Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio

2016-07-06
2016-07-06
Rafał Lisowski
Rafał Lisowski Brazylia Rio de Janeiro przestępczość reportaż

Autor wykonał kawał solidnej reporterskiej roboty. Przekonał byłego przywódcę faweli, bosa narkotykowego odsiadującego wyrok w więzieniu do rozmowy. I podczas tych spotkań dowiedział się wiele. O tym, jak funkcjonowały środowiska bandidos, w jaki sposób zwyczajny Antonio Francisco Bonfim Lopes stał się Nemem, o tym co to znaczy być człowiekiem faweli. Lecz autor rozmawiał nie tylko z nim. Dotarł do policjantów, polityków, kolegów i wrogów Nema, spotkał się z jego rodziną, kochankami. Od historii jednego człowieka płynnie przechodzi do opowieści o Rio, Brazylii, aktualnej polityce państwa. Fascynująca wyprawa na drugi koniec kuli ziemskiej. Słuchana w wersji audio, która jest zwyczajnie porządna. Taka, której lektura nie razi uszu. Chcecie poznać świat, o którym słyszy się z rzadka i najczęściej przypadkiem? Zapraszam do lektury. Warto.

Ciekawa książka o problemie i historii faweli w Rio de Janeiro dość szeroko zarysowana i opisana.
Szkoda, że w części w której autor opisuje głównego bohatera zamienia się to w hagiografię.
Dobry i skuteczny gangster, to jednak cały czas gangster bardziej niż ktoś godny podziwu.
Boss narkotykowy to jednak gangster, a narkotyki to nie cukierki.

Boss narkotykowy to jednak gangster, a narkotyki to nie cukierki.

Ta xiążka to jakby papierowa wersja filmu Elitarni. Z tą różnicą, że film był fikcją a xiążka opowiada prawdziwą historię. Czy też z hapiendem? Niby tak, ale z drugiej strony ilu ludzi zginęło aby Antônio Francisco Bonfim Lopes mógł wieść bezpieczne i beztroskie życie więźnia, który wie, że finansowo zabezpieczył wszystkie swoje siedmioro dzieci.

Dam dyszkę, bo uwielbiam takie książki i ta też mnie nie zawiodła.

Dam dyszkę, bo uwielbiam takie książki i ta też mnie nie zawiodła.

Opowieść o bardzo zwykłym człowieku (mężu, ojcu, synu),którego trudne okoliczności życiowe pchają do tego by stał się donem narkotykowym w faweli Rio. Właśnie ta jego przemiana była najciekawsza – co spowodowało, że stał się tym kim się stał. Reportaż pokazał mi jak życie w faweli zatraca pojęcie dobra i zła, jak płynne stają się uczciwość i nieuczciwość. Człowiek przyciśnięty przez życie i starający się, żyć życiem zwykłym i przeciętnym postawiony w ekstremalnej sytuacji uratowania własnego dziecka godzi się na zło. Choć to zło (narkotyki) nie jest tu sportretowane jednoznacznie. Ta niejednoznaczność i w pewnym sensie obiektywizm są wielkim walorem tej książki. Sam zacząłem stawiać sobie pytania jak ja bym postąpił, czy poszedłbym ścieżką wybraną przez Antonio (Nema). Tego nie wiem, choć wiem, że nie chciałbym takich dylematów.

Piekielnie zimna historia. Z pomocą opisania jednej faweli autor ukazuje całą problematykę tego typu rejonów, a Don jest postacią tak niejednoznaczną jak życie.

Bardzo dobrze napisana. Czyta się jak powieść szkatułkową. Widać ogrom pracy autora. Koniecznie!

Bardzo interesujący temat, historia Nema i tego jak stał się najpotężniejszym Donem w Rio jest niezwykle fascynująca . Niestety reportaż jest dość trudny w odbiorze. Wymaga pełni skupienia, ponieważ autor zawarł w nim mnóstwo informacji. Czasami wydaje się być wręcz przeładowany faktami i nazwiskami, przez co zaciera się gdzieś główny temat - historia życia i działalności Antonio Lopesa. Doceniam ogrom pracy jaki wykonał autor, aby opisać wszystko tak skrupulatnie, jednak przesycenie informacjami sprawiło , że książka straciła dynamikę i ciężko było mi doczytać ją do końca.

Zaskakujące jak bardzo zaszczutym i samotnym może być człowiek w obliczu władzy. Nemezis to opowieść o człowieku, ktory przyciśnięty do muru postanawia współpracować z kartelami w fawelach. Dowód, że bieda i odpowiedzialność za rodzinę są w stanie pchnąć człowieka w czeluścia zła.

Fawele widziałam wielokrotnie w dokumentach i reportażach. Świat małoletnich morderców w japonkach przeraża i pociąga jednocześnie. Czy nie tak wyobrażamy sobie ziemskie jądro ciemności? Zezwierzęcenie, pieniądze, narkotyki i władza. Układy dominują w świecie orgarniętym usilnymi próbami wyrwania się ze skrajnej biedy. Dzieci wychowywane są w strachu przed zbłąkaną kulą, bo przecież strzelaniny są tam codziennością.

"Nemezis" to bardzo rzeczowa opowieść o tym zagubionym i zapomnianym świecie, o polityce i ludziach. Mam wrażenie, że to kawał dobrego reportażu, który napisany jest w taki sposób, że czuję się częścią wydarzeń, jakbym była blisko faweli i zupełnie jakbym biegała tymi wąskimi uliczkami, na których krwawie walczono o strefy wpływów.

Polecam!

Wielka dawka wiedzy zarówno o Nemie, bohaterze reportażu, jego otoczeniu oraz Brazylii w ogóle. Historia ciekawa, ale podana nie na tyle interesująco, aby można ją było nazwać wciągającą. Książka dla poszukujących informacji, a nie rozrywki.

• Reportaż
  • Do kupienia