Młyn do mumii

Stara Szkoła
2016-12-16
2016-12-16
Mirosław Śmigielski
literatura czeska niebezpieczeństwo Praga śledztwo thriller wyścig z czasem XIX w. zabójca zabójstwo zagadka kryminalna

Okładka książki Jaszmije Smukwijne. Almanach współczesnej poezji czeskiej Michal Ajvaz, Leoš Bacon Slanina, Bohdan Chlíbec, Jaroslav Chobot, Jiří Dynka, Milan Exner, Norbert Holub, Petr Hrbáč, Jiří Janatka, Tomáš Kafka, Zeno Kaprál, Pavel Kolmačka, Petr Koťátko, Vít Kremlička, Petr Král, Milan Ohnisko, Jiří Olič, Marian Palla, Jan Antonín Pitínský, Jaroslav Pížl, Tomáš Přidal, Martin Reiner, Miroslav Salava, Jana Soukupová, Petr Stančík, Marek Stašek, Dariusz Tkaczewski, Bogdan Trojak, Ivan Wernisch, Pavel Řezníček, Michal Šanda
Ocena 0,0
Jaszmije Smukw... Michal Ajvaz, Leoš ...

Oficjalne recenzje i

Kolano jagnięce na rozmarynie

Link do recenzji

795 279 50

Absurd, groteska oraz komisarz jedzący i ruchający wszystko co się rusza w XIX wiecznej Pradze. To, że śledztwo idzie do przodu to tylko przypadek.

Rewelacja! Jednak na pewno nie dla każdego. Książka ta zawiera w sobie mix gatunków,od thrilera, kryminału, powieści historycznej, erotyczno-filozoficzno-kulinarnej, aż do powieści mistycznej i metafizycznej. Na pewno nie jest to porno. Dla mnie odkrywanie takich książek to istota czytelnictwa, aż chce się więcej. Surrealizm, czarny humor i groteska, połączenie dla mnie idealne. Nic mi tutaj nie przeszkadza, może po za tym, że to już koniec. Za....sta!!! Jedna z lepszych, przeczytanych w tym roku!

Przyjemna fantazja na temat XIX wieku, przypominająca trochę scenariusz do gry RPG z odwiedzaniem kolejnych lokalizacji i odhaczaniem przygód seksualnych, mimo to sprawnie napisana i nastrojowa.

Autor w odniesieniu do swojej powieści używa słowa "porno", moim zdaniem nietrafnie - porno kojarzy mi się z czymś wulgarnym i dosłownym, tymczasem tutaj koitalne opisy opierają się przede wszystkim na poetyckich wręcz przenośniach.

W niezłym warsztacie zwracają uwagę poglądy autora, które wyraża zarówno w narracji, jak i portretami swoich postaci i ich antagonistów. Doliczyłam się odwołań: antysocjalistycznych, antyegalitarystycznych, antydemokratycznych, antyfeministycznych, a nawet antyunijnych, a wszystko wyrażone w sposób pozornie tylko błyskotliwy w swojej zaskorupiałej jednostronności. Pewien paradoskalny smaczek polega jednak na tym, że jeśli takie poglądy gdzieś pasują, to właśnie do XIX wieku. A sama powieść jest w swojej kategorii naprawdę dobra. Coś podobnego mógłby napisać Marek Krajewski głosujący na Konfederację, ale ja autorowi nie będę zaglądać w kartę wyborczą, dopóki będzie pisał nastrojowe powieści z fabułą osadzoną w dziewiętnastym wieku. Okej, autorze, do zobaczenia później!

Mimo wszystko warto.

