Lek na śmierć

Okładka książki Lek na śmierć
James Dashner Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Więzień Labiryntu (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Więzień Labiryntu (tom 3)
The Death Cure
2011-10-11
Agnieszka Hałas

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wreszcie udało mi się dokończyć ten cykl. Oczywiście, zakończenie jest w miarę otwarte i daje możliwości do dalszego rozwijania tej historii, z czego autor skorzystał. Ale to co przeczytałem czyli 4 pierwsze tomy pozwala mi na krótkie podsumowanie całości.
Otóż trylogia jest mocno nierówna. Dwa pierwsze tomy, tj. nr 1 i 2 dosyć ciekawe, wciągające. Sam pomysł dzieciaków zamkniętych w labiryncie i poddawanych wszelkiej maści próbom pod czujnym okiem kamer jest interesujący. Ale trzeci tom jest moim zdaniem najsłabszy z całej trylogii. Zbyt dużo powrotów do starych miejsc, postaci, wydarzeń. Tak jakby autor nie miał pomysłu na zakończenie swojej historii. Poza tym sposób w jaki jest pisany Thomas czyli główny bohater serii jest naiwny i sztampowy. Nie przechodzi on żadnej drogi, cały czas mówi i zachowuje się w taki sam sposób. Nie uczy się na swoich błędach. Ciężko się z taką postacią polubić, nie mówiąc już o zżyciu się z nią.
Nie jest to zła seria, ale miała zadatki na coś znacznie lepszego, a na pewno na coś z bardziej ambitnym zakończeniem.

Po latach udało mi się wrócić i skończyć trylogię "Więzień Labiryntu" Jamesa Dashnera. Po moich ostatnich przygodach z polskimi horrorami dobrze mi zrobiło przeczytanie czegoś napisanego normalnie i przyjemnie.
W "Leku na śmierć", zwieńczeniu cyklu, w końcu dochodzi do ostatecznej rozprawy z DRESZCZem i z tym, czy faktycznie jest on taki dobry, jak sama organizacja lubi się określać. Akcja w książce wręcz pędzi, przechodzimy od wydarzenia do wydarzenia, nie wiemy co się wydarzy za parę stron. Dla niektórych to z pewnością zaleta, mnie to zmęczyło. Może się starzeję, ale brakowało mi paru przestojów, by lepiej rozwinąć emocje, które odczuwali Brenda, Minho, Newt i Jorge, żeby się zatrzymali i pogadali, a mi pozwolili oswoić się z tym co się wydarzyło oraz mentalnie przygotować na to co nadejdzie. Łapałem się na tym, że stwierdzałem brak sensu zapamiętywania kolejnych wydarzeń, bo przecież za dwie strony wydarzy się już coś nowego, po co się skupiać na bieżącym.
Świat za to został bardzo dobrze rozwinięty, poznaliśmy realia życia ludzi w świecie ogarniętym Pożogą i autor świetnie stworzył klimatyczny, post-apokaliptyczny obraz kipiący życiem, choć często wynaturzonym. Dodatkowo wydarzenia były naprawdę dobrze napisane, mimo często chaosu wynikającego z wydarzeń czytelnik stale dobrze wiedział co się aktualnie na kartach powieści dzieje.
Brakowało mi jednak głębi w postaciach, nie rozwinięto za bardzo już innych postaci pobocznych nie licząc Newta i antagonistów z DRESZCZ, ale to co bolało to to, że główny bohater, Thomas był po prostu schematyczny - wszystkie jego zachowania wpadły w schemat: jest nastolatkiem, więc się buntuję, a gdy nie mogę się zbuntować, to poczekam do momentu, w którym będę mógł się zbuntować. I tak przez właściwie całą książkę. Autor próbował zaszczepić jakieś rozterki i w paru scenach, jak przy rozwiązaniu wątku Newta, udało mu się to, ale zbyt często wpadał w pułapkę buntowniczej pętli.
Mimo to, książkę czytało się naprawdę dobrze, szybko i przyjemnie, i jak ktoś chce kipiącą akcją, niezbyt wymagającą książkę post-apokaliptycznego fantasy to zarówno trzeci tom, jak i cały cykl "Więźnia Labiryntu" naprawdę polecam.

