Architekci zwycięstwa. Jak inżynierowie wygrali drugą wojnę światową

Okładka książki Architekci zwycięstwa. Jak inżynierowie wygrali drugą wojnę światową Paul Kennedy
Okładka książki Architekci zwycięstwa. Jak inżynierowie wygrali drugą wojnę światową
Paul Kennedy Wydawnictwo: Wydawnictwo RM powieść historyczna
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Engineers Of Victory
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2015-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377731925
Tłumacz:
Katarzyna Skawran
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
382
152

Na półkach:

Dużo ciekawych informacji o rozwoju techniki wojskowej w czasie II wojny.

Na końcu autor stawia tezę, że wojnę wygrano dzięki inżynierom, którzy tylko w wolnych krajach mogą osiągnąć akie wyniki. Pamiętając o wynikach inżynierów niemieckich, niewiele ustępujących alianckim (może raczej z powodu ograniczeń w dostępie do materiałów),trudno taką tezę przyjąć.

Dużo ciekawych informacji o rozwoju techniki wojskowej w czasie II wojny.

Na końcu autor stawia tezę, że wojnę wygrano dzięki inżynierom, którzy tylko w wolnych krajach mogą osiągnąć akie wyniki. Pamiętając o wynikach inżynierów niemieckich, niewiele ustępujących alianckim (może raczej z powodu ograniczeń w dostępie do materiałów),trudno taką tezę przyjąć.

Pokaż mimo to

avatar
615
204

Na półkach: ,

Jest dobrze, ale mogło być lepiej ;) Autor to solidny historyk i tą solidność widać zarówno w konstrukcji rozdziałów jak i w faktografii. Byłoby jednak świetnie móc przeczytać podobną książkę napisaną przez inżynierów (pewnie coś się znajdzie). Po prostu PK podporządkował kwestię rozwoju technicznego strategii i taktyce i znowu trzeba było maglować informacje, które są raczej znane. Książka zyska w oczach kogoś, kto się specjalnie nie interesuje II WŚ, bo znajdzie tam na pewno więcej nowych, dla niego, informacji.

Jest dobrze, ale mogło być lepiej ;) Autor to solidny historyk i tą solidność widać zarówno w konstrukcji rozdziałów jak i w faktografii. Byłoby jednak świetnie móc przeczytać podobną książkę napisaną przez inżynierów (pewnie coś się znajdzie). Po prostu PK podporządkował kwestię rozwoju technicznego strategii i taktyce i znowu trzeba było maglować informacje, które są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
535
180

Na półkach:

Jak można wygrać wojnę? Odpowiedzieć można szybko: trzeba mieć przewagę. Nie wystarczy jednak przewaga liczebna, chociaż może tak starcia wygrywało się dawniej. Potem pojawił się dodatkowy czynnik, a w okresie wojen światowych przybrał ostatecznie na sile: uzbrojenie. Pojazdy, pociski, walka na lądzie, w wodzie, w powietrzu… pamiętamy żołnierzy, a zwłaszcza dowódców, ale jest jeszcze jedna grupa zasługująca na szczególną uwagę, bez której postęp technologiczny po prostu byłby nie możliwy: inżynierowie, twórcy, naukowcy. Książka „Architekci zwycięstwa”, jak podkreśla autor, nie ma jednak na celu udowadniania że sukces był całkowicie ich zasługą, a pokazanie, na jak wiele rzeczy mieli wpływ i w jaki sposób wykorzystane zostały ich pomysły.

Całość składa się z pięciu części, obejmujących opisy poszczególnych przeszkód i sposobów na ich pokonanie: od problemów z bezpieczeństwem szlaków handlowych na morzach po kwestie logistyczne dotyczące ogromnych nieraz odległości miedzy walczącymi państwami, które wymagały pokonania by skutecznie uniemożliwić im działanie. Pierwsza z poruszonych kwestii (i najciekawsza z mojego punktu widzenia) dotyczy wojny wodnej, atakowania floty handlowej aliantów przez niemieckie U-booty, który to problem zaczął się już w czasie pierwszej wojny światowej i pojawił się także w przypadku drugiej. Okręty podwodne zaczęły atakować też statki pływające pod banderami neutralnymi, stwarzając śmiertelne zagrożenie dla zwykłych, pasażerskich jednostek przewożących cywili, ale przede wszystkim skutecznie zapobiegając wymianie towarowej między wymienionymi utrudniając zdobywanie istotnych dla przemysłu i społeczeństwa towarów. Jak to zrobić, bo konwój statków płynący przez ocean dotarł na miejsce bezpiecznie, nawet jeśli zostanie wykryty i zaatakowany? Niemcy sukcesywnie zwiększały produkcję U-bootów, które z czasem zaczęto określać jako „wilcze stada”. Potrzebne było nie tylko zwiększenie obstawy, ale i lepsza technologia pozwalająca na wykrywanie podwodnego zagrożenia i likwidowania go, zanim zdążyło wyrządzić poważne szkody. W dalszej części książki autor zapoznaje czytelnika również ze sposobami rozwijania strategii i wyposażenia floty powietrznej, metodami pozwalającymi na zatrzymanie niemieckiego blitzkriegu, trudności wynikające z bitew na wybrzeżach i kwestię wojny z Japonią.

