Potrzebna cała wioska

Okładka książki Potrzebna cała wioska
Małgorzata StańczykAgnieszka Stein Wydawnictwo: Mamania nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mamania
2015-11-20
2015-11-20
rodzicielstwo bliskości

Okładka książki #sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Anja Rubik, Agnieszka Stein
Ocena 8,1
#sexedpl. Dora... Barbara Baran, Alic...
Okładka książki Zbudujmy sobie wioskę. O tym, jak wspierać rodziców w opiekowaniu się sobą Małgorzata Stańczyk, Agnieszka Stein
Ocena 9,0
Zbudujmy sobie... Małgorzata Stańczyk...
Okładka książki Newsweek Psychologia 3/19. Dzieciństwo bez lęku i presji. Wspieraj i bądź blisko. Manuela Gretkowska, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Klajs, Aleksandra Piotrowska, Agnieszka Stein, Anna Walencik-Topiłko
Ocena 7,0
Newsweek Psych... Manuela Gretkowska,...

Oficjalne recenzje i

Rodzicielski rozwój osobisty

2521 106 64

Dosyć przypadkowo zaczęłam od tego wywiadu, zamiast od "Dziecka z bliska", jednak nie żałuję, bo mogłam zapoznać się z podejściem Agnieszki Stein do rodzicielstwa i tego czego naucza. Wywiad czyta się lekko, czuć od autorki mnóstwo szacunku do innych ludzi. Nie miałam poczucia, żeby zarozumiale uważała, że rodzicielstwo bliskości to jedyny prawidłowy model wychowania. Z dużym dystansem patrzę na takie zero-jedynkowe poglądy, które nie dopuszczają innych możliwości, ale tutaj na szczęście tego nie było. Z chęcią sięgnę po lekturze tego wywiadu po "Dziecko z bliska", bo koncepcja rodzicielstwa bliskości bardzo mnie zainteresowała.

Temat rodzicielstwa bliskości jest mi dobrze znany, więc trochę miałam obawy, że książka mnie szybko znudzi. Jednak bardzo się myliłam.

Ta książka - wywiad jest o tym, jak ważny jest instynkt macierzyński i podążanie za nim, zaufaniu do siebie, ale i do dziecka. No i o budowaniu wioski, dobrych ludzi wokół, na których możesz liczyć, którzy myślą podobnie i są gotowi dać Ci wsparcie, kiedy go potrzebujesz najbardziej. Jest coś takiego urzekającego w narracji autorki (pani Agnieszki), że czyta się tę książkę jednym tchem.

Fajnie pokazuje osobę Agnieszki, ale to kiepski tytuł jako pierwsza książka o RB. Zaczynam "Dziecko z bliska", bo brak mi podstaw.

Myślę że osobom zainteresowanym psychologią rozwoju i wychowaniem dzieci postaci Agnieszki Stein nie trzeba przedstawiać. Bardzo przyjemna rozmowa poruszająca wiele tematów związanych ze szkołą, rodzicielstwem, wychowaniem dzieci. Na pewno nie można jej traktować jako kompedium wiedzy, po rozszerzenie konkretnych tematów trzeba sięgnąć do innych źródeł.

Agnieszka Stein i Jesper Juul reprezentują postawy, które są mi bliskie. Każda z ich książek jest dla mnie ważna. "Potrzebna cała wioska" to, w porównaniu z dwoma poprzednimi tytułami autorki ("Dziecko z bliska" i "Dziecko z bliska idzie w świat"), opowieść bardziej osobista (zresztą taki był pewnie zamysł, skoro książka to rozmowa), dzięki czemu bliżej możemy poznać panią Agnieszkę. Bardzo fajny wywiad.

Bardzo dobra książka. Choć mam mieszane uczucia do A. Stein, to ten wywiad czytało mi się świetnie i dużo mi dało zrozumienie pewnych rzeczy.

Agnieszka Stein to bardzo ciekawa postać. Ta książka mogłaby być cudownym dziełem, gdyby wydawnictwo zdecydowało się powierzyć jej napisanie profesjonalnemu reporterowi zupełnie nic nie wiedzącemu o rodzicielstwie bliskości.

Wywiad dosyć dygresyjny, tylko lekko strukturyzowany, ale dużo w nim naturalności i całość przyjemna w odbiorze. Agnieszka ma sporą wiedzę i doświadczenie, ma też fajny sposób opowiadania. Mówi po prostu to, w co wierzy, pokazuje kontekst spraw, ale niczego na siłę nie wciska, niczyich wyborów nie ocenia. Pewnie dlatego jej słowa mają tak dużą moc przekonywania. Z jednej strony te wypowiedzi takie proste i wręcz oczywiste, z drugiej czasami bardzo trudno samemu sformułować coś tak celnie. Szczególnie, jeśli rodzic znajdzie się pod obstrzałem wychowawczych rad udzielanych przez babcię i dziadka, tudzież innych podwórkowych specjalistów. Dlatego niektórych zdań chyba nauczę się na pamięć :)

Cała prawda o naturalnym macierzyństwie, o tym, jak zbędna jest większość gadżetów i jak przy pomocy chęci, poświęcenia czasu i miłości można wychować człowieka, jednocześnie nie zabierając mu prawa do jego autonomii.

Nie mam dzieci, a czytałam z wielkim zaciekawieniem. Agnieszka Stein- trzeba zapamiętać to nazwisko. Jej poglądy i przemyślenia są warte zapamietania nie tylko dla wszystkich dzieciatych. Mądrość życiowa bije ze słów tej psycholożki.

Dodaj cytat z książki Potrzebna cała wioska