Złodziej Pioruna

Okładka książki Złodziej Pioruna Rick Riordan
Okładka książki Złodziej Pioruna
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy (tom 1)
The Lightning Thief

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Reread 2024 po angielsku:

Niesamowicie mnie chwyciła za serduszko, a możliwość powrotu do świata Percyego po tylu latach, uświadomiło mi, że kocham tę serię. Nie byłam kompletnie świadoma tego jak niesamowicie tęskniłam za bohaterami i jak bardzo pragnęłam ponownie ich zobaczyć. Przygotowanie mentalne do Chalice of Gods, bo nadal nie mogę uwierzyć co się tam może dziać.
Jeżeli nie znasz tej serii to biegnij po nią. I am not kidding.

Reread 2024 po angielsku:

Czytałam po obejrzeniu filmu - nie wiem czy lepiej, czy gorzej. Przeżycie fajne, bardzo się wkręciłam i jestem niesamowicie ciekawa następnych przygód naszego Glonomóżdzka i panny Mądralińskiej.

Na zawsze zapisana w moim sercu. Pierwsza seria, która rozkochała mnie w czytaniu, pierwsi bohaterowie, którzy byli dla mnie jak przyjaciele. Nie umiem wyrazić słowami jak bardzo kocham ten świat<3

Świetna książka, śmieszna, wciągająca. Może trochę chaotyczna ale czyta się cudownie.

skarbie to percy jackson. jakiej oceny sie spodziewales?

skarbie to percy jackson. jakiej oceny sie spodziewales?

Dość nostalgiczna pozycja dla mnie. Pamiętam, że kiedyś bardzo mi się podobała, teraz straciła trochę magii. Chociaż w porównaniu do innych młodzieżowych pozycji i tak się dobrze zestarzała.

Długo się zbierałem żeby przeczytać tę książkę z dwóch powodów: aż pięć tomów w tej serii i kilkanaście w seriach w tym uniwersum; filmy były mocno średnie. Jednak przekonał mnie serial, który niedawno zaczął się ukazywać na platformie Disney+. Jest naprawdę dobry, więc pomyślałem, że muszę sięgnąć po pierwowzór.
Percy Jackson to dwunastolatek z problemami szkolnymi. Był wielokrotnie przenoszony z jednej szkoły do drugiej. Ma kiepskie wyniki w nauce ze względu na ADHD oraz dysleksję. Jest też z rozbitej rodziny: ojciec nigdy nie poznał, a matka próbuje go sama wychować, w czym przeszkadza jej ojczym-alkoholik i hazardzista. Dodatkowo, wciąż przyciąga kłopoty. Poznajemy go w momencie, gdy jest szansa by w końcu ukończyć klasę bez problemów, a nawet udało mu się znaleźć przyjaciela w szkole. Niestety, jak to zwykle bywało, coś musiało pójść nie tak. Ale może wyjdzie mu to na dobre?
Okazuje się, że wszystkie kłopoty Percy’ego wynikają z tego, że jest herosem. Tak, herosem, półbogiem takim jak mitologiczni Achilles czy Perseusz ! Jego dysfunkcje wynikają z predyspozycji do innych celów niż przeciętny śmiertelnik. Oznacza też to, że jego ojciec nie tylko żyje, ale jest nieśmiertelnym bogiem! Tylko którym? O tym będziecie musieli się przekonać czytając książkę (bądź oglądając serial lub filmy). Wspomnę jeszcze tylko, że oczywiście, niby fajnie, jest półbogiem, ale… także w świecie herosów i bogów są problemy i to Percy będzie musiał uchronić świat przed boską wojną.
Kiedy jeszcze chodziłem do szkoły, lubiłem mitologie. Było w nich coś fascynującego. Natomiast, nigdy nie zaintrygowała mnie na tyle mocno, by zagłębić się w którąkolwiek z nich. Oczywiście, każdy kojarzy podstawowe mity, szczególnie, że są dosyć szeroko wykorzystywane w popkulturze. Kiedy sięgałem po “Złodzieja…” obawiałem się trochę, że ta tematyka jest już trochę zbyt oklepana. Przyznam jednak, że Riordan zbudował świat swoich powieści w naprawdę zgrabny sposób, łącząc świat nowoczesny ze światem bogów, którzy wciąż ludzkości towarzyszą i wpływają na ich losy. Czy wiecie że druga wojna światowa była konfliktem bogów, a Adolf Hitler był herosem? W świecie Ricka tak było.
Kilka słów o bohaterach. Są nimi głównie herosi w wieku zbliżonym do protagonisty, ale i mamy do czynienia także z dorosłymi, zarówno ludźmi jak i mitologicznymi. Są oni dość różnorodni i wiarygodni, co bardzo cenię. Ciekawym zabiegiem było także unowocześnienie postaci bogów.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Narracja dobrze równoważy akcję z opisami przez co nie jest ani nudno, ani zbyt dynamicznie. Liczę natomiast, że kolejne tomy będą już bardziej dla starszego czytelnika. Czuć, że to literatura raczej dla rówieśników Percy’ego. Nie jest to wadą oczywiście, ale na pewno chętniej przeczytałbym kolejne tomy, jeśli docelowy wiek czytelnika zmieniał się wraz z wiekiem głównego bohatera (jak to było choćby w przypadku serii o Harrym Potterze).
Podsumowując, “Złodziej Pioruna” to bardzo fajna młodzieżówka z ciekawym światem i dającymi się lubić, wiarygodnymi bohaterami. Warto po niego sięgnąć, szczególnie jeśli przypadły wam do gustu przygodowe książki fantasy pokroju Harrego Pottera, albo lubicie mitologię grecką. Może i was ta seria wciągnie. Ja na pewno po kolejny tom sięgnę w niedalekiej przyszłości.

