Wola mocy

Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
Wille zur Macht
2009-01-01
1911-01-01
Konrad Drzewiecki, Stefan Frycz
Vis-á-Vis/Etiuda
Nietzsche Immoralizm Wola mocy Filozofia nowożytna Filozofia życia Siła Moc Nadczłowiek Ubermensch Przewartościowanie wartości Wolność
Wille zur Macht
filozofia, etyka
2009-01-01
Konrad Drzewiecki, Stefan Frycz
Meandry Kultury

Właściwie to chyba moja druga książka filozoficzna, którą wybrałem ze względu na jej pogmatwanie - uznałem że po jej przeczytaniu inne pozycje będą dla mnie już prościzną.
I faktycznie składniowy chaos i niejasność bije tu przez większość tekstu. Nie wiem na ile to kwestia mojej niewiedzy, ile tłumaczenia, a ile samego pogmatwania myśli Nietzschego.
Po czasie ciężko mi...

Jest to dziwny Nietzsche. Niektórzy nawet podejrzewają, że to nawet nie jest Nietzsche, tylko spreparowana przez jego siostrę wersja Nietzschego, którą ta sprezentowała Austriackiemu Akwareliście. Próby utworzenia traktatu z aforystycznej formy pisarstwa Nietzschego wychodzą dość groteskowo. Ta książka ma być podsumowaniem działalności filozoficznej Fryderyka, a wydaje się...

Filozofia to swego rodzaju dzalalnosc intelektualna, ktora w zadnej swej formie nie moze zostac oceniona jako wartosciowa badz zbytecza w zwiazku z czym uwazam, iz dawanie ocen tego typu utworom nie ma obiektywnego sensu. Napisze jedynie tyle, ze dzela Nietzsche´go w duzym stopniu zmienily moje (skrajnie subiektywne) spojrzenie na rzeczywistosc.

Nie polecam, nie odradzam...

Książka zawierająca zbiór myśli Nietzschego, która została wydana już po jego śmierci.

Zawarte tam treści są wysoce kontrowersyjne, jak generalnie rzecz ujmując cała filozofia niemieckiego myśliciela, który nieprzypadkowo został nazwany "burzycielem wszystkich wartości". Prezentowany tam poglądy, bez względu na intencje pozostawiły pewien grunt pod ich nadinterpretację,...

Kto czytał inne książki N. od razu zobaczy różnice. Styl bardziej "wykładowy" i podręcznikowy. Czasami nawet, widać jakby wnętrze-logikę myśli, a nie tak jak wcześniej dopieszczone aforyzmy, które trzeba było żuć i przegryzać.
Przez takie bardziej otwarte, prywatne spojrzenie część myśli przychodzi łatwiej zrozumieć.

W większości oczywiście obraca się w temacie...

Granica między geniuszem, a szaleństwem jest cieńka.

Cóż można więcej dodać na temat Nietzscheańskiego Zaratustry zapowiadającego "nadczłowieka"? W przeciwieństwie do Saint-Exupéry'ego, autor nie dostrzegał w człowieku niczego, co potwierdzałoby jego wielkość. Mówił, że to tylko "marne i nieudane zwierzę, ślepa uliczka przyrody." Słynny już "nadczłowiek" będzie jego przezwyciężeniem, nareszcie jednostką "udaną",...

Niepokojąca. Z rozbicia myśli z pozoru chaotycznych, wyłania się obraz spójny. Taki, który drażni, prowokuje, w stan napięcia wprawia. Zawsze warto czytać Nietzschego, nawet radykalnie z nim się nie zgadzając. To cenne lekcje.

Intrygujące, inteligentne, odważne.

Geniusz!

Tam nie ma chaotyzmu - kompozycja i forma tej książki jest dobrze przemyślana - w zasadzie dobrze zebrana.Najpierw podważenie i obalenie obecnej religii,filozofii,moralności,wartości,kultury...ukazuje ograniczenia ludzi jako jednostek i społeczeństw, i mechanizmy działania tych ograniczeń.

Wkręca się bardzo głęboko, odsłania prawdę o nas, zmusza do myślenia,...

Dyskusje

• Chcę w prezencie