Paul Kennedy posługuje się prostym językiem, wdając się często w obszerne tłumaczenia dotyczące zarówno własnych przemyśleń, jak i opisywanych sytuacji. Jest to duża zaleta tej pozycji, ponieważ czytelnik nie ma szans zgubić się w terminologii bądź akcji, poznając je ze wszystkimi szczegółami, opatrzonymi szczodrze interpretacją autora książki. Z drugiej strony, spora części opisów jest po prostu zbyt rozwleczona, przegadana, zawierająca za dużo teoretyzowania w kwestiach, które wydają się być jasne i proste. Rozumiem, że autor jest znawcą i pasjonatem tematu, ale jedna rzecz roztrząsana za długo znudzi każdego, zwłaszcza w książce, które zdaje się być nastawiona raczej na zaciekawienie czytelnika niekoniecznie będącego historykiem z krwi i kości. Pan Kennedy ma też jeden nieco irytujący nawyk: nadużywa sformułowania „jak czytelnik się za chwilę przekona”, wstawiając to nawet kilka razy w jednym akapicie. Panie autorze, dajmy się zaskoczyć, nie mówimy od razu, co będzie za chwilę omawiane.

„Architekci zwycięstwa” to już druga książka Wydawnictwa RM, którą udało mi się dostać (pierwsza to „Berlingowcy. Żołnierze tragiczni”) i tak samo jak poprzednia jest pozycją wartą uwagi nie tylko ze względu na wartościową zawartość, ale i dokładność, z jaką została potraktowana od strony wizualnej. Do tekstu dołączono czarno-białe ryciny związanie tematycznie z omawianymi wydarzeniami, umieszczone w elegancki sposób pomiędzy poszczególnymi rozdziałami, tak, by nie rozpraszać w trakcie czytania, a stanowić jego ciekawe uzupełnienie. Jeszcze ciekawszym elementem (choć już mniej dyskretnie umiejscowionym) są mapy, przedstawiające aktualną sytuację, położenie armii bądź kierunki działań. Zdecydowanie cieszą oko szczegółowością i jakością, są wyjątkowo czytelne i jasne, choć utrzymane w czerni i bieli.

Książka pana Kennedy’ego jest pozycją nie tylko dla osób interesujących się historią wojen światowych. Coś dla siebie znajdzie w niej też czytelnik związany z szeroko pojętymi naukami technicznymi, przemysłem czy po prostu zainteresowany technologią i inżynierią. Są to przede wszystkim informacje z gatunku ciekawostek historycznych, do których dołączono obszernie rozpisane tło wydarzeń, dorzucając sporo szczegółów dotyczących taktyki, co tworzy razem kompletne wyjaśnienie wpływu poszczególnych usprawnień na przebieg zmagań wojennych. Jest to też lektura lekka i przyjemna w odbiorze pomimo poważnej przecież tematyki. Polecam, szczególnie osobom zainteresowanym wojną od strony technicznej.

http://asafewarmplacewithbooks.blogspot.com/2015/08/architekci-zwyciestwa-jak-inzynierowie.html

Jak można wygrać wojnę? Odpowiedzieć można szybko: trzeba mieć przewagę. Nie wystarczy jednak przewaga liczebna, chociaż może tak starcia wygrywało się dawniej. Potem pojawił się dodatkowy czynnik, a w okresie wojen światowych przybrał ostatecznie na sile: uzbrojenie. Pojazdy, pociski, walka na lądzie, w wodzie, w powietrzu… pamiętamy żołnierzy, a zwłaszcza dowódców, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
71
11

Na półkach:

Książka rzuca zupełnie nowe światło na zmagania na różnych teatrach działań II wojny światowej. Autor na kartach książki pokazuje jak skomplikowanym mechanizmem jest prowadzenie wojny, której wynik nie zależy tylko od pomyślnego ostrzały pozycji wroga. To przede wszystkim znakomici logistycy, menadżerowie i inżynierowie, którzy dźwignęli ciężar zwycięstwa, a o których się rzadko wspomina. Ciekawe spojrzenie na wojnę od "strony kuchni".

Książka rzuca zupełnie nowe światło na zmagania na różnych teatrach działań II wojny światowej. Autor na kartach książki pokazuje jak skomplikowanym mechanizmem jest prowadzenie wojny, której wynik nie zależy tylko od pomyślnego ostrzały pozycji wroga. To przede wszystkim znakomici logistycy, menadżerowie i inżynierowie, którzy dźwignęli ciężar zwycięstwa, a o których się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
6

Na półkach:

Inne oblicze zmagań wojennych. Innowacje i co jeszcze ważniejsze zarządzanie, te aspekty zdaniem autora decydują o zwycięstwie w równym stopniu jak potęga militarna.

Inne oblicze zmagań wojennych. Innowacje i co jeszcze ważniejsze zarządzanie, te aspekty zdaniem autora decydują o zwycięstwie w równym stopniu jak potęga militarna.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    63
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    27
  • E-book
    2
  • Historia
    2
  • Posiadam
    2
  • Ebooki
    2
  • Ulubione
    2
  • E-Booki
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Architekci zwycięstwa. Jak inżynierowie wygrali drugą wojnę światową


Podobne książki

Przeczytaj także