Po książki sięgnęłam po obejrzeniu, moim zdaniem, świetnych filmów. Gdy dowiedziałam się, że są książki, nie mogłam przepuścić takiej okazji i musiałam je przeczytać.😊 Książki, mimo swojej niewielkiej objętości, przekonały mnie do siebie i muszę przyznać, że bardzo przyjemnie mi się je czytało. Świat wykreowany jest niesamowicie oryginalny i przekonał mnie do siebie w stu procentach. Fabuła pędzi do przodu zaskakując niespodziankami, nieprzewidywalnością i dużą dozą akcji. Z bohaterami zżyłam się bardzo szybko i polubiłam ich. Mamy w tych książkach do czynienia z młodymi postaciami i podobał mi się sposób w jaki autor je przedstawił. Była to zwykła młodzież, z której nie starał się zrobić bohaterów, ani przesadnie odważnych śmiałków. Fakt, niektórzy wykazywali się dużą ilością odwagi, jednak nie miała ona nic wspólnego z brawurą.
Było tutaj wiele momentów, gdy się wzruszyłam, bo relacje ukazane między bohaterami są mięsiste i stałe.
Książka napisana prostym, przystępnym językiem wciąga niesamowicie i polecam ja każdemu. 😍

Fantastyczne zakończenie trylogii. Zakończenia zazwyczaj bywają wymuszone i kiepskie. Tutaj mamy przemyślaną końcówkę i drogę do niej. Błędy z drugiej części zeszły na dalszy plan.

Czyta się z dużą dozą przyjemności. Polecam!

Czyta się z dużą dozą przyjemności. Polecam!

"Jaki był sens w prowadzeniu rozmowy, gdy nie można było ufać słowom?" - James Dashner

Kolejny i ostatni tom trylogii Więźnia Labiryntu.
Po latach do niego wróciłam. Wiele rzeczy mnie zaskoczyło o których po prostu przez taki długi czas zapominałam.
Nie zawiódł mnie Autor kreując kolejną historię zapoczątkowaną w labiryncie prowadzącą do zakończenia całej sagi. Kolejna książka i nie straciła ona nic - zwykle kolejne tomy serii okazują się dużo gorsze niż sam początek - tutaj tak nie jest.
Znów towarzyszy nam humor bohaterów (dalej przoduje u mnie Minho ❤️) więzi przyjaźni i nieustanna walka o przetrwanie by móc w końcu czuć się bezpiecznie. Tutaj wszystko co toczyło się miało sens i logikę, nie było nie zakończonych wątków lub zaczętych, tylko na potrzebę jednej sceny. W tym tomie panował niepokój i momentami wielki smutek, ale przychodziła radość i spokój.

Bardzo polecam!

Kolejny i ostatni tom trylogii Więźnia Labiryntu.

Złamała mi serce, rozjechała je walcem, pocięła nożem i spaliła na popiół.
Polecam.

Złamała mi serce, rozjechała je walcem, pocięła nożem i spaliła na popiół.
Polecam.

i kolejna fenomenalna część tej serii, jestem zakochana i tyle, ale końcówka mnie na tyle wkurzyła że musiałam sama napisać nowe zakończenie bo bym chyba rozerwała te książkę,
P O L E C A M

P O L E C A M

zakończenie nie podobało mi się, myślę że jest to najsłabsza część trylogii.

zakończenie nie podobało mi się, myślę że jest to najsłabsza część trylogii.

Książka jak cała trylogia bardzo wciągająca i trzymającą w napięciu do samego końca, nie mniej jednak zakończenie mnie trochę rozczarowało- samo w sobie było dobre ale zostawiło tyle nie dokończony chce wątków, które powinny zostać wyjaśnione jako że jest to trylogia- no i skąd wzięło się to miejsce na końcu?