Antropologia w ujęciu pragmatycznym

Okładka książki Antropologia w ujęciu pragmatycznym Immanuel Kant
Okładka książki Antropologia w ujęciu pragmatycznym
Immanuel Kant Wydawnictwo: Wydawnictwo IFiS PAN filozofia, etyka
filozofia antropologia pragmatyzm Kant Immanuel

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Płodna porażka

W dziejach filozofii "Antropologia" Kanta uchodzi za jedno z bardziej znaczących nieporozumień, ponieważ została napisana tak, jakby cierpliwie budowany przez Kanta system krytyczny przestał nagle obowiązywać.

Według uwag wstępnych, "Antropologię" trzeba rozumieć, jako naukę o wolności podmiotu do czynienia ze sobą, co może i winien. Niestety, w wyniku dostajemy zestaw luźnych i arbitralnie rozwijanych przemyśleń na poniekąd fascynujące tematy, jak "O obserwacji siebie", "O słuchu" czy "O pamięci". Przedstawiane przez Kanta przemyślenia są raczej powierzchownymi, niezobowiązującymi i naiwnie uniwersalnymi obserwacjami w stylu niektórych starożytnych filozofów. Powodu tej regresji należy szukać w obranej na potrzebę "Antropologii" metodzie, gdzie poznanie dotyczące człowieka nie jest poddane wymogowi odpowiedniej kontekstualizacji. W filozofii Hegla, która stawia sobie za zadanie nie powielania błędów Kanta, opis ludzkich zjawisk opiera się na dwóch gruntujących podstawach: refleksji na temat ludzkiej świadomości ("dlaczego w danym kontekście ludzie postrzegają rzeczy tak, jak je postrzegają"?) oraz kwestii ducha czasów ("jakie dany punkt widzenia ma znaczenie w kontekście historii idei"?).

Napisany przez Michela Foucault wstęp do "Antropologii" Kanta w pewnym stopniu dotyka tych palących trudności metodycznych. Niestety, biurokratyczna wręcz pedantyczność Foucault w parze z zamiłowaniem do podstępnej subwersji (np. kwestia rzekomej potrzeby odłączenia wolności od prawdy czy też to, że wiedza podobno stanowi formę dominacji nad swobodą jednostki...) bardziej komplikuje, niż klaruje odbiór "Antropologii".

Na ile z jednej strony można być Kantowi wdzięcznym za jego próbę opracowania bardziej "przyziemnej" i życiowej formy filozofowania na temat człowieka, tak z drugiej trudno nie zauważyć, że wprowadzony w "Antropologii" arbitralny styl umożliwił całemu pokoleniu filozofów-pisarzy zająć pole filozoficzne swoimi agresywnie przyziemnymi dywagacjami. Tacy autorzy jak Schopenhauer, Nietzsche czy Heidegger zmaksymalizowali stanowisko "wolności podmiotu do czynienia ze sobą, co może i winien" i podporządkowali budowaną na przestrzeni stuleci aparaturę filozoficzną własnemu widzimisię, tak jakby mętna wiara w siebie stanowiła przejaw niepodważalnej Wolności.

Płodna porażka

• Filozofia
  • Antropologia
  • Filozofia / Religie
  • 0 A
  • Filozofia/antropologia/kultura

Dodaj cytat z książki Antropologia w ujęciu pragmatycznym