Koniec jest moim początkiem

literatura faktu
Iwona Banach
NAOKOŁO ŚWIATA
autobiografia filozofia

Cóż dodać. Ocena mówi sama za siebie.

To jest zupełnie wyjątkowa książka. Więcej niż książka. Bo Terzani daje nam tym razem nie literaturę, ale samego siebie, i to z perspektywy bardzo bliskiego końca swojego życia. Jest chory, słaby, lecz w doskonałej kondycji intelektualnej, patrzący jasno i ostro. Syn spisuje codzienne rozmowy z ojcem. Ten kontrast na okładce: Tiziano Terzani, wygląda na jak stary mędrzec...

Rewelacja.

Autor jest dziennikarzem jak sam pisze ze starej szkoły. To o czym pisał w swojej dziennikarskiej karierze poznawał na wskroś żyjąc w miejscach o których pisał, żyjąc tak jak ludzie których opisywał.

Ja zacząłem go czytać od ostatniej książki, w której powiedzmy podsumowuje swoje życie.

Przeczytałem jednym tchem i miałem podczas lektury to metafizyczne...

„Co jeśli ty i ja usiądziemy codziennie przez godzinę, a ty będziesz pytał mnie o to, o co zawsze chciałeś spytać, a ja będę odpowiadał swobodnie” - Tiziano Terzani

Terzani jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy we Włoszech i spędził życie na podróżowaniu i wysyłaniu korespondencji do jednej z wiodących niemieckich gazet. Książka jest bardzo intymnym...

Terzani, który miał piękny pogląd na świat, zagłębianie się w szczegóły jego jakże ciekawego życia - to czysta przyjemność i wielka inspiracja

Spowiedź podróżnika. O swoim życiu, refleksji i wartościach opowiada swojemu synowi na progu śmierci. Dobrze się czyta spełnionego człowieka i jego bogate życie, które w większości spędził w podróży. Książka posiadała dla mnie pewną rozwlekłość, ale zdecydowanie warto ją przeczytać.

Człowiek jest taki, jakim ukazują go słowa, które wypowiada. Nic bardziej autentycznego; opinie, nawet błędne, ale prawdziwe. Dodatkowa gwiazdka za rozdział "Kukułka".
Życie z pasją, z miłością, z otwartymi oczami. Pięknie przeżyte życie.

Rewelacyjna. Z głębią i pokorą. Muszę wrócić do niej jeszcze raz.

Sączy się. Gdzieś pomiędzy słowami wynurza się głębia. Koniec bardzo mocny.

Wiele już napisano o tej książce, więc od siebie dodam tylko, że absolutnie i niezaprzeczalnie W A R T O poświęcić jej czas.

Dyskusje

1 419