Anatomia obcości

Anatomy of Misfit
YA!
2016-01-01
2016-01-01
literatura młodzieżowa szkoła romans humor

"Anatomia obcości" Andrei Portes opisuje jak bardzo młodzież w dzisiejszych czasach stara się dopasować do najbardziej popularnej osoby w szkole tylko po to aby być lubianym.

Książka jest pełna smutku. Jeżeli ktoś liczy na kolejną ckliwą historię miłosną to może sobie od razu odpuścić. W anatomii obcości za to spotkamy się z wyrachowaniem, kłamstwami, strachem aby pokazać innym jakim się jest na prawdę nei tylko poza szkołą, rasizmm i rodzinnymi dramatami.

Książka nie dla każdego. Nie każdy kto po nią sięgnie doceni to co autorka chciała nam przekazać i ukazać. Andrea Portes opisała jak wygląda życie w szkolnej hierarchi z jakim można się spotkać nei tylko w Amerykańskich realiach.

Już kilkukrotnie sięgałam po tą książkę, a także czytałam (i oglądałam) jej recenzje, dochodząc do jednej i tej samej konkluzji - to nie jest pozycja dla wszystkich i nikomu nie umniejszając, nie każdy ją zrozumie i doceni. To nie jest kolejny młodzieżowy romans, czy lekka obyczajówka. Wydaje mi się, że w Anatomi obcości przede wszystkim doskonale zostają ukazane realia amerykańskich nastolatków, a także niektóre, może dla niektórych trochę trywialne, dręczące ich problemy. Adrea Portes dzięki swojej bohaterce Anice opisuje zwyczajną, nielukrowaną Amerykę, gdzie takie tematy, jak prawo dostępu do broni, czy dyskryminacja rasowa, należą do codzienności. Książka w żadnym wypadku nie jest szkodliwa, tak jak ktoś tutaj napisał, po prostu rozczaruje was, jeśli nastawiliście się na historię o nastolatkach wyjętych rodem z Plotkary.

Niesamowita książka. Jestem do głębi poruszona. Jest bardzo pouczająca i smutna. Strasznie się wzruszyłam i nawet płakałam. Świetnie napisana.

Książka napisana typowo na dzieje Ameryki. Początek bardzo mi się podobał jednak później już nie było tak super, a koniec tooo niespodziewanie z emocjami mieszanymi. Czytało się dobrze.

Jezu cooo? Styl książki nie podobał mi się od samego początku, ale zakończenie rozwaliło mnie totalnie. Nie tego się spodziewałam 😞

Sięgnęłam po tą książkę, żeby móc się odprężyć po ostatniej, którą przeczytałam. Brałam ją do ręki z myślą, że to nic nie wnosząca do życia młodzieżówka, która przeczytam w jeden dzień i o niej zapomnę. A tymczasem ta książka trafiła w sam środek mojego serca i nim zawładnęła. Faktycznie, czyta się ją lekko i szybko. Jednak to, jakie ma przesłanie sprawia, że nabiera powagi i czytelnik docenia ją na sam jej koniec.
Mogę szczerze powiedzieć, że to jedna z najlepszych książek jakie czytałam, która daje do myślenia i pokazuje współczesny problem młodzieży, który możliwe, że nie dla każdego jest poważny i nie wszyscy biorą go na serio. Może właśnie dzięki takiej książce, będzie to bardziej jasne.
Gorąco polecam!

Z początku ta książka wydawała mi się strasznie infantylna, i w sumie może taka jest, ale skrywa też w sobie wiele ważnych spostrzeżeń, nad którymi warto się zastanowić. Powieść posiada wspaniałe przesłanie, można z niej wiele wyciągną i dodatkowo jest ciekawa, z uwagą śledziłam losy Aniki, myślę że to książka godna uwagi.