Na mój odbiór “Młynu…” zdecydowanie ma wpływ jakość trzech poprzednich lektur i mam pełną tego świadomość; może po przeczytaniu książki niemal genialnej (i takiejż wysłuchaniu w formie audiobooka) oraz bardzo dobrej na dokładkę należałoby zrobić sobie z tydzień przerwy od czytelnictwa?
Sama w sobie książka dość dziwna. Trochę jak pastiszowe realizacje różnych “Holmesów” z seriali. Dosyć - co oczywiste - “czeska”: pełna absurdu, zaskakujących zdarzeń, nieprzewidywalna. Ale w tym wszystkim całkiem dowcipna. “Mistyczny porno-gastro thriller” głosi okładka i z tego wszystkiego, to: thriller jest dość umowny, porno z tego żadne (no, że bohater lubi sobie poswawolić, a okazji ma do tego wiele?..), a prawdziwa za to tu orgia kulinarna! I to mi się w tej książce - coraz bardziej w miarę jej lektury - podoba: prawdziwie pieczołowicie odtworzone (prawdziwe czy nie) przepisy na frykasy wszelkiej maści. I wiele jeszcze tak dziwnych, że niemożliwe, iż prawdziwych! Nic innego nasz bohaterski detektyw nie robi tylko (prowadząc śledztwo) je i pije! Je i pije na potęgę! To go dopieroż przyprawia o prawdziwe metafizyczne doznania, a nie owo “porno”... A i my jako czytelnicy prawie czujemy wszystkie te smaki, zapachy, wrażenia; trzeba oddać Stancikowi, że umie malować słowami niemal fakturę i konsystencję pokarmów!
No i trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, że ma Stancik pióro, pomysłowość, a i nie brak mu błyskotliwości, jak w scenie gdy komisarz Durman czyta dwa tomy książek odebranych potencjalnemu przestępcy (Darwina i Mendla), uznaje je za karykaturę dwóch Testamentów Biblii, prawidłowe wyciąga z lektury wnioski, po czym… ciska tą Biblię szatana do śmietnika! Przypadek wiedzie naszego prostodusznego komisarza jak po sznurku ku rozwiązaniu zagadki kryminalnej, a nie własna dociekliwość i dedukcyjność… Sherlocka Holmesa to jakaś zaledwie karykatura.
A nad głowami szaleje dziewiętnasty wiek, przewalają się epoki i wojny, upadają stare porządki świata. I tego też mamy trochę w książce, ale - znów - wypaczonego, przeinaczonego, zmityzowanego i odrealnionego jak w krzywym zwierciadle...

Mistyczny porno-gastro thriller - wzmianka na okładce, po której już wiedziałam, że musze po to sięgnąć. Czy słusznie i czy było to tego warte? I tak i nie.

Jest to zdecydowanie jedna z najdziwniejszych książek, jakie przeczytałam w tym roku, o ile nie w całym życiu. Jeśli zastanawiacie się, o czym jest, to odsyłam do pierwszego zdania i jest to dokładnie ta kolejność. Najwięcej jest porno, potem trochę gastro, a thriller robi za tło. Chociaż muszę przyznać, że sprawa kryminalna sama w sobie jest naprawdę niezła i osobiście mocno ubolewam nad tym, że jest jej tak mało i nie stanowi większej części fabuły, ale sama się prosiłam.

Część gastro również daje radę, bo możemy poznać wiele typowo czeskich smakołyków, co prawda z czasów XIX-wiecznych, ale większość z nich brzmi współcześnie i gdzieś tam obiła mi się uczy, także jeśli jesteście ciekawi jak na przykład przygotowywano rybę nie mając kompletnie dojścia do mięsa, to książka ta odpowie na Wasze pytanie.

No i zostaje część porno. O ile to na początku było nawet zabawne, bo tam wszyscy są... delikatnie mówiąc... zdeprawowani, o tyle po czasie robi się męczące, nużące i momentami niesmaczne. Ja ją pochłonęłam na dwa podejścia, więc może w tym też tkwi mój błąd, że zwyczajnie było tego za dużo naraz, ale nie wiem, czy chciałabym dłużej z nią obcować.

Śmieszne jest to, że ta książka zdobyła najbardziej prestiżową czeską nagrodę literacką – MAGNESIA LITERA W KATEGORII PROZA. Nie mam pojęcia, na jakiej zasadzie w Czechach przyznają nagrody literackie, ale czy moim zdaniem jest to książka warta nagrody literackiej? Hm, na pewno jest nietuzinkowa i oryginalna w swoim istnieniu, tego nie mogę jej odmówić, ale nie mogłabym jej polecić z czystym sumieniem. No chyba, że macie zryta bańki i szukacie czegoś... innego, to owszem, zapraszam, ale robicie to na własną odpowiedzialność.

Tak na kilka dni po jej przeczytaniu nie wspominam jej źle, nie krzywię się na jej myśl, raczej mnie to bawi i jestem raczej pośrodku, jeśli o nią chodzi. Dziwny twór :).

poczatek zapowuadal cos wyjatkowego, dobrry jezyk , Klimat starej Pragi, ale po drodze cos sie zepsulo, zaczęło nuzyc.
Intryga niewciagajaca, obrzydzaly mnie opisy tych miesnych dan, tlustawy komisarz chedozacy wdzystko,co sie rusza. Nie jest to ksiazka zla, raczej zmarnowany potencjal.

To kolejne moje spotkanie z Petrem Stančikiem, bardzo mi pasuje jego absurdalny humor A opisy jedzenia są wprost znakomite. Jestem w stanie zaktualizować i poczuć czym delektuja się bohaterowie. Sama intryga jest, ale nie jest clou książki. Specyficzny humor i absurd czasami nawet niedowierzanie w pomysły autora, mogą odstraszyć, mnie zachwyciło.

