. Bardzo ciekawie przedstawił swój punkt widzenia genetyk prof. Jan Lubiński. Zwrócił uwagę na podłoże genetyczne powstawania wielu chorób i podkreślił konieczność przeprowadzania badań genetycznych w celu wczesnego wykrywania chorób np. nowotworowych. Psycholog Wojciech Eichelberger bardzo dobitnie przedstawił różnice pomiędzy medycyną konwencjonalną a medycyną alternatywną. Podkreślił brak chęci współpracy medycyny konwencjonalnej z innymi gałęziami dostępnego i uznawanego leczenia, czyli medycyny alternatywnej. Z kolei prof. medycyny chińskiej Li Jie z wielkim spokojem opowiada o możliwej współpracy tradycyjnej medycyny chińskiej i z nadzieją czeka, że taki czas nadejdzie. Franciszek Ruciński, zielarz podkreślił znaczenie stosowania ziół w chorobach jak również w procesie zapobiegania i profilaktyki. Każdy z nas się urodził i każdy kiedyś zachoruje a potem umrze. Ważne jest abyśmy znali narzędzia, które pomogą nam przejść trudny okres choroby i odchodzenia bez zbędnego bólu, cierpienia czy utraty zdobytych wartości. Ta książka otwiera nam drogę, sami albo z pomocą specjalistów możemy wybierać, co dla nas jest odpowiednie. Autorka przeszła trudną drogę w osobistym doświadczeniu, jakim była choroba i odejście jej wspaniałej Mamy Małgorzaty Braunek, czego owocem jest ta potrzebna i udana książka.
Książkę wydało Wydawnictwo HELION,przeczytałem ją dzięki uprzejmości SZTUKATER.PL
Polecam Zdzisław Ruszkowski.

Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia.
Orina Krajewska.

Momentami zbyt nużąco i naukowo. Całość oceniam na "może być" bo nie ukrywam kilka ważnych informacji z niej wydobyłam.

sensowna w mym mniemaniu

poczytna