Nagle pukanie do drzwi

literatura piękna
2016-03-02
Agnieszka Maciejowska
opowiadania literatura izraelska Agnieszka Maciejowska

Zbiór opowiadań izraelskiego pisarza. Dziwne opowiadania, skłaniające do przemyśleń. Niektóre fajne, część lekkich, niektóre zaskakujące, inne wulgarne, jeszcze inne zakończone tak trochę bez sensu. Taki realizm magiczny trochę, przynajmniej miejscami. Wszystkie opowiadania poruszają w sumie podstawowe kwestie i prawdy.
Dobrze jest czasami przeczytać coś innego.

To moje drugie spotkanie z Keretem i sama nie wiem, który zbiór opowiadań bardziej mi się podobał. Tym razem na pewno więcej było tekstów dających do myślenia i zmuszających do refleksji. Owszem, miejscami się uśmiałam (może nie do łez, tak jak w przypadku "Siedmiu dobrych lat", ale i tak było całkiem zabawnie).

Keret potrafi w krótką formę. Zazwyczaj jego opowiadania są...

Podobała mi się nieco mniej od "Tęskniąc za Kissingerem", ale to nadal Keret - świetna krótka forma.

Może Keret niektórych bawi a mnie nudzi, jego humor jest jakiś wysilony i wcale nieśmieszny.

Keret należy do twórców absolutnie genialnych, z talentem od samego Boga, z talentem wrodzonym, na co sam twórca nic nie poradzi, po zapewne nawet gdyby chciał pisać źle, nie umiałby. I jest to talent do formy najkrótszej, którą często uznaje się, i słusznie, za najtrudniejszą. W długiej powieści można pozwolić sobie na fałszywe dźwięki tu i tam, one się zgubią pośród...

Na LC 56 jego pozycji, z których 39 w ogóle nie ma opinii. Dla mnie terra incognita.
Keret (ur.1967) - izraelsko-polski (od 2016 polskie obywatelstwo) poeta, prozaik, reżyser filmowy oraz wykładowca WSF w Tel Avivie. Uważany jest za mistrza krótkiej formy.
Wikipedia:
„…Keret's writing style is lean, using everyday language, slang, and...

Nie przepadam za opowiadaniami, a jednak te czytało się bardzo przyjemnie. Jest w nich coś świeżego, zaskakującego.

Bardzo oryginalne pomysły na tematy opowiadań ujawniają niesłychaną wyobraźnię autora.

Doceniam styl Kereta – taki zaskakująco zaskakujący. Zawsze. Niekwestionowany mistrz krótkiej formy, bardzo zresztą trudnej, pokazowo demaskuje ludzkość z każdej jej banialuki, dyrdymały i filisterstwa.

Pokłady nieskrępowanego humoru, zawoalowana (i niezawoalowana) ironia, a często autoironia wynoszą opowiadania Kereta na wyżyny gatunku.
Dla wielu jego twórczość pozostaje...

Styl jak zwykle niepowtarzalny i niesamowicie lekki. Nastrój tym razem bardziej smutno-refleksyjny, chociaż humoru też nie brakuje. Czasami czarnego.

Dyskusje

• 2013