Wytęż wzrok! Czyli ukryte obrazki

2016-02-03
2016-02-03
labirynty łamigłówki

Okładka książki Agencja z o.o. Piotr Rychel, Magdalena (Magda) Wosik
Agencja z o.o. Piotr Rychel, Magda...

Na stronach z wytężaniem wzroku oprócz tego, że należy rozpracować ukryte detale to należy użyć kredek lub pisaków i pokolorować całość. Jednak na chwilę obecną ogromnym zainteresowaniem cieszy się samo wyszukiwanie i nijak nie udało nam się nic ubarwić w stu procentach :)

Ale zabawa jest świetna i polecam wszystkim, nie tylko małym. To naprawdę ciekawa i pomysłowa rozrywka, przy której można spędzić sporo czasu wspólnie z dzieckiem. Dzięki tej lekturze można ćwiczyć wzrok, trzymanie kredki w rączce, kolorowanie w obrębie przedmiotu a także współpracę z rodzicem oraz rozróżnianie stron kartki (góra, dół, lewa, prawa - w przypadku podpowiedzi od rodzica).

Zróżnicowana tematyka ilustracji sprawia, że dziecko nie odczuwa nudy jednym rodzajem zadania, czyli poszukiwaniem ukrytych obrazków. Książeczka otrzymała nagrodę "Najpiękniejsze premiery książek dla dzieci w 2016" i całkowicie się zgadzam z tym uhonorowaniem jej. Uwielbiam takie pozycje z literatury dziecięcej, które bawią i uczą zarazem.

całość recenzji i foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/03/magda-wosik-wytez-wzrok-czyli-ukryte.html

mamajanka notuje:
Autorska książeczka Magdy Wosik to zdecydowanie nie jest standardowa kolorowanka. Dla mnie główną atrakcję stanowi jej treść (o tak! całkiem sporo w niej liter, jak na malowankę!),Jankowi podoba się, że dzięki niej może pobawić się w detektywa :)
Co znaleźliśmy w środku?
Absurdalne rymowanki i wierszowane zagadki,
dwadzieścia odmiennych lokalizacji przedstawionych na misternie uplecionych z giętkich linii obrazkach,
setki drobnych symboli "zagubionych" między ludźmi, roślinami, przedmiotami, pojazdami (itp.),które idealnie (a niejednokrotnie bardzo zaskakująco) wtapiają się w tło i zaczynają stanowić fragment większej całości
Słowem - każdy przedszkolak znajdzie tu (sic!) coś dla siebie
Co nas urzekło?
Zabawa słowem w warstwie tekstowej i graficznej,
ogromna różnorodność przedstawionych sytuacji (od rodzinnego pikniku, przez przedszkolny bal przebierańców, po łazienkę pełną książek)
oraz... nieszablonowe spojrzenie na komunikację miejską i transport szynowy :)
(...)

mamajanka notuje:
Co znaleźliśmy w środku?
Absurdalne rymowanki i wierszowane zagadki,
dwadzieścia odmiennych lokalizacji...

Co za rozgardiasz! 3 parasole, 7 myszek, 14 książek, 5 butów, 14 ptaków, 2 krokodyle, 1 wielbłąd i wiele innych drobiazgów ukryło się niecnie na 20 ilustracjach. Kto je odnajdzie? W akcji poszukiwawczej pomogą kredki, farbki, pisaki oraz rodzice, którzy z zapałem będą kibicować małym odkrywcom. Na każdym rysunku musimy odszukać kilka elementów, które potem kolorujemy. Niektóre z nich są ukryte w nietypowych miejscach i bardzo dobrze zakamuflowane. Po odkryciu wszystkich możemy zasugerować malcowi, by pokolorował całą ilustrację. "Wytęż wzrok" to nie tylko kolorowanka, bawi nas wierszykami i powiedzonkami oraz pomaga w nauce czytania. A cała zawartość jest doprawiona dobrym humorem i żartami. Maluch świetnie spędza czas, my albo go dopingujemy, albo rozkoszujemy się chwilą dla siebie. Czego chcieć więcej?:)

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek edukacyjnych. Takich które mają na celu zapewnić dzieciom kreatywne spędzenie czasu, zamiast ślęczenia przed telewizorem albo komputerem. Wszelkiego rodzaju kolorowanki, łamigłówki lub labirynty zawsze są mile widziane. A co powiecie na szukanie ukrytych elementów? To niesamowicie wciągające zajęcie i zabawa na długie godziny.

