Ogień i woda

Okładka książki Ogień i woda Victoria Scott
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Ogień i woda
Victoria Scott Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Ogień i Woda (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2015-06-17
Data 1. wydania:
2014-02-25
Marzena Dziewońska
Tella lekarstwo wyścig ya young adult młodzieżowe śmierć Victoria Scott miłość przygoda thriller
Inne

Osobiście jestem zachwycona, uwielbiam takie historie i nie rozumiem negatywnych komentarzy, no ale cóż, każdy z nas szuka i oczekuje czegoś innego od książki, ja dostałam to na co liczyłam.

To miała być przyjemna, odmóżdżająca lektura – okazała się bardzo odmóżdżająca, ale nie bardzo przyjemna. Tania podróbka „Igrzysk śmierci” z nielogiczną fabułą i denerwującymi bohaterami. Nasza główna bohaterka jest niby taka dzielna i rezolutna, a wciąż myśli tylko o kosmetykach, włosach i tym, jak wypada w oczach miejscowego przystojniaka. Romans – bo to chyba jasne, że romans się rozwija – toczy się według straszliwie irytującego schematu: chłop bez żadnego powodu pomaga dziewczynie od pierwszej strony, w zasadzie za rączkę ją prowadzi, a ona wcale tego nie zauważa i bez wyjaśnienia stwierdza, że ten ma „twarz seryjnego zabójcy”, po czym zaczyna adorować jego muskuły i kamienne oblicze. Och, ci pozorni twardziele o nieruchomej twarzy, dramatycznej historii i ogromnych pokładach czułości. Miało być wzruszające i dramatyczne – wyszło miałkie i bez sensu. Ale doczytałam do końca bez wielkiego bólu (prócz bólu żenady) więc za to uczciwe trzy.

Podchodziłam do tej książki z dużym dystansem, bo choć kiedyś bardzo chciałam ją przeczytać, tak teraz jednak czuję się nieco za stara na młodzieżówki. Albo nie, inaczej. Czuję, że więcej rzeczy mnie w nich irytuje. Więcej w nich zauważam, dlatego niektóre wątki i schematyczne rozwiązania działają mi na nerwy.

Czy zatem "Ogień i woda" przypadła mi do gustu? W kategorii rozrywkowej była to dla mnie naprawdę interesująca pozycją. Ciekawie wykreowany świat, zaskakujące zwroty akcji, szybka i treściwa fabuła. Nawet niektórzy bohaterowie byli jak dla mnie dobrze wykreowani i dało się do nich przywiązać. No ale cóż, nie może być idealnie, dlatego główna bohaterka strasznie mnie irytowała. Doceniałam jej starania i pozytywne cechy charakteru, ale niektóre rozważania tej szesnastolatki doprowadzały mnie do przyspieszonego bicia serca.

Victoria Scott stworzyła wciągającą książkę dla młodzieży. Piekielny Wyścig wzbudził w moim umyśle wiele kontrowersji, ale mam wrażenie, że w 2015 roku był on naprawdę czymś innym w literaturze. Motyw pandory to według mnie świetny pomysł. Niesamowicie mnie zaintrygował i byłam ciekawa, jak zakończą się losy wszystkich bohaterów.

Polecam tym, którzy mają ochotę na coś przygodowego skierowanego dla młodszych czytelników.

Czy zatem "Ogień i woda" przypadła mi do gustu? W kategorii...

Przyznam, że sięgając po tę książkę miałam spore oczekiwania. Jako fance "Igrzysk śmierci" pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał, a wątek z pandorami wydawał się ciekawym urozmaiceniem. Niestety, moje początki z "Ogniem i wodą" okazały się trudne. Przez pierwsze rozdziały nie mogłam zdzierżyć Telli, rozważałam nawet porzucenie lektury. Na szczęście potem zaczęła się prawdziwą akcja i przestała irytować mnie aż tak bardzo-momentami czułam do niej nawet trochę sympatii, choć wciąż nie należy do moich ulubionych głównych bohaterek. Główny wątek wyścigu i wątek pandor zagrały, dzięki czemu czytałam książkę z ciekawością, a często i z przyjemnością, choć i w tej lepszej części były gorsze momenty. Na pewno też nie można mnie nazwać miłośniczką tutejszego wątku romantycznego. Guy nie był zły jako samodzielna postać, lubiłam go bardziej niż Tellę, ale ich relacja była wręcz boleśnie schematyczna, nie wspominając nawet o tobie jej rozwoju. Wkurzało mnie to bardziej niż Tella przez pierwsze sto stron. Ostatecznie jednak wrażenia po lekturze tej książki mam raczej pozytywne, więc przeczytam kolejny tom. Polecam, ale nie oczekujcie cudów.

Akcja jest dosyć ciekawa, jednakże bardzo przewidywalna i dziecinna.
Tell ma nieuleczalnie chorego brata. Jedyną szansą na jego uratowanie jest wygrana w Piekielnym Wyścigu, którego trasa prowadzi przez dżunglę, pustynię, ocean i góry. Zwycięzca dostanie lek, który pomoże przezwyciężyć każdą chorobę.

Akcja jest dosyć ciekawa, jednakże bardzo przewidywalna i dziecinna.

Jedna z moich ulubionych serii książek dla młodzieży i świetna odskocznia od Igrzysk Śmierci czy Niezgodnej (pomimo, że na pierwszy rzut oka, ma z oby dwoma tytułami wiele wspólnego).

Historia Telli i jej uczestnictwa w wyścigu urzekła mnie chyba głównie przez wątki poboczne i bohaterów, którzy coraz chcą jej pomóc lub też pokrzyżować wszystkie plany. Sama fabuła może wydawać się oklepana, bo "o kolejna książka o nastolatce i grupie jej przyjaciół, którzy mają problemy do rozwiązania", natomiast przez większość książki nie można powiedzieć, czy osoby, z którymi biegnie Tella, są jej przyjaciólmi, czy te wszystkie problemy się rozwiążą i co z tymi co pojawiają się na nowo.

Polecam każdemu kto lubi niezobowiązującą lekturę na wieczór z herbatką :)

Książkę poleciła mi znajoma i miała ona służyć przerwaniu mojej długiej przerwy od czytania - i się udało! Autorka wpadła na bardzo fajny pomysł na fabułę, bardzo przyjemnie się czyta - jedyne co przeszkadza to schematyczny wątek romantyczny, jednak pomijając to książka super.

5.5 - w sumie bez szału jest ta opowieść, a pseudo-romantyczne wątki burzą historię, chociaż na plus pomysł z pandorami. ;x

Książka przypomina mi coś w stylu "Igrzyska śmierci." Całkiem fajny pomysł na książkę. Ciekawe zdarzenia postacie oraz magiczne zwierzęta się pojawiaja. Jednak nieraz sytuacja dzieje się nagle i zastanawiasz się w tędy czy to sen czy faktycznie się tak stało. Wiele zdarzeń też nie jest wyjaśnionych dokładnie.

Bohaterowie: 10/10
Akcja: 10/10