Niezgodna

Okładka książki Niezgodna
Veronica Roth Wydawnictwo: Amber Cykl: Niezgodna (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2012-03-20
Data 1. wydania:
2012-02-02
Daniel Zych
fantasy fantasy dla młodzieży literatura amerykańska literatura miłość młodzież niebezpieczeństwo odwag przygoda przyjaźń śmierć walka o przetrwanie wizja przyszłości

"Przebój filmowy" - to słowa, które dotąd przemówiły do mnie tylko w przypadku "Assassin's Creed". Poza tym, obie książki przeczytałam bardziej z ciekawości, niż rzeczywistego zainteresowania fabułą.
Śmiało jednak mogę stwierdzić, że w żadnym z tych przypadków się nie zawiodłam.
Pięć frakcji, pięć dzielnic pozostałości Chicago. Altruizm, Nieustraszoność, Eurydycja, Prawość, Serdeczność. Każdą z nich charakteryzują konkretne cechy i na podstawie testu predyspozycji, człowiek przydzielany jest do odpowiedniej frakcji. Osoba niepasująca do żadnej jest wykluczona ze społeczeństwa i uznawana za bezfrakcyjną. Natomiast "Niezgodna" - czyli osoba łącząca cechy kilku frakcji - musi być wyeliminowana.
Najgłębsze lęki Beatrice Prior ukazują się, gdy ku zaskoczeniu wszystkich (w tym też samej siebie) porzuca Altruizm. Staje się Tris - twardą Nieustraszoną. To jednak kosztuje ją wiele bólu i psychicznego cierpienia. Musi zaufać innym nowicjuszom i sprawdzić, czy jej serce jest gotowe dać i przyjąć miłość.
Tajemnicę, której wyjawienie może kosztować ją śmierć, musi strzec przed wszystkimi. I udawać, że rzeczywiście jest wyłącznie Nieustraszoną.
Styl Veronicy Roth zdecydowanie sprawił, że chłonęłam napisaną przez nią książkę i zupełnie nie zwracałam uwagi na czas (dopiero, kiedy zakończyłam czytać ostatnią stronę, zorientowałam się, że nagle z 23.00 zrobiła się jakimś cudem 2.30). Wciągnęłam się w tę opowieść i gdyby nie była to dopiero pierwsza część trylogii, to ta recenzja polegałaby na rozpaczaniu z tego powodu.
Podsumowując - bo zdecydowanie zbyt zaczęłam się tutaj rozpisywać - mam nadzieję, że sięgnięcie po "Niezgodną" albo zainteresuje Was film. Jeśli czytaliście już tę pozycję, to koniecznie powiedzcie mi, czy z początku też stworzyliście ship Willis (William&Tris)...

Śmiało jednak mogę stwierdzić, że w żadnym z tych przypadków się nie zawiodłam.

Przeczytana ponownie po 8 latach i równie mocno na nowo wkręciłam się w całą serię :)

Zawiodłam się. Świat przedstawiony teoretycznie jest w miarę rozbudowany, ale mało się o nim dowiadujemy, ponadto nijak nie przywiązałam się do bohaterów, a niektóre sytuacje dzieją się z przysłowiowej dupy, zaś sama akcja, na którą najbardziej liczyłam, zaczyna się na ostatnich 50 stronach książki. Jedynym plusem jest to, że czyta się płynnie i momentami wciąga.

Muszę się zgodzić z innymi opiniami, kalka "Igrzysk" :) ale mimo wszystko fabuła bardzo mnie wciągnęła, przygoda goni przygodę, nudy brak!

Ta książka strasznie mi przypominała "Igrzyska śmierci", "Grę Endera", ale i trochę film "Blondynka w koszarach". Jednak, jako, że lubię wszystkie te 3 historie, to bardzo dobrze czytało mi się i tę. Szybka akcja, wciągająca fabuła, element tajemniczości... Ogólnie, tak na szybkie czytanie polecam :) Jedynie zakończenie takie jakby za szybkie... Miałam wrażenie, że autorka chce teraz i już przejść do kolejnej części z jakichś powodów... Oby następna część okazała się tego warta...