W książeczce Magdy Wosik nie znajdziecie kolorów. To czarno-biały świat pełen ukrytych elementów, które tylko czekają aby je odnaleźć. Już samo patrzenie na obrazki może wywołać niezły zawrót głowy, a jak się okazuje odnalezienie ukrytych przedmiotów nie jest takie proste jak moglibyśmy przypuszczać. Utrudnieniem jest tutaj brak kolorów. Trzeba naprawdę się skupić, aby odszukać rzeczy, które zostały pochowane na każdym rysunku.

Książeczka została podzielona na 20 części. W każdej z nich znajdziemy rymowany wierszyk, rozkład tego co należy znaleźć i obrazek na którym będziemy szukać ukrytych przedmiotów. Dużym ułatwieniem są rozwiązania, które znajdziemy na ostatnich stronach książki. W razie gdyby dziecko miało kłopot, zawsze może skorzystać z takiej ściągawki. Ja osobiście jednak polecam wspólne szukanie, zwłaszcza, że poza wspaniałą rodzinną zabawą, będzie to również okazja aby dziecko mogło poćwiczyć koncentrację, skupienie, logiczne myślenie, a także spostrzegawczość.

Poza odkrywaniem ukrytych elementów, dziecko będzie miało jeszcze jedno zadanie do wykonania. Gdy już odnajdzie wszystkie przedmioty, może pokolorować obrazki. A rysunków jest tu całe mnóstwo, więc na pewno będzie w czym wybierać. Poza świetną zabawą, nasza pociecha nie dość że spędzi kreatywnie czas, to jeszcze poćwiczy umiejętności manualne.

„Wytęż wzrok! Czyli ukryte obrazki” to publikacja kierowana przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Mniejsze dziecko nie poradzi sobie z odszukaniem ukrytych elementów, zwłaszcza że niektóre z nich zostały bardzo sprytnie pochowane. Cieszę się, że takie książki powstają, bo dzięki temu dziecko ma okazję czegoś się nauczyć i pożytecznie spędzić czas. Przy okazji będzie to fajne urozmaicenie dnia i świetne rozwiązanie, gdy na zewnątrz pogoda nie dopisuje.

Książka Magdy Wosik to wspaniały trening koncentracji, wzroku, spostrzegawczości i cierpliwości. Poprzez zabawę uczy, łącząc to co przyjemne z pożytecznym. Gorąco polecam i zachęcam Was do sięgnięcia po tę publikację. Przekonacie się, że będzie to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

__________________________________

Wytęż wzrok to kolejna, bardzo ciekawa propozycja dla dzieci i dorosłych od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to książeczka, która dostarcza dużo dobrej rozrywki dla całej rodziny. Nam przyszło rozwiązywać zagadki w niej zawarte w czasie grypy, więc była to podwójna radość – odskocznia od martwienia się o gorączkę, kaszel i tony zużytych chusteczek, a także doskonała alternatywa dla bajek w telewizji czy gier na telefonie.

