Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii

Okładka książki Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii Michael Evans
Okładka książki Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii
król średniowiecze Anglia śmierć

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Jak tytuł sam sugeruje, mówmy tu tylko o konkretnym przedziale w historii Anglii, choć autorowi zdarza się nawiązać do czasów współczesnych. Z głęboko akademickim zacięciem Evans analizuje różne rodzaje śmierci, ale także konsekwencje, które ze sobą niosły. Śmierć władcy oznaczała zachwianie sytuacji politycznej w państwie - czy to przez koniec dynastii, czy przez same okoliczności zgonu, które poddawały w wątpliwość żywot króla.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra, choć zostawiła nieco niedosytu. Chętnie bym poczytała więcej.

Bardzo dobra, choć zostawiła nieco niedosytu. Chętnie bym poczytała więcej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Myślę, że książka zainteresuje historyków z wykształcenia.
Jak podkreśla autor we wstępnie książka nie dotyczy tylko śmierci konkretnych osób ale szerszego zagadnienia i tego co sprawia, że dane wydarzenie staje się "pamiętne". Kronikarze kierowali się w dawnych czasach pewnym zamysłem, teksty źródłowe charakteryzuje polityczna tendencyjność, autor przeprowadza analizę na nowo, po swojemu.
Autor podzieli książkę na rozdziały: Śmierć i pochówek, Śmierć jako kara boska, Rozkład ciała, Synowie i ojcowie, Królobójstwo, Nigdyś król i król w przyszłości, Królewscy święci i męczennicy, Królowe.
Okazało się, że ja nie jestem aż taką znawczynią historii średniowiecznej Anglii żeby przeczytać tą pozycję z przyjemnością. Autor żongluje nazwiskami podczas swoich analiz i trochę ciężko było mi płynąć z nurtem i nadążać za autorem czy tym bardziej trudno było mi się z czymś zgodzić bądź nie. Dlatego myślę że książka przypadnie do gustu głównie historykom z wykształcenia a nie zwykłym czytelnikom jak ja.

Myślę, że książka zainteresuje historyków z wykształcenia.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Historia
  • Chcę mieć
  • Mam
  • Bardziej interesujące
  • Historia Anglii
  • Zbiory

Dodaj cytat z książki Śmierć królów. Tragiczne zgony władców średniowiecznej Anglii