Serce człowieka

Erich Fromm Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The heart of man. Its genius for good and evil
2015-11-16
1996-01-01
Vis-á-Vis/Etiuda
The heart of man. Its genius for good and evil
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2015-11-16
Meandry Kultury
Robert Saciuk

W pewnym momencie czytelnika może zniechęcić wnikliwe opisywanie zjawiska nekrofilii, ale poza tym praca ta dostarcza dużej ilości wiedzy.

To Książka, która znacząca odbiła się w postrzeganiu świata. Czytałam ją po raz pierwszy w liceum. Spójna rozprawa na temat natury człowieka.

Książka w której autor próbuje odpowiedzieć na pytanie czy człowiek jest dobry czy zły? Ponadto dużo "mówi" o wolności -czy jest i czym nie jest. Skupia się również na 3 orientacjach człowieka: nekrofilii, narcyzmie, symbiotycznej fiksacji do matki

Bardzo spójna, kompletna pozycja.

Fromm zaczyna od definicji oddziaływań na człowieka: miłość życia i/lub śmierci, narcyzm, więzi kazirodcze (w ujęciu szerszym), aby na koniec przedstawić jak one wpływają na "wolność", na pozornie uświadomione podejmowanie decyzji przez człowieka.

Aby w pełni cieszyć się pozycją, polecam przeczytać najpierw podstawy działania systemu...

Fromm ukazuje, że życie nie jest tylko czarne lub tylko białe, a granice między dobrem, a złem praktycznie nie istnieją. Co dla jednych jest sufitem, dla innych będzie podłogą. Jednak pomimo różnic międzyludzkich, wszyscy dążymy do tego samego celu. Jakiego? O tym właśnie jest ta książka...

Ludzkie serce w zetknięciu z wymagającą rzeczywistością może obrać dwa kierunki - kierunek rozkładu, lub kierunek wzrostu. Fromm odsłania sieć zależności popychających ludzi w kierunku rozkładu, np. na przykładzie Adolfa Hitlera. Dyskutuje też kwestię wolnej woli. Na ile człowiek jest wolny, a na ile jego postępowanie jest zdeterminowane biegiem wypadków (zależnościami...

Trochę przeleżała na półce, w końcu przyszedł na nią czas. Zaciekawiły mnie twierdzenia Fromma, opierające się na jego schemacie nekrofilii i biofilii, syndromu rozkładu i wzrostu. Musiałbym przeczytać ją dwa razy, żeby wszystko sobie utrwalić.
Parę razy nie zgadzałem się z Frommem, szczególnie w "Więziach kazirodczych", gdzie proponowane przez niego rozwiązania były wręcz...

Fromm jest mostem laczacym czytelnika ze zdawawaloby sie pogmatwana (psychologia kliniczna).prostota i latwosc przekazu...

Zrozumiały język; myślenie Fromma zwyczajnie do mnie trafia, zaś koncepcja biofilii i nekrofilii pana Ericha pobudziła mocno umysł, rzuciła nowe światło na wiele spraw.

Dyskusje

• Psychologia
  • Chcę w prezencie
  • Filozofia
  • Psycholigia
  • 001. Mam - literatura faktu

Erich Fromm Serce człowieka Zobacz więcej
Erich Fromm Serce człowieka: jego niezwykła zdolność do dobra i zła Zobacz więcej