Historia pisana pieniądzem, czyli jak rządzący na przestrzeni wieków manipulowali polską walutą.

Jakub Wozinski Wydawnictwo: Prohibita powieść historyczna
Prohibita
powieść historyczna
2012-01-01

Ciekawe podejście do tematu. Autor z uporem stwierdza, że za psucie pieniądza winna jest jego centralizacja, tzn. prawo emisji przez jeden podmiot. Skłania się ku "rozbiciu dzielnicowemu" uważając, że w ten sposób zostanie wymuszona konkurencja w jakości pieniądza. Jednocześnie przeczy sam sobie opisując psucie polskiego pieniądza przez państwa ościenne (a przecież powinno...

Doktor Woziński podjął się ambitnego zadania przedstawienia historii Polski poprzez jej najważniejszy, jego zdaniem, aspekt - produkcję pieniądza. Oprowadza nas po salonach dziejów, pokazując raz po razie jak monopol w tej dziedzinie był szkodliwy dla Polaków oraz zwraca uwagę na zaniedbany w nauczaniu historii okres, którym jest rozbicie dzielnicowe - wieczne demonizowane,...

Może nie jest to arcydzieło, ale całkiem przyzwoita książka z podtytułem idealnie oddającym jej treść („czyli jak rządzący Polską na przestrzeni wieków manipulowali polską walutą”). Przy czym w ramach wywodu zawartego wewnątrz Autor nie pozostawia wątpliwości, że termin „manipulowali” oznacza zwykłe oszustwo i grabież poddanych/rządzonych „w majestacie prawa”.
Książki nie...

Bardzo dobra i bardzo niepoprawna politycznie książka o tym, o czym szkoła kompletnie milczy. Odbrązawia wiele postaci z historii Polski. Autor przedstawia dzieje naszego kraju z zupełnie nowej perspektywy.

Bardzo wartościowa książka o historii pieniądza w Kraju Polan. Od zalążków Polski do czasów obecnych. Napisana zwięźle bez niepotrzebnych rozwlekań. Pokazana manipulacja pieniądzem, skąd wywodzi się NBP i co zrobił okrągły stół. Szkoda, że tak mało jest pozycji o finansach naszego kraju. Godna polecania.

To prawdziwa perełka, która wyśmiewa mit o zasadzie, że dżentelmeni o pieniądzach nie dyskutują. Obraz dziejów ojczystych ukazany jest w oparciu o wątki ekonomiczne. To także historia bankierów oraz dzieje waluty, które przekładają się na dzieje systemu władzy w istocie: kto ma pieniądze, ten ma władzę. Zatem bez podstawowej wiedzy, kto i na jakich zasadach drukuje banknoty...

• Ekonomia
  • Historia