Co jest wyjątkowego w tej książeczce, że od razu podbija serca? Kiedy bierzemy ją w ręce wydaje się zwykłą publikacją, jakich wiele na rynku. Jednak już kiedy ją otworzymy możemy przekonać się, że przed nami jest coś wyjątkowego. W środku znajdują się ciekawe zagadki graficzne – obrazki, na których należy szukać przedmiotów, które się tam zawieruszyły. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga dużego skupienia i tytułowego wytężania wzroku. Przyznam się bez bicia, że kilka razy musieliśmy skorzystać ze ściągawki umieszczonej z tyłu, tak przemyślnie są ukryte przedmioty na tych obrazkach. Zagadki graficzne okraszone są zabawnymi rymowankami, z których część jest przygotowana w taki sposób, że niektóre ze słów zastępują obrazki. Dzięki temu również maluchy nieumiejące jeszcze czytać mogą opowiadać historyjki przedstawione w wierszyku.

Jest to naprawdę ciekawa pozycja dla osób, które chcę w ciekawy i kreatywny sposób spędzić czas ze swoimi pociechami. Rozwija spostrzegawczość, zdolności manualne (obrazki można pokolorować według własnego uznania) i sprawia, że pojęcie nuda staje się nam zupełnie obce.

www.czytajac.pl

Styczeń i luty to u nas czas ciągłych chorób. Ale ten rok zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Od stycznia T. był w przedszkolu może tydzień czasu. Ciągłe wirusy jelitowe, zapalenie ucha itd. Normalnie ręce opadają. Pomysły na rozrywkę dla znudzonego siedzeniem w domu przedszkolaka wyczerpują mi się w zastraszającym tempie. W tym tygodniu uratowała nas Nasza Księgarnia podsyłając rewelacyjną książeczkę Magdy Wosik Wytęż wzrok czyli ukryte obrazki. Jeśli czytacie z dziećmi Świerszczyk, to na pewno wyszukiwanki przez nią rysowane są wam dobrze znane (my jeszcze kojarzymy autorkę z ilustracji do Czarownicy piętro niżej). T. od tej strony zaczyna zawsze lekturę pisemka, czasem nawet jeszcze po drodze z kiosku. A tu proszę! Taki rarytas! Cała książeczka z ukrytymi obrazkami. To nawet chorowanie już nie jest takie złe. Bo też w książeczce jest co robić. Trzeba odnaleźć mnóstwo przedmiotów, zwierząt, liter itp. Elementy zostały ukryte przez autorkę na charakterystycznych czarno-białych ilustracjach i trzeba mocno wytężać wzrok, żeby je wszystkie odnaleźć. A to jeszcze nie koniec, bo potem należy je pokolorować. Zabawa na długie godziny. Tymek siedzi niezmordowanie od tygodnia i szuka, potem odznacza ołówkiem znalezionych delikwentów i przedmioty, a następnie koloruje co lepsze kąski. Ciężko mu się zdecydować, bo autorka bardzo się postarała, żeby przyciągnąć uwagę dziecka. Ba! Bywa nawet, że urządzamy sobie rodzinne poszukiwania, więc i dorośli nie pogardzą taką rozrywką.
Magda Wosik, w swojej książce wzbogaciła wyszukiwanki o zabawne wierszyki i rymowanki, które znajdują się przed każdym obrazkiem. To jest dla nas nowość, ponieważ w Świerszczyku tego nie ma. Napisane z dużym humorem, wprowadzają czytelnika w temat kolejnej odkrywani. Jeśli zajrzycie na koniec książki to znajdziecie także podpowiedzi, które mogą się przydać młodszym dzieciom. Chociaż ja nie polecam zaglądać, bo stracicie wówczas mnóstwo zabawy.
Wytęż wzrok to po Cyrku na kółkach nasz kolejny hit jeśli chodzi o kreatywne książeczki do rozwiązywania przeróżnych zadań. Świetne wydana, na grubym papierze idealnym do kolorowania i bazgrolenia. W ciekawy sposób zachęca dziecko do zabawy, a przy okazji ćwiczy koncentrację i cierpliwość. Krótkie, humorystyczne wierszyki świetnie nadają się do czytania. W zasadzie T. sam mnie oświecił w tej kwestii, kiedy podczas wyszukiwania zaczął sobie czytać i podśmiewać się pod nosem. Polecamy i czekamy na kolejną książeczkę, bo też autorka obiecuje, że ciąg dalszy nastąpi:)