Oryginalny, przemyślany pomysł, dobrze zarysowana fabuła. Trochę mnie zawiódł koniec, ale jest kontynuacja :)

Przyznam szczerze, że przeczytałam tą książkę po raz piąty, czy może i siódmy. Straciłam rachubę, ale to tylko pokazuje, że z jakiegoś powodu lubię do niej wracać (chociaż całkowicie w rereadach rządzi u mnie „Cztery”). Jednak, chociaż za każdym razem idzie mi sprawniej i nie stanowi ona wyzwania na więcej niż jeden dzień, za każdym tez razem dostrzegam w niej inne rzeczy. Tym razem przede wszystkim rzuciła mi się banalność niektórych wypowiedzi. Do bólu wręcz tępość bohaterki w tym momencie jest dla mnie niezrozumiała. Tris wydaje się inteligentna, sprytna, a przede wszystkim szybko myślącą osobą, ale jak coś palnęła…
Niemniej, od zawsze pomysł na fabułę, przedstawienie świata i zależności w nim podobały mi się, chyba nawet bardziej niż w porównywanych do „Niezgodnej” „Igrzyskach”. Ja nigdy ich nie stawiałam na równi i nadal tego robić nie będę. Jak na młodzieżówkę, książka ma sporo „złotych myśli”, dosyć uniwersalnych praw, nieco humoru i oczywiście romans w tle. Ale nie jest on nachalny, czym bardziej zasłużył na moje uznanie. Podobały mi się szczególnie akty odwagi, zazwyczaj tej bezinteresownej u Tris. Coś, co ją chociaż trochę wyróżniło. To, jak bez wahania rzucała się, gdy komuś groziło niebezpieczeństwo. Ze wszystkich części cyklu, to właśnie ta i wspomniany wyżej dodatek zazwyczaj męczyłam. Musi mieć ona jednak w sobie coś takiego, że spodobała mi się bardziej od reszty trylogii. Wydaje mi się, że chodzi o to zagłębianie się w świat, w system frakcyjny, o poznawanie bazy Nieustraszonych itd. Zdecydowanie z tego można by zebrać materiał na kolejny dodatek.

Zapowiadało się naprawdę nieźle. Pomysł podziału społeczeństwa na frakcje przyciągnął mnie do tej pozycji. Bardzo szybko jednak się okazało, że frakcja do której przystąpili główni bohaterowie, to tak naprawdę osoby które ryzykują swoim życiem na lewo i na prawo. To nie odwaga, to głupota. Reszta frakcji była bardzo mało wyrazista. Nie mogłam też znaleźć różnicy pomiędzy altruizmem a serdecznością (obejrzałam po przeczytaniu książki film który znacznie lepiej to opisał). Nie podobało mi się też wykreowanie jednej frakcji jako tej złej. Cały świat jest jednak bardzo ciekawy i warto się zapoznać z tą pozycją.

Seria "Niezgodna" jest z pewnością jedną z najlepszych serii z pogranicza fantasy i sci-fi dla młodzieży. Porównywana jest ona do "Igrzysk śmierci", jednak podobieństw między tą serią, a książkami Suzanne Collins jest niewiele. Po za tym uważam, że "Igrzyska śmierci" przeznaczone są dla nieco starszych czytelników. Mam wrażenie, że fabuła w nich jest poważniejsza i bardziej mroczna niż ta w serii "Niezgodna".

Pierwszy tom jest bardzo dobrym wprowadzeniem do całej fabuły. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Mnie jednak w niektórych momentach nudziła, być może ze względu na to, że mam już swoje lata, a seria przeznaczona jest dla nieco młodszych czytelników. Zaletą jest to, że książki z tej serii nie są zbyt długie. Spokojnie można czytać jeden tom na tydzień. Książka ta mnie nie zachwyciła, jak pewnie i nie zachwyci wielu czytelników, jednak jest w niej coś, co sprawia, że chce się przeczytać więcej.

Genialna. Główna bohaterka, o dziwo okazała się być dość sympatyczna, fabuła toczy się wartko, a świat przedstawiony jest genialnie rozwijany z każdą kolejną częścią. Szczególnie podoba mi się sposób w jaki książka przedstawia konflikty moralne, naturalne przy wojnach, takich jak choćby zabijanie, miłosierdzie, jaką cenę warto zapłacić za pokój i przede wszystkim poświęcenie. Jednak zanim przystąpi się do lektury, trzeba przede wszystkim wyzbyć się fałszywego przekonania, że ta książka ma w jakikolwiek sposób przypominać Igrzyska Śmierci. Ponieważ nie przypomina, poza drobnymi szczegółami. To są dwie, kompletnie różne książki i nie ma po co ich mieszać.