Licząc, że może jednak fabuła mnie wciągnie dobrnęłam do 3/4 tekstu i poddałam się, resztę przekartkowałam, zakończenie tak samo beznadziejne jak całość. Mistyczny porno-gastro retro thriller... Hm, wydaje mi się, że mistycyzm jest już przereklamowany, retro kryminałów mamy na pęczki i to dużo lepszych niż "Młyn do mumii". Uwielbiam Czechów za cudowne filmy, ale ich literaturę oceniam raczej nisko.

"Młyn do mumii. Czyli przewrotne odkrycie komisarza Durmana - Mistyczny porno-gasto thriller z XIX-wiecznej Pragi" - taki tytuł nosi powieść Petra Stančíka oraz taką adnotacją na okładce został ten tytuł opatrzony. Czy trzeba mówić więcej? Otóż trzeba, ponieważ okazuje się, że czasem kontrowersyjne słowa reklamowe (porno, gastro, thriller...) okazują się być nie tylko zachętą bez pokrycia. W "Młynie do mumii" faktycznie znajdziemy wszystko to, czego szuka żądny emocji czytelnik. Co ważne, w dobrych proporcjach i mimo wszystko w granicach rozsądku - a bałam się, że wpadła mi w ręce książka wulgarna, płytka i nudna.

Mamy do czynienia z historią kryminalną - ktoś bestialsko morduje praskich listonoszy. Zagadkę ma rozwiązać komisarz Durman, człowiek rubaszny, rozpustny, lubiący dobrze zjeść i dobrze się zabawić. Czas wolny od pracy spędza w okolicznych burdelach i knajpach. Do sprawy kryminalnej podchodzi bardzo poważnie, tempo akcji jest wartkie, ale i tak można odnieść wrażenie, że praca nigdy nie była i nie będzie dla komisarza najważniejsza. Sama sprawa jest bardzo skomplikowana - aby ją rozwiązać, komisarz przemierzy pół świata i stanie przed zagadką międzynarodowego formatu.

Mistyczność nie jest najważniejszą cechą "Młyna do mumii". Jest nią z pewnością strona kulinarna, wspomniana już gastryczność, która przez Stančíka została przedstawiona pod postacią "przeorania" czytelnika przez wszystkie możliwe lokale i jadłodajnie XIX-wiecznej Pragi (i nie tylko, ponieważ wszędzie tam, gdzie wędruje główny bohater, pojawiają się też miejsca, w których się stołuje i dania, które przyjemnie wypełniają jego kiszki). Mnie ta strona przekonuje całkowicie, jako człowiek, który nie odmawia sobie kulinarnych przyjemności co kilka stron wyobrażałam sobie wspaniałe dania śląskiej kuchni - tłuste, ciężkie, słodkie i słone równocześnie, mocno okraszone, podawane z kluskami... I tak dalej. Ślinka cieknie. Wracając do mistyczności - niby jest, ale ledwo. Porno? Owszem, całkiem sporo, całkiem odważnie. Niegrzeczne dziewczynki po lekturze tej książki będą inaczej patrzeć na smalec, grzeczne już nigdy go nie dotkną. Czy thriller? W pewnym sensie tak, jest zbrodnia, jest śledztwo, są brutalne praktyki mordercy. Ale żaby thriller? Dla mnie kryminał przygodowy, z mocnym wątkiem a'la Indiana Jones.

Nie bez znaczenia pozostaje również wątek społeczny i kulturowy. Komisarz co rusz napotyka na przejawy nieubłaganego rozwoju cywilizacyjnego, który nie może przynieść nic dobrego. Drogie roztargnione panie, które nie wiecie co robić z nadmiarem czasu, który otrzymałyście dzięki wynalazkom - niektóre wnioski płynące z "Młynu do mumii" mogą się wam nie spodobać, ale trudno nie przyznać im racji. Wizja przyszłości, jaką snuje poprzez bohaterów Stančík, jest bardzo trafna, chociaż niektórzy mogą do tego dojść dopiero po dłuższych przemyśleniach lub wcale. Nie ma się co dziwić - prawda w oczy kole.

Jestem bardzo miło zaskoczona, "Młyn do mumii" okazał się bowiem książką napisaną z pomysłem i ze smakiem, chociaż sama nie rozumiem, jak udało się to autorowi osiągnąć, ponieważ zmieszał w niej szereg wątków i motywów, które wszystkie z osobna wydają się co najmniej niesmaczne, ale wszystkie razem przedstawione na tle XIX-wiecznej Pragi tworzą bardzo przyjemną dla oka i wyobraźni kompozycję. Przyzna autorowi czeska nagroda Magnesia Litera jest jak najbardziej zasłużona.

Gęsta, bogata, dopracowana językowo.

Gęsta, bogata, dopracowana językowo.