Z tą książką możemy szukać zagubionych rzeczy na majówce, w tramwaju czy w podróży. Czas się nam nie dłuży, bo elementów do odszukania jest dużo, i nie są to łatwe poszukiwania dla dziecka. Trzeba mocno się skupić i wytężyć wzrok, żeby poczuć satysfakcję z odnalezienia poszczególnych przedmiotów czy zwierząt. 20 czarno-białych ilustracji, na których ukrywają się wielbłądy, ptaki, krokodyle, myszki. Dużo zabawy i pracy. Po odnalezieniu ich, pozostaje satysfakcja i przyjemność kolorowania. W tematykę każdego zagadnienia wprowadza krótki, zwykle rymowany wierszyk. Dla każdego coś interesującego.
Wyszukiwanie wciąga i mobilizuje do skupienia i totalnego wytężenia wzroku, bo ilustracje są mocno zapełnione, a poszukiwane elementy dobrze ukryte.

"Wytęż wzrok" Magdy Wosik nie jest tak trudna, jak poszukiwania Wally'ego i nadaje się także dla młodszych dzieci. Dla nich także urozmaiceniem będzie możliwość czytania przez rodzica tekstu, który opowiada o nadchodzącym obrazku i jego krótkiej historyjce. Do tej podanej nam przez autora z łatwością można dorobić też własną. Lew, który znajduje się w gabinecie dentystycznym mógł przecież wybić sobie zęba próbując zjeść kawałek drewna, myląc go z apetyczną szyneczką! Wtedy możemy także napomknąć o tym jak ważna jest higiena swoich zębów połączona z nieuchronnymi wizytami u dentysty - i to wszystko w tak miłej atmosferze, że dziecku łatwiej będzie przyswoić pewne informacje i skojarzyć je z czymś przyjemnym.

Więcej na zukoteka.blox.pl

Na polskim rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek, które są na tyle atrakcyjne, że odrywają dzieci od telewizorów. Mistrzem w tej kategorii stało się dla mnie Wydawnictwo Nasza Księgarnia, które nieustannie zaskakuje mnie nowymi edukacyjnymi książkami dla dzieci w różnym wieku.

Tym razem w moje ręce wpadło Wytęż wzrok – niepozorna książka pełna obrazków i wierszyków, która ćwiczy koncentrację, percepcję wzrokową i umiejętności manualne. Dzieci nie tylko szukają ukrytych przedmiotów, ale również świetnie się bawią kolorując.

Książka może się również przydać do nauki czytania! Ma parę takich tekstów, w którym dorosły może czytać słowa, a dziecko obrazki. Przykład poniżej:

Mogłoby się wydawać, że czarno biała książka nie będzie zbyt dużą atrakcją dla dzieci… Nic bardziej mylnego! Właśnie dzięki temu, że Wytęż wzrok jest pozbawione kolorów, podczas zabawy można najpierw zamalować elementy, które mamy za zadanie znaleźć, a potem pokolorować resztę obrazka. Zabawa kredkami jest więc ułatwieniem w odnajdywaniu zagubionych na obrazku przedmiotów (które czasem są ukryte w zaskakujących miejscach). Na zachętę dodam również, że książka jest narysowana z humorem – zarówno obrazki jak i wierszyki są naprawdę zabawne!

Tej książki nie trzeba dodatkowo wychwalać, gdyż na pierwszy rzut oka widać, że jest wspaniała! Moje pięcioletnie bratanki były zachwycone i chętnie szukały ukrytych przedmiotów.

Idealne ćwiczenie na spostrzegawczość i koncentrację uwagi.

Idealne ćwiczenie na spostrzegawczość i koncentrację uwagi.

• Dla dzieci
  • Egzemplarze recenzyjne