Percy Jackson to dwunastolatek z problemami szkolnymi. Był...

Świetna Książka

Świetna Książka

Pozycja, której nie dam rady ocenić obiektywnie, jest ona moim "Harrym Potterem", jeśli można tak to określić.

Przeczytałam ją ponownie po dziesięciu latach za sprawą pojawienia się serialowej wersji i nie spodziewałam się uderzenia tak potężnej fali nostalgii... pieczenie niebieskich babeczek z koleżanką... udawanie, że długopis z Bic to potężna broń wykuta z Niebiańskiego metalu... niezdrowa chęć wydania całego kieszonkowego na podróbki neonowo pomarańczowych koszulek z logiem Obozu Półkrwi z Allegro...

Sama książka, ,,Złodziej pioruna" jest świetnym początkiem serii. Lekka, przyjemna, o ciekawej tematyce młodzieżówka. Świat wykreowany przez Riordana jest niezwykle ciekawy i intrygujący, a główny bohater jest jego najlepszą częścią. Powieść, która nie zanudza czytelnika brakiem akcji. Zakończenie sprawia, że od razu chcemy sięgnąć po następną część, żeby dowiedzieć się co będzie dalej.

Oczywiście książka nie jest idealna, ale w mojej osobistej biblioteczce zawsze będzie numerem jeden i będę ją polecać każdemu kto chciałby zacząć swoją przygodę czytelniczą z młodzieżówkami.

Przygody Percy'ego stanowiły największe odkrycie czytelnicze mojego dzieciństwa. Po latach postanowiłem jeszcze raz wejść do tego magicznego świata. Teraz z satysfakcją mogę stwierdzić, że książka Riordana genialnie wytrzymała próbę czasu.

Świat mitologii greckiej przeniesiony do współczesności i umiejscowiony w Nowym Jorku od początku wydawał mi się świetnym pomysłem. Jako fan mitów z wypiekami na twarzy przeżywałem spotkania Percy'ego z moimi ulubionymi potworami i herosami.

Z perspektywy czasu jeszcze bardziej doceniam to, w jaki sposób autor wprowadza w książce wątki mitologiczne. Jako dziecko nie do końca zdawałem sobie sprawę, że nie wszyscy muszą aż tak bardzo lubić mitologię. Co więcej, jej obecność w kanonie lektur sprawia, że niektórzy z młodszych czytelników wręcz jej nienawidzą. Remedium na to może kryć się właśnie w sposobie przedstawienia mitów, jakie proponuje Riordan. W historii Percy'ego oryginalne historie często są skrócone, lekko zmodyfikowane lub podane niepełnie. Ale to wszytko jedynie zachęca do tego, by rozszerzać wiedzę o mitologii na własną rękę. Myślę, że ta seria mogła być iskrą, która w niejednym czytelniku rozpaliła ogromną fascynację dawnymi wierzeniami.

Oczywiście "edukacyjny" aspekt nie jest jedynym, ani nawet największym plusem tej książki. To po prostu świetnie napisana książka przygodowa, z wciągającą fabułą oraz świetnymi postaciami. Choć czasami widać, że opisy nie są zbyt wylewne, a świat nie do końca jest dokładnie przedstawiony, tak należy pamiętać, że jest to książka młodzieżowa, a nie epopeja. Dzięki temu autorowi udało się utrzymać wysokie tempo akcji i sprawić, że czytelnik ani na chwilę nie poczuje nudy oraz z dużym sentymentem i sympatią będzie wspominał przygody ulubionych bohaterów.

19 762
    5 597