Oresteja (Agamemnon, Ofiarnice, Eumenidy)

Ajschylos Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Ὀρέστεια
Jan Kasprowicz
Greg
starożytność tragedia grecka
Ὀρέστεια
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Jan Kasprowicz
Lektura z opracowaniem
starożytność tragedia grecka

Samego dzieła nie śmiem oceniać. Przemawia za nim tradycja, historia i różnice kulturowe. Oceniam natomiast wydanie. Osobiście wolę "czyste" książki, tzn. bez uwag, odsyłaczy, podpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ pozwalają dostrzec w dziele to, co ważne dla nas i dzięki temu odsunąć się od mainstreamowej interpretacji (czy warto tak podchodzić do utworu to kwestia dyskusyjna; ja...

oki ale ciężko się czyta

Klasyk nad klasykami.

Najbardziej znany mit o miłości,zemście i śmierci.

Wiedziałam, że lubię literaturę antyczną, a ,,Oresteja” Ajschylosa od dawna znajdowała się na mojej liście książek, które chciałabym przeczytać. Fragment przeczytany na zajęciach wystarczył, by mnie zachwycić, a przeczytanie całości tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że znalazłam kolejne cudowne dzieło literatury starożytnej.

Wojna trojańska już się skończyła. Wódz...

Bije racjonalnego Eurypidesa na głowę. Włos się jeży słuchając chóru Erynii, a same historie aż kipią od jakiegoś między słowami przeczuwanego napięcia, motoru tragedii. Wulkan słownej mocy.
(Nie znam autora przekładu, bardzo stary egzemplarz książki.)

Nietzsche pisał:
[Eurypides] w każdym rysie i w każdej linii [tragedii ajschylosowych] dostrzegał jakąś niewspółmierność,...

Klasyk nad klasykami.

Najbardziej znany mit o miłości,zemście i śmierci.

Mimo, że utwór był pisany do innego społeczeństwa, które żyło w innych realiach rozumienia, filozofowania i życia to dzieło to jest warte uwagi. Warte dlatego, że ma wiele pewnych cech, które charakteryzują je jako tragedię. Tragedię bardzo, bardzo, ale to bardzo dawną. Myślę, że warto sięgnąć po ten utwór nawet w celach poznawczych, a nawet antropologicznych.

Trylogia przeczytana zupełnie przypadkiem. Mam w domu "Antologię tragedii greckiej" i gdy przeczytałam "Antygonę" z rozpędu zabrałam się również za "Oresteję".

Byłam miło zaskoczona gdy czytając jedną z pieśni chóru w "Ofiarnicach" natrafiłam na fragment, który J.K. Rowling wybrała jako motto do ostatniej części Harry'ego Pottera...

Dziedziczny grzechu nasz!
Klątwa to...

Kolejne dzieło, którego nie sposób oceniać, dlatego proszę nie patrzeć na oceny - to trzeba przeczytać, chociażby raz w życiu.

Zwłaszcza, że to jedyna antyczna trylogia teatralna, która przetrwała do naszych czasów.

Zdecydowanie najlepszą częścią tej trylogii są Eumenidy. Pozostałe dwie troszkę przynudzają.

Dyskusje

• Dramat