Po opisie książki doszłam do wniosku, że historia ta będzie powieleniem schematu. Gdzie to główna bohaterka, niby popularna, ale jednak nie na tyle, aby ktokolwiek się nią zainteresował, nagle trafia do trójkąta miłosnego. Oczywiście wybierając postać najbardziej schematyczną i najpopularniejszą na swojego chłopaka, aby jednak się ocknąć i trafić w ramiona swojej jedynej miłość.
Może to kogoś zdziwi, a może nie.
Dla mnie było to jednak zaskoczenie. Otóż obaj chłopcy maja swoje drugie strony (jednak tylko jednego z nich poznamy w większym stopniu), jak również nasza bohaterka i jej najlepsza przyjaciółka. Nie są może one nadzwyczajne, ale na pewną nie są schematyczne i trochę stereotypowe?
Taki mały SPOJLER historia nie kończy się szczęśliwcze, ale to dobrze. Jednak moim zdaniem ta książka ma jednego minusa, a mianowicie jest za krótka. Chodzi mi tu o to, że autorka nie dała nam dokładniej poznać bohaterów.
Pomimo to książka przekazuje pewne wartości, ale ma też swój humor :)

Proszę nie dać się zwieść kolorowej okładce. Nawet blurb nie jest tutaj zbytnio pomocny, ani wydanie tej książki w kategorii YA.
Książki dla młodych bywają różne. Wiele z nich bardzo cenię, bo nie dość, że zostają mi podsunięte przez moją progeniturę co samo w sobie jest ciekawe, to na dodatek okazuje się, że czasami w książkach „dla dorosłych” nie uświadczysz tyle mądrości i prawdy co w tych. Jak na moje oko podobnie jest tutaj.
Ta książka miała być odskocznią po ostatniej jaką przeczytałam, której nie zaliczyłabym do lekkich, łatwych i przyjemnych. Miałam odpocząć, ot tak przeczytać, uśmiechnąć się i pognać dalej w czeluści sensacji i kryminału. Przyznaję, że dopiero teraz to ja potrzebuję odskoczni.
Anika jest nastolatką z dziesiątej klasy liceum. Z całym bagażem przypisanym do tego wieku. A więc: zachowuje się jak nastolatka, ubiera się jak nastolatka, myśli jak nastolatka i oczywiście nie myśli jak nastolatka. Jej świat ogranicza się do tego co teraz i tutaj, z głównym naciskiem na teraz i tutaj w postaci trzeciego miejsca w rankingu popularności w szkole. Jak nastolatka rozdarta między tym do czego rwie się jej serce, a tym, co dyktuje jej pozycja w szkole i dziewczyna z numerem jeden. Problem, nie do polubownego rozwiązania, skutkujący tym, że dokonany przez nią wybór ma wielu doradców, a najmniejszym z nich jest jej serce. Wybór którego nie może odmienić, a kiedy dojdzie do porozumienia z sobą samą, okazuje się, że wybór podjął za nią ktoś inny.
Nie powiem nic więcej, wydaje mi się, że każdy musi sam zrozumieć tę historię. Może nie być zbyt łatwo, bo Anika jest bardzo naturalna. Mówi jak nastolatka, myśli jak nastolatka i popełnia jak ona głupoty. Cała historia spisana jest emocjonalnym, pełnym skrajnych emocji językiem i z tego powodu może wydać się niektórym dziecinna, ja bym powiedziała, że przez to, a właściwie dzięki temu, jest bardziej naturalna.
Niegłupia książka z zaskakującym końcem. Można by nawet powiedzieć, że mocno przesadzonym, choć w kontekście wyczynów naszej bohaterki, wcale nie tak nieprawdopodobnym.
Ja jestem na „tak” z założeniem, że to książka dla chętnych i nie obiecuję sukcesu czytelniczego.

Nie czytajcie! Okropnie szkodliwa książka i żałuje zmarnowanych na nią cennych godzin.
Jak ktoś mógł wydać coś takiego??

Jak ktoś mógł wydać coś takiego??